למזון שאנו אוכלים השפעות רבות, הוא אינו משפיע רק על המשקל שלנו, רמות הסוכר או לחץ הדם, אלא גם על המוח שלנו. אוכל יכול ליצור מצב רוח, זה כבר ידוע.  אכילת מזונות עשירים בפחמימות יגרמו לעלייה של רמת הסרוטונין במוח ויחד אתו את מצב הרוח. אוכל גם יכול להפחית כאב; מחקרים מצאו שמתן סוכר לתינוקות ולמבוגרים בזמן טיפול או לכאלה הסובלים מכאב כרוני גרם לירידה משמעותית בדיווח על תדירות ודרגת הכאב. סוכר מגיע למוח ומגביר הפרשה טבעית של משככי כאב.

 

עוד באון לייף:

·         אילו ירקות יקלו על כאב הראש?

·         המאכלים שלא ידעתם שהם בריאים

·        6 מאכלים שיקלקלו לכם את הדיאטה

 

אנשים שסובלים באופן תדיר ממיגרנה יעידו שמאכלים עלולים לגרום לכאבי ראש או להוות טריגר להתפתחות מיגרנה. אחד מהרכיבים הידועים הוא התיראמין- חומצת אמינו הנוצרת בפירוק של חלבון בזמן הבשלה, עישון או יישון של המזון. זהו רכיב המצוי באופן טבעי בעיקר מזונות מעושנים ומותססים כמו: גבינות מיושנות, דגים מעושנים, בשרים קרים ובסוגי בירות מסוימים. גם מזונות עשירים בחלבון כמו בשרים דגים ומוצרי חלב שאוחסנו זמן רב בתנאי קירור חלקיים מכילים תיראמין.

 

 

תפקיד האוכל בהתפתחות מיגרנות

ההבנה שתיראמין עלול לגרום להתפתחות כאבי ראש ומיגרנה התגלתה בשנות החמישים כשהושקה תרופה חדשה לטיפול בדיכאון. מיד לאחר התחלת השימוש בתרופה, חלק מהמשתמשים החל להתלונן על בעיות שונות בהם כאבי ראש ולחץ דם גבוה. בדיקה של 'המזונות האשמים', מצאה כי הם עשירים בתיראמין. נמצא כי אנשים אלו אינם מפרקים ביעילות את התיראמין וכתוצאה מכך הרמה שלו בדם עולה ויחד איתו גם לחץ הדם.

 

בסוף שנות השישים חוקרים החלו לחשוד כי יש לתיראמין תפקיד בהתפתחות מיגרנה. נמצא כי חלק מהסובלים ממיגרנה הינם בעלי חסר ביכולת הפירוק של התיראמין.

 

מחקר שהתפרסם בשנת 2010 במסגרתו נבדקו 200 אנשים הסובלים באופן קבוע ממיגרנות. הם נשאלו לגבי גורמים המהווים טריגר להתפתחות כאב ראש. שמונים אחוז מהנשאלים דווחו כי גם התזונה שלהם יכולה להוות גורם מסוג זה. כאשר התבקשו לדרג את המזונות האחראים, רבים מהם ציינו גבינות קשות ונקניקיות. חוקרים עדיין מנסים להבין את המנגנון שבו פועל על התיראמין. אחד המנגנונים המוצע הוא כי תיראמין גורם לתאי עצב במוח לשחרר חומרים ממריצים כמו אדרנלין. השילוב של רמות תיראמין  גבוהות יחד עם עליה בחומרים אלו במוח גורם לשינויים המביאים את כאב הראש.

 

המזונות העשירים בתיראמין

·         גבינות קשות מיושנות כמו קממבר, ברי, רוקפור

·         נקניקים ונקניקיות

·         דגים מעושנים ואנשובי

·         יין אדום

·         בירה מחבית

·         שוקרוט- כרוב מוחמץ

·         רוטב סויה, צדפות

·         שמרים

 

אך אדע אם אני רגיש לתיראמין?

אפשר לנהל יומן כאבי ראש. זה בהחלט כאב ראש בפני עצמו אבל לאלו שסובלים באופן מתמיד ממיגרנות ללא שיפור במצב, שווה להשקיע. על פניו, ניתן לחשוב שמציאת הקשר למזון היא פשוטה, אך המשימה בפועל יותר מורכבת. חשוב לזכור שכאבי הראש יכולים להתחיל אפילו 24 שעות לאחר אכיל מזון המהווה טריגר. תיעוד יכול לסייע לכם להיזכר ולהיזהר בהתאם.  

 

לאתר עמותת עתיד: http://www.atid-eatright.org.il/