הריטאלין היא תרופה מעוררת, ומרגיעה בו זמנית את ילדי ADHD. היא משפרת את הקשב, מגבירה את היכולת להשלים משימות והנחיות ומפחיתה היפראקטיביות, חוסר מנוחה ואימפולסיביות. תפקודי עבודה משתפרים, תוקפנות ועקשנות פוחתים. מקשיבים יותר, בעלי תקשורת טובה יותר, פחות רבים, והתנהגותם הולמת יותר. תרופה זו מגבירה את לחץ הדם, מגבירה את קצב הלב, מגבירה פעילות חשמלית של מערכת העצבים.

 

לריטאלין מספר תופעות לוואי: (עוברות לרב תוך 2-3 שבועות): פגיעה בערנות, הפרעות שינה וירידה בתיאבון, כאבי ראש ובטן. שכיחות פחות:תלות פסיכוטית, הפרעות בגדילה (לטווח קצר), עצבנות.  תופעת הלוואי השכיחה ביותר (חוסר שינה) נמצאה ברב המחקרים, ירידה בתאבון, כעסנות ואובדן משקל, במחצית מהמחקרים הכדור עלול לגרום להתמכרות.

הנוראדרנלין הינו הורמון המופרש מיותרת הכליה ממריץ את לחץ הדם וקצב הלב. לילד ההיפראקטיבי יש חוסר בנוראדרנלין שגורם לחוסר איזון בין עירור לעכבה ולכן נגרם חוסר שקט מוטורי. האשמים הם: תורשה, גורמים נוירולוגים, הפרעות ביוכימיות, איחור בשילתי, הרעלה ממתכות כמו עופרת וכספית, קרינה, אלרגיות למזון, חומרי טעם וצבעי מאכל או שתיית אלכוהול בעת הריון של האם.

 

איך נעזור  בעזרת תזונה?
כדי להבטיח שסוכר ייכנס למוחנו, הסוכר חייב להיקשר לחלבון המעביר אותו דרך מחסום דם ? מוח. מזון עשיר בחומצה אמינית חיונית לבניית סרוטונין מביא לעלייה ברמת האינסולין, וכך עולה רמתו של הטריפטופן בדם (אותה חומצת שומן) והחומצה הקטנטונת הזאת מעבירה את הסוכר בדם אל המוח.וכן בפעילות אירובית המולקולה הזו חודרת טוב יותר למוח. במקביל נוצר סרטונין מוגבר במוח. הסרטונין מרגיע ומשפר את מצב הרוח וההתנהגות. ילדים שאכלו ארוחת בוקר עתירת פחמימות חלה הרעה במצבם ההתנהגותי, לעומת ילדים שאכלו ארוחת בוקר חלבונית.

 

 

מהר לסלק מהמטבח:

תוספות כימיות, צבעי מאכל או חוסר בויטמינים עלולים לגרום שינויים במצב הרוח ובהתנהגות הכללית, אשר חלקן יכולים להתבטא בהיפראקטיביות, צבעי מאכל וחומרי טעם מלאכותיים הם האחראים להיפראקטיביות ואלרגיות.

המנעו מהרעלת מתכות כבדות: להיפראקטיביים יש רמות גבוהות שלאלומיניום ועופרת, ורמות נמוכות של אבץ, מגנזיום, סידן וחומצות שומן חיוניות    .

כספית - מתכת רעילה מדגים, שפכים של מפעלים. הכספית מצויה בדג הטונה ובמוצריו.

עופרת ? מתכת רעילה המצויה באופן טבעי במים, כלי בישול או כלי אמייל העשויים מעופרת.

להמנע מעישון בתקופת ההיריון, עודף תוספי מזון כמו ברזל.

 

צבעי מאכל חומרים שנוהגים להוסיף למוצרי מזון רבים בכדי שימשכו את העין.מחקרים רבים שנעשו מצאו כי חומרים כמו טאטרזין המצוי בצבעי מאכל גורמים לפעילות מוטורית עודפת, חוסר ריכוז, תוקפנות והפרעות שינה. אצל רוב הנבדקים שנמנעו מצבעי מאכל חל שיפור משמעותי בהתנהגותם. הימנעו מתוספי מזון תעשייתיים למינהם כמו: חומרי טעם ושימור, מייצבים, ועוד. קשה לנו לשלוט באינטרסים של תעשיות המזון הגדולות, אבל בהחלט נוכל לשלוט במזונות שילדים אלו אוכלים.

 

סוכרים ופחמימות
חוסר איזון ברמת הסוכר גורם לשינויים רגשיים אצל ילדים ומבוגרים. תת סוכר מביא לפעלתנות יתר, כשהאדרנלין ומעוררים אחרים משוחררים לתאים בתגובה לרמה נמוכה של סוכר בדם. הפחיתו או סלקו אותם מתפריטו של הילד: פחמימות פשוטות כמו קמח, אורז וסוכר לבן, אלו גורמים לחוסר איזון ברמת הסוכר.

 

השלמות תזונתיות

להשלמות תזונתית יש הטבה משמעותית לעין שיעור התנהגותם ועל רמת הריכוז שלהם. לדוגמא, נמצא כי ילדים היפראקטיביים סובלים מחסר סרטונין במוח. במחקרים בהם ניתנה להם תוספת של ויטמין B הייתה השפעה חיובית ומיטיבה.

 

חסר במגנזיום וברזל

נמצא כי 95% סובלים מחסר במגנזיום שיוצר עצבנות, אי שקט, התכווצויות שרירים, טיקים ועוויות בפנים, מיגרנות וכאבי ראש .

רמות נמוכות של ברזל עלולות לגרום לקשיים בריכוז, תשישות, אדישות, סימפטומים האופייניים ל  - ADD    .

לעומת זאת ילדים בעלי רמות גבוהות מדי של ברזל עלולים להיות תוקפניים, רגשניים והיפראקטיביים. סימפטומים האופייניים ל. ADHD המנעו מקפאין וניקוטין.

 

 חומצת  שומן חיוניות:
ישנו קשר בין סימפטומים של היפראקטיביות וחסר בחומצות שומן חיוניות.
60%  ממשקל המוח מורכב מחומצות שומן חיוניות, חשיבותה של ח. שומן זו היא לקיומם התקין של מערכת העצבים והראייה. העזרו במזונות העשירים באומגה 3 כמו דגים סלמון, טונה (אחת לשבועיים), מקרל, אגוזי מלך וברזיל, זרעי פשתן טחונים ודגים ממים עמוקים.

דיאטה עתירת חלבונים ודלת סוכרים או דלת פחמימות. איכלו יותר חלבונים ופחות סוכרים.(מלבד  ADD בעל מיקוד יתר).

 

מזונות איתם נוכל לעזור:

עוף, הודו, דגים ממים עמוקים בעיקר סלמון מקרל, וטונה(בטונה יש כספית לכן לצרוך אותה אחת לשבועיים), חומוס, טחינה, קוטג' דל שומן, אגוזי מלך וברזיל, חלב, מוצרי מזון על בסיס סויה.

הגדילו פחמימות מורכבות: חיטה מלאה, קמח מלא, מזונות מלאים בסיבים, ויטמינים ומינרלים. כמו פירות, ירקות, אפונה, שעועית, ברוקולי ירקות ירוקים, חסה, ביצים, שבעולת שועל  

פירות מומלצים: משמש, תפוז, מנדרינה, אגס, אשכולית, קיווי ותפוח.

שמן זית, קנולה.

 

שימוש בתבלינים ובצמחים :

הטבע העניק לנו צמחי מרפא בעלי סגולות רפואיות, אם נשתמש בהם נכון מהן נוכל לשפר את מצבנו הבריאותי.

 

חליטת אוכמניות שחורות:

מינרלים: מגנזיום, אבץ, זרחן, אשלגן, סידן וברזל. ויטמינים: 1B, 2B, 3B, 5B, 6B, 9B, A, C, E, K.

אוכמניות שחורות יעילות לאיזון הסוכר בגוף, לכן הן יעילות לטיפול בהפרעות קשב וריכוז כי מאזנת את משק הסוכר, הן נוגדות חמצון, בנוסף, הן מסייעות לשיפור התפקוד של מערכת העיכול, הן משתנות ומונעות עוויתות. כשכל אלה הם תופעות לווי של רטלין .

חליטת קינמון:   מינרלים: מגנזיום, אבץ, זרחן, אשלגן, סידן וברזל.ויטמינים: 1B, 2B, 3B, 5B, 6B, 9B, A, C, E, K. בעיקר מגבירה תאבון.

שיבולת שועל:  לפני השינה עם כפית דבש וקינמון 

 

הדרך הטובה ביותר להבטיח שינה טובה

רוזמרין רפואי (Rosmarinus off.) הוא צמח הנפוץ בא"י, בעל רכיבים נוגדי חמצון ובעל תכונות אנטי דלקתיות חזקות במיוחד. הצמח עוזר בפירוק וסילוק של חומרי פסולת והצטברות רעלים ממערכת העיכול והכבד ומשפר תהליכי עיכול וספיגה. במיוחד נחקר ונמצא עוזר בחיזוק ובנייה של זרימת הדם ההיקפית בגוף וזרימת דם אל המוח. כך, הצמח מסייע בתהליכי למידה, מעניק תחושת מיקוד ומשפר זיכרון ותהליכים קוגניטיביים.

מחקר שנעשה בארה"ב בשנת 2009 לבדוק את יעילותה של הפסיפלורה כמה פסיפלורה משפיעה ובטוחה לשימוש באנשים עם בעיות הפרעות קשב וריכוז, לקיחת פסיפלורה במינונים מקובלים ולאורך זמן כתוסף לטיפול קונבנציונלי, הוא רצוי ונדרש.

 

צמחים כמו פסיפלורה, מליסה, טיליה, מנטה , לואיזה,לבנדר  ועוד..הם צמחים מרגיעים  את מערכת העצבים מומלץ לשלב אותם בין ארוחות  ולהכין חליטות.

לילדים אפתיים, אין כמו   חליטת תפוח: מינרלים: אשלגן, אבץ, זרחן, ברזל, מגנזיום וסידן.

ויטמינים: 1B, 2B, 3 B, C,E, A, K, 9B  ,B5, B6.סגולות רפואיות: התפוח מעניק לנו אנרגיה זמינה.

 

אכילה נכונה מייצבת את הסוכר בדם, מורידה כולסטרול, מקטינה תיאבון, משפרת את רמת הריכוז והאנרגיה.

למרות שיש קווים דומים בכל הטיפולים בהפרעות קשב וריכוז, עדין הטיפול הוא אישי ומותאם באופן פרטני לכל אדם המגיע לקליניקה.