לפני כחודשיים וחצי, שלומית הברון ואני הקמנו את הפרויקט "אחת מתוך אחת" במטרה להעניק קול לנשים שהותקפו מינית על ידי שיתוף עדותן האישית בעמוד. כעבור כמה שבועות הצטרפה אלינו ג'ו מעוז.

 

עוד ב Onlife:

 

השם של הפרויקט משקף את התפיסה לפיה כל אישה הותקפה מינית באופן כלשהו, החל מהטרדה מינית, דרך מעשה מגונה וכלה באונס ובאלימות מינית בתוך המשפחה. הפרויקט נולד מתוך חשיבה פמיניסטית ומתוך רצון לאפשר לנשים לקבל מקום של הכלה, אמונה, הקשבה ועידוד. באופן עקרוני, אנו לא מאפשרות דיונים על עדויות או תגובות שמביעות ביקורת או שיפוטיות. מבחינתנו, כותבות העדויות הן בעדיפות עיקרית, ולפיכך קיים סף רגישות מאוד גבוה לתגובות בלתי הולמות.

 

שלומית הברון בצילום מתוך הפרויקט

 

ניתן לראות התגייסות של נשים וגברים לכותבות העדויות, ועל פי הפידבקים הרבים שאנו מקבלות בחזרה, הן מרגישות תמיכה וקבלה. אנחנו מתרגשות בכל פעם מחדש כשאנחנו קוראות עדויות של נשים שכותבות שהפרויקט שינה להן את החיים. זה מראה לנו עד כמה חזק קשר השתיקה ועד כמה נשים לא דיברו על זה עד היום. נכון לכתיבת שורות אלו, כבר עברנו את ה-1000 עדויות, וכל יום מגיעות עדויות חדשות.

 

במקביל לפרויקט הזה, אחת מהקוראות של העמוד הפנתה אותי לפרויקט אחר שנקרא –Unbreakable. היוזמה שייכת לגרייס בראון שפתחה ב- 2011 עמוד פייסבוק המכיל תמונות של נפגעות תקיפה מינית המצולמות עם ציטוטים שנאמרו להן על ידי התוקפים. לפרויקט כבר יש יותר מ- 2000 תמונות. 

 

 

"את לא יכולה לדבר על דברים כאלו? מה את ילדה קטנה?" גל שרגיל בצילום מתוך הפרויקט

 

 

המטרה: להעניק קול לנפגעות תקיפה מינית

מאז שפרויקט "אחת מתוך אחת" הוקם, שמענו בעיקר פידבקים חיוביים על התהליך שנשים וגברים עוברים. פסיכולוגיות מספרות לנו שבעקבות העמוד, נשים פתחו תקיפות מיניות שהן חוו, כי הדף נתן להן כוח לדבר על התקיפה. נשים סיפרו לנו שהן מרגישות פחות אשמה ובושה, מבינות שמה שקרה להן זו תקיפה מינית ומרגישות שיש מי שמקשיבה ומאמינה לעדות שלה. גם מגברים אנחנו גם מקבלות פידבקים טובים שמצביעים על חשבון נפש, הזדהות וניסיון להבין איך לתקן.

 

ההבדל בין "אחת מתוך אחת" לפרויקט החדש הוא ש - Unbreakable נותן מקום לנשים שלא מעוניינות לספק עדות מלאה אבל כן רוצות לשתף בציטוט אחד ספציפי שנאמר להן. זוהי דרך נוספת בה נשים יכולות להשמיע את כולן. 

 

 

מתוך עמוד Unbreakable המקורי

 

חשוב להמשיך לפרק את קשר השתיקה סביב תקיפות מיניות. זה לא קורה לנו בגלל שהתלבשנו/ התנהגנו / או עשינו משהו שעודד תקיפה מינית. אנחנו מותקפות כי אנחנו נשים, ובחברה שבה נשים נתפסות כאובייקט מיני, קיימות תקיפות מיניות. הפרויקט הנוכחי הזה, עושה עוד משהו כדי לפרק את קשר השתיקה, והקשר הזה חייב להתפרק. כולנו צריכות להבין שהאשמה והבושה היא לא עלינו, רק על התוקפים. מזמינות אתכן לשלוח לנו עדויות וציטוטים מצולמים. אתן לא לבד.