1. הדוגמנית שהפכה לדוגמן מצליח

 

רק לפני שבועיים כתבנו כאן על הפער המדהים בין השכר של דוגמניות ודוגמנים בתעשיית האופנה – הבדל של כ-150 אחוז לטובת הנשים – אבל כעת נראה שגם בתחום הזה נאלצות נשים לנקוט באמצעים יצירתיים כדי להשתוות לקולגות הגבריות שלהן. הסיבה?אורך חיי המדף של דוגמנית לעומת אלה של דוגמן.

 

אליוט סיילורס, שהתראיינה השבוע ל"ניו יורק פוסט", מספרת כיצד החליטה להפוך מדוגמנית מצליחה ונשית לדוגמן בגדי גברים. סיילורס היא הטרוסקסואלית בעלת מראה אנדרוגיני למדי, וכשהגיעה לגיל המופלג 31 הבינה שהדרך היחידה שבה תוכל להמשיך ולעסוק במקצוע, היא אם תהפוך לדוגמן. תווי הפנים החדים והגבריים שלה, שבתחילת הקריירה שלה היו לה לרועץ, הפכו ליתרון גדול כשהחליטה לחצות את הקווים.

 

אליוט סיילרוס לפני. לא מצאה עבודה

 

אחרי שקצצה את שיערה, סיילורס הוחתמה מחדש בסוכנות "פורד" בתור דוגמן בגדי גברים. היא נטשה את העקבים והאיפור לטובת ג'ינס וחולצות מכופתרות, והתרגלה לחלוטין לחיים בזהות החדשה שלה. הדבר היחיד שעוד מציק לה, לדבריה, הוא העובדה שאנשים טועים לחשוב שהיא ובעלה הם זוג גייז.

 

אליוט סיילורס אחרי. חושבים שהיא ובעלה הם זוג גייז

 

כשחושבים על זה, מזל גדול נפל בחלקה של סיילורס – סוג של "ינטל" או "ויקטור ויקטוריה" בת זמננו – שתחום העיסוק שלה מאפשר לה את המהפך הזה. היכולת שלה להיראות כמו גבר בהחלט קנתה לה עוד כמה שנים במקצוע, כיוון שלדבריה "דוגמנים לא חייבים להיראות צעירים כמו דוגמניות". אבל מה יעשו נשים אומללות שלמזלן הרע הן עובדות במקצועות בהם הן לא יכולות להתחזות לגברים? כנראה שימשיכו להרוויח עשרות אחוזים פחות, להיתקע בתקרות זכוכית ולחמוק הביתה כשצריך לקחת את הילד מהגן.

 

 

2. מרים פיירברג עושה היסטוריה

 

אפשר לדבר על הביזיון בכך ששתי נשים בלבד זכו לכהן בתפקיד ראש רשות מקומית בבחירות השבוע, ואפשר גם לדבר על ההישג המרשים באמת של הוותיקה מביניהן, מרים פיירברג. ראש עיריית נתניה החלה השבוע את הקדנציה הרביעית שלה ועשתה היסטוריה כראש העיר שכיהנה הכי הרבה שנים ברצף בתפקיד.

 

המגזין "פורבס", שדירג את פיירברג במקום הרביעי ברשימת עשרת ראשי הערים הטובים בישראל (אחרי רון חולדאי, מוטי ששון ורוביק דנילוביץ'), כתב על הבחירה: "בזכות כישורי הניהול הבולטים שלה, הצליחה לשנות את מבנה העיר ומעמדה ולשמור על איתנות פיננסית, תוך שהיא מביאה השקעות גדולות לאזורי התעשייה והמסחר ומקדמת את הקמתן של שכונות חדשות ואתרי ספורט ומשפרת את התשתיות. תחת הנהגתה השתפרה גם מערכת החינוך ובשנים האחרונות זוכה העיר להגירה חיובית".

 

מרים פיירברג. לא רק החיקוי ב"ארץ נהדרת"

 

ומה אנחנו יודעות על מרים פיירברג, בעצם? לא הרבה מעבר למה שלימד אותנו החיקוי המשעשע של רועי בר נתן ב"ארץ נהדרת". אלא שמתחת למאפיינים החיצוניים שבהם התמקד בר נתן – השיער האייטיזי, החליפות והדיבור המאנפף – כנראה שיש אישה חזקה ונחושה מספיק לנהל את אחת הערים עם המוניטין הכי מפוקפק בארץ. כנראה שמאוד קל להיתפס ולצחוק על הפן, על הבגדים (המושקעים בדרך כלל) ועל הנשיות, אולי, באופן כללי, ולהתעלם מההישגים שהאישה הזו מצליחה, ולא בקלות, להביא לעיר שלה.

 

לא בכדי הצליחה פיירברג לסחוף אחריה יותר מ-70 אחוז מקולות המצביעים בעיר, ועוד אחרי שלוש קדנציות בתפקיד.  אני לא בקיאה עד כדי כך אבל אם תשאלו נתנייתי ממוצע (ובלי בדיחות על נתנייתים עכשיו), או שהוא הצביע בעדה, או שהוא סתם בעדה. גם אם אין ספק שחסרות לנו נשים נוספות בהנהגות המקומיות, אפשר להתנחם בעובדה שאלה שכבר נבחרות לתפקיד – בהחלט עושות לנו כבוד. פיירברג, עם כל הביקורת שוודאי נמתחת עליה, כנראה יודעת את העבודה ויכולה ללמד את רוב ראשי הערים הגברים כמה שיעורים טובים.

 

 

3. ראשידה ג'ונס מחנכת

 

נראה שמאז ההופעות המעורטלות משהו של מיילי סיירוס, ממהרת כל כוכבת בביצה לקפוץ על העגלה ולהביע את דעתה על הדור ההולך ופוחת. משינייד אוקונור דרך בריטני ספירס ועד פריס הילטון – לכולן יש דעה, חיובית או שלילית, וכולן רוצות פיסה מהסופגנייה הלוהטת ודלת הקלוריות.

 

גם ראשידה ג'ונס, כוכבת "מחלקת גנים ונוף" ו"המשרד" (וגם הבת של פגי ליפטון וקווינסי ג'ונס), שחררה את חרצובות לשונה וצייצה בטוויטר את הציוץ הבא והפרובוקטיבי: "השבוע בחדשות הסלבס: מי שתהיה הכי קרובה להראות את פנים הוואגינה שלה, תהיה הכי פופולארית". ג'ונס (37) הוסיפה את התגית "תפסיקו להתנהג כמו זונות", למקרה שמישהו לא יבין את המסר.

 

אחרי הציוץ הבוטה הזה, שזכה ללא מעט ביקורות מהעוקבים שלה, מיהרה ראשידה להבהיר את כוונתה בצורה דיפלומטית יותר. "לא התכוונתי לבייש אף אחת בגלל שום דבר שהיא בוחרת לעשות עם החיים או עם הגוף שלה", הוסיפה. "אבל אני חושבת שכולנו צריכים לבדוק היטב את שאנחנו מקבלים כנורמה. יש דור שלם של נשים צעירות שצופות. אוקיי, תהיו סקסיות, אבל תשאירו משהו לדמיון".

 

 

ראשידה ג'ונס. "תשאירו מקום לדמיון"

 

אבל מסתבר שיש כמה וכמה כוכבניות צעירות שלא מוכנות שיכניסו אותן לקטגוריה אחת עם סיירוס. סלינה גומז ניצלה את הבמה בהופעה שלה בפילדלפיה השבוע ופנתה למעריצות הנלהבות שלה: "אומרים לי את זה כל יום - אני לא סקסית מספיק, אני לא קולית מספיק, או אם אעשה את זה ואת זה, אז אהיה מקובלת. תנו לי לומר לכן דבר אחד – הדבר הכי סקסי זה קלאסיות", אמרה הכוכבת בהצהרה שנראתה כאילו כוונה ישירות למיילי.

 

המסר דומה, אבל בעוד שג'ונס פונה לגומז ודומותיה ומפצירה בהן להפסיק למכור את מרכולתן באמצעות סקס נטו, סלינה מעדיפה לחנך את מעריצותיה לדרך ארץ והתנהגות נאותה על ידי דוגמא אישית. אם יש כאן לקח כלשהו, הרי זה שההתנשאות של כוכבות בוגרות יותר על סיירוס בסך הכל מחזקת את הרלוונטיות והפופולאריות שלה. אם רוצים באמת להציל את הדור הזה של הנשים הצעירות הללו, צריך פשוט לדבר אליהן בגובה העיניים.