פאחמה מוחמד, בת 17, בריטניה

מילת נשים היא מנהג שכיח במהלכו מבוצעת כריתה של חלק מאיבר המין הנשי מסיבות חברתיות ותרבותיות. לעיתים מדובר בהסרת הדגדגן בלבד ולעיתים כוללת המילה גם את הסרת השפתיים הפנימיות במלואןכ-66 אלף נשים ברחבי העולם הן קורבנות של התופעה, אשר אינה מאפיינת את העולם השלישי בלבד.

פאחמה מוחמד, תלמידת תיכון בריטית, יזמה עצומה כנגד התופעה שממוענת לשר החינוך הבריטי מייקל גוב. העצומה פורסמה בשבוע שעבר בעיתון ה"גרדיאן" שמשתף פעולה עם הפצתה, וחתומים עליה קרוב ל-170 אלף איש. מוחמד טוענת כי למרות היעדר השיח בנושא, כ-24 אלף ילדות בבריטניה עודן בסיכון.

הרשויות אינן מתייחסות לנושא ברצינות בשל היעדר תביעות בתחום, אך הפעילים לא אומרים נואש, והם מקווים שהעלאת המודעות תביא איתה גם תביעות והצפה של עדויות ומקרים שיזרזו את הטיפול הממשלתי בתופעה. "לא נשתוק. לקח לנו זמן רב לגרום לאנשים לדבר על זה – לא אכפת לנו כמה זמן ייקח לנו לגרום לאנשים להקשיב", אמרה מוחמד בראיון ל"גרדיאן".

מלאלה יוספזאי, בת 17, פקיסטן

בעמק סוואט שבפקיסטן אסר שלטון הטליבן על נשים ללמוד בבתי הספר. מלאלה יוסופזאי, פעילה למען זכויות נשים בפקיסטן, החלה מאבק למען שילובן שם. בהיותה בת 11 בלבד, היא פירסמה באמצעות ה-BBC בלוג שמתאר את חייה תחת שלטון הטליבן. היא שילבה בבלוג את דעותיה בנוגע לחינוך נערות, ובהמשך הניו יורק טיימס אף צילם סרט תיעודי על חייה. יוסופזאי הפכה לסמל והעניקה ראיונות לגופי תקשורת ולכתבי עת. מאבקה בשלטון כמעט עלה לה בחייה כאשר בשנת באוקטובר 2012 נורתה על ידי איש טליבאן בדרכה חזרה מבית הספר. למרות פציעתה הקשה, היא החלימה במהירות ושבה לפעילות.

מאבקה של יוסופזאי מזוהה בפקיסטן כבעל עקרונות מערביים, ונאמר עליה שלא במקרה היא זוכה להערצתן של ארה"ב ובריטניה. היא זכתה בפרס סחרוב לחופש המחשבה, בפרס השלום הלאומי לנוער, שנקרא בהמשך על שמה ואף הייתה מועמדת לפרס נובל לשלום. גורמים קיצוניים בתקשורת הפקיסטנית אף חשדו שהיא מרגלת של ה-CIA.

לורד, בת 17, ניו זילנד

עולם הפופ מלא בכוכבות צעירות, אך לורד שונה מכל אלה. היא פרצה לתודעה בנובמבר 2012 בזכות להיט הענק "Royals", והייתה הניו זילנדית הראשונה ששירה הגיע לראש מצעד הבילבורד האמריקאי הנחשב. הייחוד שלה הוא במסרים הביקורתיים שהיא מעבירה בשיריה – נגד תרבות הפופ, נגד חברת המעמדות, נגד הקפיטליזם המערבי.

בראיונות שונים היא ביקרה מוזיקאים כמו לנה דל ריי וניקי מינאז', וטענה שהם כותבים על עושר ועל חיים נטולי דאגות, תכנים שהיא ובני גילה לא יכולים להזדהות איתם. בלהיטה הגדול "Royals"היא כותבת: "אנחנו לעולם לא נהיה בני מלוכה / זה לא זורם בדמנו / המותרות האלה פשוט אינן בעבורנו / אנחנו חושקים ב'באזז' אחר".

התבטאויותיה הפרובוקטיביות הובילו אותה לעימותים מתוקשרים עם כוכבות פופ כמו סלינה גומז וטיילור סוויפט. היא מגדירה את עצמה כפמיניסטית, ומנקודת המבט הזו היא מבקרת את האובייקטיפיקציה שנשים עושות לעצמן בתרבות הפופולארית.

אנג'לה זאנג, בת 17, קליפורניה

פיתוח תרופה למחלת הסרטן היא אחד הפרויקטים הגדולים והממומנים ביותר של הרפואה העולמית. אינספור משאבים הושקעו בחקר התחום, ומיטב המוחות הקדישו לו את חייהם. אנג'לה זאנג, תלמידת תיכון אמריקאית ממוצא סיני, הציגה בשנה שעברה למורה שלה לכימיה את הנוסחה שלה למציאת תרופה למחלה, שמוגדרת כאחד מגורמי המוות הנפוצים בעולם. הספרים הרבים שקראה בתחום סייעו לה להגיע לפריצת הדרך המדעית, והיא אף זכתה בספטמבר האחרון במלגה על סך 100 אלף דולר למימון המחקר שלה.

עד כה נוסתה התרופה שפיתחה על עכברי מעבדה והניסוי העלים את הגידול שלהם לחלוטין. בשנים הקרובות יפותחו התשתיות כדי לבצע את הניסויים גם בבני אדם, ורק אז ייאמר האם זאנג הצליחה במקום שבו רופאים וחוקרים כה רבים נכשלו לפניה.

ספיר סבח, בת 18, ישראל

התקשורת הישראלית רודפת אחר פרשות פוליטיות, עדתיות, חינוכיות וחברתיות. במובן זה, ספיר סבח, תלמידת י"ב ב"אורט" קריית טבעון, סיפקה לתקשורת פרשה שכינסה לתוכה את כל התחומים הללו. שמה עלה לכותרות בעקבות מכתב שכתבה לשר החינוך שי פירון, בו התלוננה על המורה שלה למחשבת ישראל אדם ורטה, וטענה כי הוא מסית נגד המדינה ונגד צה"ל. סבח כתבה כי ורטה מנצל את מעמדו כדי להחדיר את דעותיו המסוכנות לתלמידים.

ורטה זומן לשימוע לפני פיטורין, והחגיגה התקשורתית לא איחרה לבוא. חוגי הימין תמכו בסבח, ואילו השמאל התגייס למען חופש הביטוי של ורטה. גם הבלוגוספירה לא שתקה, וברשתות החברתיות התנהל דיון סוער על זהותם העדתית של סבח ושל ורטה ועל האפשרות שהעיסוק התקשורתי והציבורי בפרשה היה נגוע בגזענות. מעבר לוויכוח האידיאולוגי על תוכן הדברים, סבח העלתה לדיון את סוגיית תפקידו של המורה, מינון הפוליטיקה שעליו לשלב בחינוך הבית ספרי, ומעל לכל, היא ניערה את מערכת החינוך הישראלית והזכירה את הסכנות שבצייתנות.