בקיץ האחרון התפרסם תוצאות מחקר מקיף בן 10 שנים של ד"ר דוד וויקס, נוירו-פסיכולוג מבית החולים הקליני רויאל אדינבורו שבסקוטלנד ובו נמצא כי גברים ונשים בוגרים שחיים חיי אהבה פעילים נראים חמש עד שבע שנים צעירים יותר מגילם האמיתי. המחקר מצא כי סקס בגיל 50 ומעלה הוא אנטי אייגי'נג טבעי, ומחזק את העובדה שלפעילות מינית יש לא מעט יתרונות בריאותיים ונפשיים, למי שהיה זקוק לתירוץ.

 

עוד ב- onlife:

לעשות סקס במקום בוטוקס

נשים מוותרות על סקס לטובת שוקולד

אתרי סקס: מה נשים מחפשות שם?  

 

אולם סקס בגיל 50 פלוס הוא לא מובן מאליו אצל נשים רבות. ד"ר דניאל דריי, רופא, סקסולוג ומטפל זוגי עוזר לנשים וגברים רבים להבין שמה שהיה נהוג בעבר, השתנה לגמרי "יש אלמנט תרבותי מאוד חזק באיך שנשים מסתכלות על סקס. אם בצרפת זה כלל לא נדיר לתת לשחקניות בנות 60 כמו קתרין דנב תפקיד נשי ראשי ולא נשאלת השאלה אם היא נשית או סקסית, בארץ התרבות שונה. בישראל מושג הפוריות מאוד מאוד חזק. נשים רואות עצמן כאמהות ובשנות השלושים ומעלה מוותרות על המיניות ועל הנשיות שלהן ומתרכזות בתפקיד האמהי שתופס את המהות שלהן. ואז כאשר המחזור נפסק הן מרגישות שהן איבדו משהו ולעיתים יש כאן מקום של דכדוך, דכאון וחיפוש עצמי. אולם דווקא זהו המקום שבו נשים לא צריכות לוותר, פה צריך להלחם."

 

הפסקת המחזור כנקודת פתיחה לא כמשבר

הפסקת המחזור היא נקודת ציון משמעותית בחייהן של נשים רבות. כיום הגיל הממוצע להפסקת המחזור הוא 52, אולם ד"ר דריי מתאר כי בקרב מטופלות רבות תופעה זו שכיחה רק לקראת גיל 60.  "זאת תופעה הולכת וגדלה, נשים שמספרות על מחזור שמופיע גם בגילאים מאוחרים יותר ממה שהכרנו. אבל מנגד יש לא מעט נשים שכתוצאה מהליכים רפואיים שונים (בהם כריתת שחלות) חוות הפסקת מחזור בגיל צעיר יחסית ואז מתקיימים בגוף תהליכים זהים לאלה שקורים בגיל מאוחר יותר, למרות שהאישה יכולה להיות צעירה בעשרים עד שלושים שנה".

 

מדובר בעיקר בשינויים הורמונליים שבאים לידי ביטוי בעצבנות, גלי חום, קשיים בהרדמות, ירידה בחשק המיני, יובש בנרתיק, קושי להגיע לפורקן מיני, כאבי שרירים, דלקות שתן חוזרות, נשירת שיער, דכאון ועוד.

 

אבל לפני שאתן מאבדות את החשק, ד"ר דריי סבור שהכול הפיך. "נשים רבות חושבות שאם לאמא שלי נפסק המחזור בגיל מסוים כך גם לי יהיה, וחשוב לי לומר שאין קשר בין השניים. יש המון גורמים שמשפיעים על אותם תסמינים, כמו למשל:  קיום יחסי מין, טיפולי פוריות ועוד.

 

למעשה מגיל 40 אנחנו מבחינים בשינויים פיזיים נפשיים שהולכים ומחמירים עם השנים. ולכן יש השפעה גדולה להנאה שאותה אישה מפיקה מיחסי מין - אם היה מדובר עבורה בעוד 'מטלה' אז זאת תהיה הזדמנות עבורה לפרוש ולצאת לפנסיה. ואם היא תמיד נהנתה היא תלחם ותטפל בעצמה בשביל לא להפסיד שום דבר, ויש פתרונות."

 

שום דבר בלתי הפיך

על פי הקלישאה שגיל 50 הוא ה-30 החדש (תלוי בן כמה האדם שאומר את הקלישאה). מחקר שמציג ד"ר דריי מוכיח כי נשים וגברים בני 50 + מקיימים יחסי מין 1.8 פעמים בשבוע לעומת בני 30 שמדווחים על פעילות מינית של 3-4 פעמים בחודש. "זה מאוד הגיוני, הוא מסביר, הנשים נשארות יפות ומושכות, הילדים המתחילים להיות עצמאיים, המשכנתא כבר שולמה, גם בתחום הקריירה יש סוג של רגיעה ועכשיו אנחנו פנויים לבן הזוג שלנו. צריך לזכור ולטפח כל השנים שהילדים גדלים והזוגיות היא מה שהתחילה הכל ותהיה שם גם אחרי שהילדים יגדלו, וצריך לשמור את זה".

 

"אז נכון, הגוף משתנה - יש יותר נטייה לעלות במשקל ואנחנו לא צעירים כמו שהיינו אבל זוגיות טובה, גם במקרים הללו תהפוך את התקופה להרבה יותר טובה. בן זוג תומך ואוהב יעזור לעבור את התקופה הלא פשוטה הזאת."

 

הפסקת קיום יחסי מין עשויה להיות קריטית לגוף הנשי, כך על פי ד"ר דריי "כאשר אנחנו מפסיקים לקיים יחסי מין,  הגוף ואיבר המין משתנים ואז קשה מאוד להחזיר את הגלגל אחורה."

 

הכנה מוקדמת וטיפול הדרגתי

לכן חשוב להכין את הגוף שלנו מגיל 45 לכך שהמחזור עתיד להפסק, ביקור שנתי אצל רופא הנשים הוא הצעד הראשון. "נשים רבות מפסיקות לבקר אצל רופא הנשים איך שהן מסיימות עם הלידות והמעקב שאחריהן וזו טעות", מסביר ד"ר דריי. רופא הנשים שלך הוא הכתובת הראשונה לשינויים שצפויים לך. חשוב לספר לו על שינויים שמתרחשים, מומלץ מאוד לעשות בדיקות דם כבר בגיל 40 לשם מעקב על רמות ההורמונים בגוף ולטפל כאשר יש שינוי הורמונלי הדורש התייחסות.

 

"במידה ואת לא מרוצה מהתשובות ששמעת מרופא הנשים שלך, כי כבר שמעתי רופאים שאמרו לנשים: 'ירד לך החשק, גם לי ירד'... אז תפני לסקסולוג כדי לקבל מענה ראוי הרבה יותר, אל תסתפקי בתשובה כזאת ".

 

בקרב 80-90% מהנשים יש ירידה כמעט מלאה בחשק המיני אחרי הפסקת המחזור. "טיפול ישנה את המצב. ישנם טיפולים טבעיים שבכ- 40% מהמקרים נותנים מענה טוב לסימפטומים רבים, או טיפולים הורמונליים. "הטיפול ההורמונלי מאוד מפחיד נשים רבות, הוא מספר, בגלל שהוא נקשר לסרטן השד, אולם כיום ישנו טיפול הורמונלי המכיל הורמונים מסוג מסויים שהוכח מחקרית שאין להם סיכון סרטני. ישנם גם טיפולים אחרים למגוון הרחב של הסימפטומים ובאופן אישי מותאמים לאישה ויחד נותנים מענה טוב ומאפשרים לנשים ליהנות מסקס גם אחרי גיל 50."

 

אפשרות נוספת לטיפול בירידה בחשק היא בעזרתם של כדורים נוגדי דכאון, "בגיל המעבר יש ירידה ברמת הטסטוסטרון בגוף וירידה בחשק המיני, אחד מהסימפטומים הנפוצים הנוספים של ירידה בהורמון הוא דכאון", אומר ד"ר דריי. "וכך לעיתים קרובות אני מוצא את עצמי רושם מרשם לתרופות נוגדות דיכאון מקבוצת ה - SSRI דוגמת ציפרלקס, פרוזאק ואחרות למטופלים. מדובר למעשה בכדור שגורם להעלאת החשק המיני בכך שהוא 'מטפל' בחרדות, ובזמן  שהחרדות נעלמות והמטופלת או המטופל שלי רואים שהחיים טובים ויפים, החשק עולה. זה נכון כאשר לדכאון אין סיבה משמעותית אחרת. יש לציין כי תרופות ממשפחת ה-ssri אינן מגבירות חשק מיני מעצם פעולתן הכימית במערכת העצבים המרכזית.

 

ומסתבר שסקס לא רק יחזק את הזוגיות ויקל את התסמינים, אלא גם עשוי לסייע בשמירה על משקל תקין, הורדת סיכונים בריאותיים למחלות לב ואוסטאופורוזיס, וישפר את הדימוי העצמי.  

 

יש לך שאלה בנושא התופעות הנפשיות בגיל המעבר?
כנסי להתייעצות עם מומחה