כשדנים בגיל המעבר מדברים לרוב על התופעות הגופניות המוכרות: אי סדר במחזור החודשי, גלי חום והזעות, וכו'. אך באותה נשימה יש גם לא מעט תופעות נפשיות נלוות: דיכאון, התקפי כעס וחרדה, הפרעות שינה והפרעות בריכוז. דיכאון בגיל המעבר מופיע בשכיחות של כ-30%, בעוד שהפרעות שינה מופיעות בשכיחות של 40% ואילו גלי חום בשכיחות של 70%.

 

עוד ב- onlife:

 

תסמיני גיל המעבר אינם אחידים ולא מופיעים אצל כל אישה באותה צורה, ובכל זאת ברמה כזו או אחרת כל אישה בגילים 47,48 תחווה חלק מהתופעות הללו. המדע יודע להסביר חלק מהתופעות האלו וידוע שנשים שהגיבו בעבר לשינויים הורמונליים כמו: הריון, ווסת וגלולות - עלולות לחוות שינויים נפשיים דומים בגיל המעבר. תוחלת החיים שהתארכה משמעותית בעולם המערבי גורמת לכך שנשים חיות את מחצית מחייהן בתקופת גיל המעבר.

 

"בתקופתנו, בעיקר בחברה המערבית, קיימת סגידה לנעורים, ועידוד 'להישאר צעירה לנצח'. כתוצאה מכך ההסתכלות על גיל המעבר היא בעיקר מההיבטים השליליים הקשורים באובדן, ופחות מההיבטים החיוביים של המקום האחר של האישה עם סיום תקופת הפוריות'', מסבירה ד"ר ציפי דולב, פסיכיאטרית לבריאות האישה. "יחד עם זאת יש מספיק דוגמאות בהיסטוריה של העולם המודרני על נשים שהפכו ל “מנהיגות השבט“ לאחר גיל המעבר, נשים כמו: אלינור רוזוולט, אינדירה גנדי, גולדה מאירמרגרט תאצ‘רהילרי קלינטון ורבות אחרות.

 

דיכאון עלול להיות חלק בלתי נפרד מגיל המעבר, בנוסף לשאר התופעות האופייניות. המודעות העצמית והחברתית יהיו גורמים מקלים בדרך לאבחון מדויק ולטיפול המתאים. במקביל צריך לזכור שלא כל דכדוך או חוסר הנאה הוא דיכאון.

 

על מה נשים מתלוננות כשהן מתייחסות לדיכאון?

נשים שמגיעות לרופא משפחה, גינקולוג או פסיכיאטר ומתלוננות על דיכאון, לא יאובחנו מיד כנשים הנמצאות בתהליך הפרימנופאוזה (תקופה המאופיינת כמעבר בין נוכחות של מחזורי וסת סדירים לבין הפסקת הוסת). מקובל לאבחן אישה הסובלת מגלי חום והזעות כאישה הנמצאת בגיל המעבר, בעוד שהפרעות שינה, עצבנות, דכדוך ודיכאון לא יזוהו מיד כאפשרות של תסמינים הקשורים לשינויים ההורמונליים. לכן נשים רבות עוברות לעיתים, דרך ארוכה עד לקבלת האבחון הנכון.

 

יקיצה באמצע הלילה- תסמין של גיל המעבר

הפרעות שינה הן לרוב התסמין הראשון שאישה תסבול עם תחילת גיל המעבר. והכוונה היא להפרעה מסוג אינסומניה - קשיים בהירדמות, יקיצה באמצע הלילה וחוסר יכולת להירדם שוב. כ- 40% מהנשים בגיל המעבר סובלות מהפרעות שינה של יקיצה מוקדמת. כ- 30% תסבולנה מדיכאון לראשונה בחייהן. אותו מצב של דיכאון, מוגדר ומאובחן כ-major depression: מחשבות על מוות, דכדוך, הפרעות אכילה, מחסור בשינה או שינה מרובה. בדיוק כמו תופעות של דיכאון קלאסי שיופיעו בכל גיל.

 

כשמגיעה אישה בגיל המעבר ולעיתים היא תהיה צעירה ממה שנהוג לחשוב, היא תישאל מספר שאלות מנחות בהן: מה גילה, האם היא עדיין מקבלת מחזור והאם היא סובלת מעוד תסמינים חוץ מהנפשיים. האבחון הוא דרך שלילה או בדיקה לגבי תסמינים נוספים של גיל המעבר שיכללו בדרך כלל גם פרופיל הורמונלי ונעשית לרוב על ידי בדיקת דם. חשוב לדעת שפרופיל הורמונלי תקין אינו שולל בוודאות את תחילתה של תקופת הפרימנופאוזה, היות ותקופה זו אופיינית באי יציבות הורמונלית, ויש לחזור על הבדיקה בהמשך.

 

תופעה נוספת שנבדקת היא גלי חום. גלי חום נמשכים בין 2-3 דקות באופן פתאומי ומאופיינים על ידי תחושת חום המציפה את פלג הגוף העליון ומלווים בסומק, הזעה, ולאחר היעלמותם מופיעה תחושת קור. גל החום עלול להיות מבהיל מאוד, אם בגלל תחושה של חוסר אוויר לנשימה או בגלל שהוא גורם להתעוררות מהשינה. שכיחות גלי החום שונה מאישה לאישה, ועם הזמן התדירות והעוצמה יורדים.

 

להלן שאלון שמסייע באבחון ראשוני - 5 תשובות חיוביות מצביעות על צורך בטיפול:

האם את חשה עצבות או חסר מנוחה?

איבדת עניין בפעילויות שבעבר הסבו לך הנאה?

האם חלו שינויים במשקל הגוף או החלה ירידה בתיאבון?

האם חלו שינויים בדפוסי השינה?

האם את חשה רגשות אשם?

האם את מבחינה בקושי להתרכז, לזכור דברים או לקבל החלטות?

האם את חשה עייפות או ירידה באנרגיה?

האם את סובלת מהרגשת אי שקט וחוסר מנוחה?

האם יש לך תחושות של חוסר תקווה או חוסר אונים?

האם את סובלת ממחשבות אובדניות?

 

איך בוחרים טיפול?

במקרים בהם האישה חווה שינויים נפשיים ופיזיים המשפיעים עליה לרעה, דוגמת מצב רוח מדוכדך, קשיים בשינה והופעה של גלי חום- עליה לפנות לרופא המשפחה או לרופא מומחה (רופא הנשים שלה או פסיכיאטר), על מנת שיאבחן את מצבה ויתאים עבורה טיפול מתאים.

קיימות מספר אפשרויות טיפול, אשר תלויות גם בתסמינים מהן סובלת האישה:
נשים הסובלות מתסמינים קלים של גיל המעבר יכולות לנסות לשנות את התזונה שלהן (הקפדה על פחמימות מורכבות, למשל) ולהרבות בפעילות גופנית- על מנת שהתסמינים יחלפו.

 

במקרה של גלי חום, אפשרות אחת היא מתן טיפול הורמונלי חלופי (HRT), אך ישנם מחקרים שהצביעו על קשר בין נטילת הורמונים לעלייה בשיעורי סרטן השד והתקפי הלב, הטיפול נלקח ברוב המקרים רק על ידי נשים הסובלות מגלי חום קשים ולתקופת זמן קצרה יחסית. כיום תוכנית הטיפול המועדפת על ידי רופאים היא באמצעות תרופות נוגדות דיכאון מקבוצת ה -SSRI דוגמת ציפרלקס, פרוזאק ואחרות אשר מטפלות לא רק בתסמינים הנפשיים של הדיכאון, אלא יעילות גם בטיפול בגלי חום ובבעיות שינה. זאת ועוד, במקרים מסוימים משתמשים בתרופות אלה לטיפול בתופעות גלי החום ובעיות השינה, גם אם לא קיימים תסמיני דיכאון.

 

השורה התחתונה בנושא של דיכאון בגיל המעבר היא מודעות לתופעות השונות, הן הפיזיות והן הנפשיות, שכן לכולן אפשר למצוא פתרון לשיפור המצב וחזרה לשגרה. 

 

כתבות נוספות בנושא גיל המעבר