כן. בוגד.

 
1. אני קוראת הבוקר את "ידיעות אחרונות", העיתון שאוהב לאהוב את אהוד אולמרט, ומוצאת כמה מאמרי ביקורת חריפים על השופט רוזן בעמודיו הראשונים:

סימה קדמון (עמ' 3): "בוגד? גם מי שחושב שגזר הדין מוצדק, ושהכרעת הדין לא הותירה מקום לעונש מופחת, צריך להסכים שהשופט הרחיק לכת". 
שמעון שיפר (עמ' 4): "יוהרה היא החטא שבו חטא אתמול השופט דוד רוזן. ממרום כיסאו הוא התנהג כמי שמוכה בשיכרון כוח, המאמין כי שום דבר לא עומד בפניו. 'בוגד', הוא הטיח באהוד אולמרט, 'פושע'. 'חזירות', הוא אמר. אני מסרב להאמין שכך מסוגל שופט בישראל להתבטא... להאשים את אולמרט בבגידה זו חציית הקווים". 
טובה צימוקי (עמ' 8): "מתברר שההתלהמות והפופוליזם לא פוסחים גם על שופטים".

אל לנו לטעות. מאמרי הדעה האלה ב"ידיעות אחרונות" (כשמאמרו הקצר של יגאל סרנה המחזק את ידי השופט נמצא רק בעמוד 12), הם חלק מקמפיין מתוכנן ומחושב להצלת אולמרט, כשהאמצעי הוא כתישת השופט רוזן. כמו מאמרים אלה, גם אוהדי אולמרט וחבריו למועדון שישבו אתמול באולפנים ויצאו כנגד השופט רוזן - כולם כולם, הם חלק ממסע הכפשות שיצא אתמול לדרך.

אולמרט וצוות ההגנה שלו הם בעלי מומחיות בשיטה הנלוזה הזו: הכפש את הבא לשופטך. לאורך השנים הכפישו אולמרט ואנשיו באופן אישי ובמתקפות בוטות את הפרקליטים שתבעו את אולמרט. רק לפני חודש וחצי, מיד לאחר הרשעתו של אולמרט סיפר פרקליט המדינה לשעבר משה לדור:
"
כאסטרטגיה שלא הכרנו בעבר, החליטו לנהל קמפיין נגד הפרקליטות, נגד התביעה, נגד פרקליט המדינה באופן אישי ועשו את זה באופן שהיה יכול להיות אפקטיבי...".

אז עכשיו תורו של רוזן. וכחלק מהקמפיין של אולמרט לקראת הערעור בעליון אנחנו נראה דה לגיטימציה של השופט רוזן, ואנו נשמע בזמן הקרוב מצעד שוצף של כתישה פומבית של שופט מחוזי בישראל, אשר יצא לחלץ אותנו מבוץ השחיתות הטובעני. והנה קמים המושחתים להטיל בו דופי

אסור לנו לתת לזה לקרות. אנחנו צריכים לחזק את שומר הסף שלנו. האיש שבמו ידיו סותם את חומת סכר השחיתות וסיאוב, בטרם ייפרץ הסכר לחלוטין ויסחוף אותנו מטה אל תהומות הביזיון והפשע. אנחנו חייבים לתמוך בשופט דוד רוזן ולהבהיר שאנחנו לא ניתן לפושעים מושחתים להמשיך להתל בנו, מעל דפי העיתון או באולפני הטלוויזיה: אנחנו לא קונים את הקמפיין הבזוי שלכם, לא קונים את השקרים שלכם. את רדיפת הבצע המושחתת שלכם על חשבון אמון הציבור, איש מכם לא יוכל להלבין. מושחתים - לכלא.

2. ומילה על "בוגד".

כן. בוגד. בגידה היא לא רק מסירת סודות לאויב. גם איש ציבור בתפקיד ציבורי המקבל שוחד מטעמי רדיפת בצע ופועל נגד כלל אזרחי המדינה - בוגד בנו. מי שמפר את האמון של הציבור בו - בוגד. מי שמועל בשליחותו הציבורית לשמה קיבל את תפקידו - בוגד בציבור. מי שמסכן את קיומה של המדינה כמדינת חוק וסדר למען אזרחיה - בוגד.

כן. בוגד. איש ציבור שבמעשיו המושחתים מערער את יציבות המשטר כאן, את הדמוקרטיה, את יסודות קיומנו כאן כמדינה שנועדה לשרת את אזרחיה - הוא בוגד בנו. זו המילה ולא אחרת. אל תתנו לאף אחד לבלבל אתכםכי כמוהו יש רבים.

3. חשוב להזכיר ביום שאחרי גזר הדין, שיש עוד הרבה אולמרטים שמסתובבים בינינו. לא כולם הגיעו או יגיעו לדרגת ראש ממשלה, אולם השחיתות פושה באינספור מוקדי כוח ושליטה בישראל. את רוב מקרי השוחד והקומבינה אנחנו לא רואים, כי הם מוסתרים היטב. אבל כפי שתושבי ירושלים ידעו עוד בטרם הרשעה שפרויקט הולילנד הוקם בחטא, כך אנחנו יודעים איפה אנחנו חיים: אנחנו חיים במדינה מושחתת שאחוז גבוה מבעלי התפקידים הציבוריים בה אינם פועלים למען הציבור, אלא אך ורק לטובתם האישית.

אנחנו רואים זאת יום יום במכירת משאבי הטבע שלנו בפרוטות לטייקונים, בהטבות מופלגות לבעלי ההון על חשבון מעמד הביניים והעניים, ביצירת רפובליקת בננות נחותה שבה קומץ עשיר חי על חשבון הכלל. זו שחיתות יומיומית שגרתית, ומרוב היותה כל כך רחבה, הפכנו ציניים בעניין. יודעים שהכל כאן מושחת - ובכל זאת אנחנו ממשיכים לשחק את המשחק. מרכינים ראש למטה, אומרים בהכנעה: "כן, כולם מושחתים, אבל מה נעשה, אי אפשר לשנות כלום". אבל הנה. אפשר. ומכאן צריך להמשיך בכל הכוח. לחזק ציבורית את שומרי הסף ולהבהיר לכל ובעיקר לעצמנו: לא עוד. מושחתים - לכלא.

חשוב להזכיר בהקשר הזה שאולמרט כבר הורשע בסעיף של הפרת אמונים בפרשת מרכז ההשקעות לפני כשנתיים. ולמרות שהורשע בהפרת אמונים, שמו עלה כמתמודד לגיטימי בבחירות האחרונות. איך אנחנו מוכנים לקבל מועמד לתפקיד פוליטי בכיר (הוא תכנן לרוץ לראשות הממשלה מול ביבי) כאשר מדובר במי שהורשע בהפרת אמונים? איך זה בכלל הצליח להתקבל בשיח הציבורי כמהלך הגיוני או ראוי?

אנחנו צריכים לזכור שגם לנו יש בית משפט. בית הדין של הציבור. בבית דין זה אין צורך ששופט יטיל קלון על נאשם, כדי שאנחנו נחליט לייצר מוסכמות שבועטות החוצה את המורשעים ומקיאות אותם מחיינו לתמיד. זה בידיים שלנו לקבוע מה ראוי לנו ומה לא. וכל עוד אנחנו נותנים לעבריינים לשוב לחיק הפוליטיקה החמים, וכל עוד אנחנו מקלים ראש בעבירות של הפרת אמונים, אנחנו במו ידינו שלנו תורמים למחיקתה של ישראל מרשימת המדינות הנאורות והראויות. במו ידינו אנחנו מחסלים את חלומנו לחיות בחברת מופת, במדינה שטוב לחיות בה.

עלינו לחזק את הדוד רוזנים ושאר שומרי הסף שיש כאן. עלינו לעמוד כחומה בצורה ולהגן עליהם כך שיוכלו לעשות את עבודתם ביודעם שיש להם גב ציבורי איתן
עלינו להקיא מתוכנו את כל האולמרטים. בלי למצמץ. לכלא, הביתה - לא בבית ספרנו

ועלינו לזכור שיש שחיתויות בחסות החוק שאף שופט לא יוכל להרשיע בגינן, ולכן זה תלוי רק בנו:
קוראים לזה: הון - שלטון
וביעור השחיתות והבגידה הזו - זה רק בידיים שלנו.

 

לעמוד הפייסבוק של אור-לי ברלב