רוב הישראלים שחצו כבר את גיל 30 או 40 וצפונה, בוודאי זוכרים את גזיר הנייר בצורת כף הרגל שלהם, שנמסרה, אחר כבוד, לאבא, דוד או כל קרוב/ת משפחה שנוסע לאמריקה, כדי שיחזור עם זוג נעלי ספורט, רצוי ריבוק או אדידס. מסתבר שההורים שלנו, אלו שכל רצונם היה שנתהדר בנעלי ספורט מהפירמה הכי טובה שיש, לא עשו לכף הרגל שלנו נחת, וזה עוד בלשון המעטה.

 

נעלי ספורט, מסתבר, הן לא רק כלי המתווך בינינו לבין הקרקע ומסייע לנו לשמור יציבה נכונה. נעלי ריצה, הליכה, כדורגל או כל ספורט אחר - הן כלי המגן על השלד כולו ובמיוחד על כף הרגל, ויש להתאימן בצורה מושלמת לכל אחד, בצורה אינדבידואלית התואמת את מנח רגליו, מבנה ויציבות גופו ובעיותיו.

 

עוד באון לייף

 

 

על אחת כמה וכמה כאשר מדובר בילדים ובבני נוער. "נעל ספורט היא כמו הרכב שאנו נוסעים בו יום יום.  אם הוא יהיה ממוגן כמו שצריך, בכל סטייה, בעיית יציבות על הכביש, זעזוע, החלקה, הוא יהיה בטיחותי ומגן ליושבים בתוכו." מסביר בני בר לוי, מומחה לאיזון הגוף דרך כף הרגל ומנהל מכון "בני באלאנס" ברעננה. "הגלגלים הם דמויי הסוליה של הנעל, כך שאם מדובר במוצר איכותי, הסטייה תהיה מוגנת באמצעות בולמי זעזועים, וכך השלד שלנו ובייחוד כף הרגל, לא יזדעזעו. לכן יש להתאים את נעל בצורה מוקפדת ומדוייקת לצרכי הנועל אותה".

בניגוד לעצה זו, רוב ההורים, בבואם לרכוש נעלי ספורט לילדיהם, מושפעים בדרך מהגורמים הבאים: המותג, מחיר הנעל, המראה, רצונו של הילד, לחץ המוכר, ואיך לא, סבלנות שהולכת ומתקצרת ככל שהילד מתקשה לקבל החלטה. "בניגוד לפגמים ולבעיות הנראות לעין, אף אחד מהגורמים הקרובים לילד- לא ההורים, לא המטפלים, לא המורים ולא הרופאים - איש מהם לא באמת שם לב מה קורה לכף הרגל של הילדים, הנמצאת בתהליך גדילה מתמיד", מתריע בר לוי. לפני שהולכים לבחור לילד או לנער נעל ספורט, זוהי חובה - כמו כל בדיקה רפואית אחרת - להביא את הילד לאורטופד שיחווה דעתו על המבנה ועל יציבת כפות הרגליים, או למכון אורטופדי מתמחה. יש לעשות זאת באופן יזום לכל ילד, בין אם ישנה בעיה הנראית לעין ובין אם לאו", טוען בר לוי.

 

6 הטעויות הבסיסיות שלכם

חשוב לדעת, נעליים שאינן מתאימות למבנה וליציבה, לא רק שלא יהיו נוחות, אלא עלולות לגרום למגוון בעיות, החל משברי הליכה, דרך פטריות ובעיות עור שונות ועד לדלקות, עיוותים וכאבי פרקים. כדי לא להוציא סכום כספי לא מבוטל על נעליים לא אפקטיביות, בר לוי מצביע על 6 טעויות נפוצות בבחירת נעלי ילדים.

 

1. מדידה לא יעילה: אין למדוד נעליים בישיבה, אלא רק בעמידה - זוהי הפוזיציה הנכונה ביותר לאמוד את המידה ואת תחושת הנעל על הרגל. בנוסף, אין למדוד נעל רק על רגל אחת בלבד, היות שביחוד אצל ילדים, רגל אחת יכולה לגדול מהר יותר מהשנייה ולכן לא תמיד ישנו שיוויון. במקרה שעל אחת מהרגליים מופעל לחץ גדול, עלולות להיווצר בעיות שימשיכו איתם ככל שהם גדלים. לאחר מדידת הנעליים, יש להלך עימן בחנות למשך זמן ולבדוק את נוחותן ואת אחיזתן את הרגל.

 

2. מידה שאינה נכונה: אין לקנות נעל שצמודה לבוהן. בייחוד אצל ילדים הצומחים וגדלים במהירות, יש להקפיד על רווח בין סוף הבוהן לחרטום הנעל. רווח כזה שבו החלק העליון של אגודל אצבע כף היד ש"צובטת" את הסוליה, יכול להיכנס במלואו במרווח.

 

 

המותגים המובילים ב-29.90$

זוג נעליים חדשות לילדים אינה חייבת להיות הוצאה כבדה. מגוון מותגי הנעליים המובילים החל מ-29.90$, רק בדיוטי פרי.

 

 

 

3. מוותרים על שרוכים: בין אם מדובר בשרוכים ובין אם בוולקרו (סקוצ'), חשוב מאוד להקפיד לקשור או לסגור את הנעל היטב כדי לבדוק כיצד הדופן האחורית אוחזת את הרגל. מעל הקרסול מצוי הציר האוניברסלי - מעיין "תפוח" שגורם לכך שכל הרגל תסתובב לאותו כיוון אליו הסתובבה כף הרגל. התופעה הזו גורמת לעומסים גדולים על הברכיים והגב התחתון. נסו לדמות את הדופן האחורית של הנעל לידיים שמחזיקות את ההגה - כלומר, את הנעל. אם הנעל חזקה בהיקפיה, ההגה מוחזק טוב. אם הקרסול משוחרר וצף, הידיים לא מחזיקות טוב את ההגעה ו"המכונית" סוטה לצדדים. מצב שכזה משפיע על הברכיים, עלול ליצור "רגלי איקס", עיוותים וגם יציבה לא נכונה.

 

4. לא נוח - לא קונים: במדידה ראשונה לא ניתן לדעת אם הנעל באמת מתאימה לצרכי הילד. גם אם היא נוחה לילד ועונה על טעמו מבחינה ויזואלית, לא בטוח שהיא ממלאת את ייעודה ומתאימה לצרכי כף הרגל. בהתאם, גם אם הילד מתלונן שהנעל לא נוחה לו, לעיתים מדובר בנעל בריאה שמתאימה לצרכיו, אך דרוש זמן הליכה כדי שהילד יוכל להסתגל אליה. בנוסף, לא פעם ילדים מכריזים על נעל ככזאת שאינה נוחה, לא מפני שאינה נוחה, אלא משום שאינה מוצאת חן בעיניהם מבחינה ויזואלית או מותגית. עם זאת חשוב להדגיש, כאשר הילד אומר שהנעל מכאיבה לו, העניין מחייב התייחסות.

 

5. נעליים בלי רפידות: אין לקנות נעל ללא רפידה. נעל שמגיעה ללא רפידה היא נעל שבלתי אפשרי להתאים לה מדרס.

 

6. התעמלות בלי מדרסים: גם אם הילד לא סובל מבעייה ביציבה, כדאי להתאים לו מדרסים אשר ביכולתם לשפר את היכולות והביצועים של הנעל וכן את מנח הרגל. המדרסים לא רק דואגים להתאמה מוחלטת של הנעל למבנה גופו של הילד, אלא גם מאזנים ומחלקים בצורה נכונה את העומס על כף הרגל.

 

 

הנעל הנכונה והמיותרת

בדקנו, איבחנו, מדדנו, התאמנו ואפילו הצלחנו בכל הקשור להתאמה ויזואלית לטעמו של הילד. השאלה הבאה היא איך מצליחים למצוא את הידיים והרגליים, תרתי משמע, בתוך המבחר העצום  של חברות, דגמים וחומרים שונים שרק הולכים ומתרבים כל שנה. "כל נעל מיועדת לסוג ספציפי של ספורט. נעל הליכה זו נעל הליכה, ריצה זו ריצה ונעל כדורגל מיועדת למשחקים הכוללים בעיטות", מבארת גלית ברנר, פיזיותרפיסטית מוסמכת ומאמנת כושר, מומחית בפציעות ספורט ושיקום שריר שלד. "נעל לשיעורי ספורט צריכה להיות נעל ריצה. נעל איכותית העומדת בקריטריונים תהיה טובה גם כנעל הליכה".
 

על מה צריך להקפיד כאשר בוחרים נעל ריצה?

"הילדים הולכים על פי הטרנד, על החברה שהכי שווה. הבעייה היא שגם אם החברה טרנדית מאוד, לא בטוח שהנעל אכן טובה ובריאה לרגל. הרבה מותגים הולכים על הפן העיצובי ומוכרים עצמם כנעל שנראית טוב, אבל בפועל מדובר בנעל הליכה ולא בנעל ספורט. בחלק מהדגמים אין בולמי זעזועים ובאחרים האחיזה היא לא טובה. נעל ספורט טובה ובריאה לרגל היא כזו שקודם כל נקנית במידה הנכונה. רוחבה של הנעל חשוב כאורכה, ונעל צרה מדי עלולה לפגוע בעצבים שנמצאים בין האצבעות ולגרום לתחושת שריפה, נימול וכו'. פונקציה נוספת וחשובה שיש לשים אליה לב היא מבנה הסוליה. נעל ספורט טובה שמיועדת לריצה מחולקת לכמה חלקים. לאורך מרכז הסולייה נמצא ה-SOLE, החלק מתווך בין הקרקע לרגל ומונע החלקה, מעליו יש חלק נוסף ועבה יותר המגביה את כף הרגל, מוריד את המתח ומונע כאבים בגיד האכילס. בחלק הזה וגם בחלק הקדמי ובעקב נמצאים בולמי הזעזועים. הם מגיעים בצורת בועת אוויר או ג'ל וחשוב מאוד להקפיד על המצאותם. נעל ללא בולמי זעזועים הפזורים לאורך הסוליה, היא נעל שאינה בריאה לרגל".

האם ישנה חשיבות לאורך הנעל והלשונית בכל הקשור לאחיזת הרגל?
"בהחלט. חשוב שהלשונית תהיה ארוכה ומרופדת שתעבור את כל עצמות כף הרגל כדי למנוע לחצים וכאבים בעצמות. כדי שנעל תאחוז את הרגל בצורה נכונה, חשוב שהחלק העליון של הנעל יהיה קל ומרופד, אך קשיח- כזה שלא מושפע בקלות מזעזוע. אחיזה שכזו את הרגל תמנע לחץ על גיד אכילס, התעבות של העצם ושברי מאמץ. דבר נוסף שחשוב להקפיד עליו הוא גמישות הנעל. נעל טובה ואיכותית ששומרת על הרגל היא נעל גמישה. לפני שקונים נעל אני ממליצה לאחוז בנעל ולסחוט אותה. אם הנעל לא "נסחטת" כראוי, סימן שהיא לא מספיק גמישה ועלולה ליצור בעיות עתידיות וכאבים".

 

האם ישנה חשיבות לדגמים החדשים המתאפיינים בשורת פיתוחים חדשניים בטכנולוגיית הנעל?

"אין לדגמים החדשים חשיבות ממשית. זה יותר גימיק מאשר דבר פונקציונאלי. אם נעל עומדת בסטנדרטים שהזכרתי מעלה - גם אם מדובר בדגם ישן, סימן שהיא טובה ולא משנה כמה פיתוחים התגלו מאז. מצד שני, חשוב מאוד להקפיד ולהחליף נעל כאשר היא מתבלה, וזה מתרחש כל 500 שעות אימון או כל חצי שנה אצל ילדים שעושים הרבה ספורט. ילדים שלא מתאמנים הרבה יכולים להישאר עם אותה נעל גם לפרק זמן של שנה".

האם ישנם מותגים שהנעליים שלהם יותר גימיקיות מאשר בריאות לרגל?

"יש מי שטוענים שהנעליים של נייק ושל אדידס עוטפות ומגנות פחות טוב על הרגל, ויש סביב הנעליים של החברות הללו פחות שביעות רצון. אני יכולה להמליץ על חברות שעומדות בכל הקריטריונים בהצלחה: אסיקס, סאקוני ומיזונו. הן אולי פחות יפות, אבל מדובר בנעליים טובות מאוד".

 

איציק אריאל, בעל החנות הוותיקה "נעלי צברה" מעביר כל חודש לעובדיו הדרכה מפורטת, מעדכן אותם בחידושים ובהתפתחויות הטכנולוגיות של החומרים מהם מיוצרות הנעליים. "יש הרבה קלישאות שהמוכרים מספרים כאשר מגיעים הורים לקנות נעליים לילדיהם", הוא מספר, "חלק מהן השתרשו עם השנים וחלק אחר מקורו בטעות. חשוב לדעת מה נכון ומה לא. המשפט "זה יתרחב עם הזמן" פשוט לא נכון. נעל ספורט לרוב לא עשוייה מעור ולכן לעולם לא תתרחב. היא אולי תתבלה, אבל המידה לא תשתנה.

 

"שנית, חשוב מאוד ללכת לחנויות מתמחות. שם המוכרים מנוסים ועוברים הדרכות ולכן יודעים לכוון לנעל הייעודית הטובה ביותר עבור כל אחד. בנוגע למחירים השונים, ילד לא הולך להתחרות באולימפיאדה ונעל שמיועדת לשעורי ספורט לא צריכה לעלות הון. רוב ההורים קונים נעל שנעה סביב 250-400 שקלים. נעליים שעולות פחות הן בדרך כלל נעליים שמיוצרות מחומרים פחות איכותיים ולכן גם פחות בריאים לרגל, וגם מתבלים מהר יותר. פעם הדעה הרווחת היתה שהכי טוב לקנות נעליים מעור. היום החומרים החדשים מנדפים את הזיעה החוצה אבל אטומים למים, ולכן הן טובות לא פחות ואף ממלאות כמה פונקציות במקביל".