את סיפורה של "היפהפייה הנרדמת" כולנו מכירים, אבל מי שמע את סיפורה של מליפיסנט, המכשפה הרעה שהטילה כישוף על התינוקת המסכנה? ביום חמישי, ה- 29.5 יעלה לאקרנים בארץ הסרט "מליפיסנט", בכיכובה של אנג'לינה ג'ולי, המספר את סיפורה של מליפסנט הצעירה, שהייתה טובה וטהורה, וחושף את האירועים שהקשו את לבה והפכו אותה למכשפה אכזרית.

 

על פי הסרט, מליפיסנט היתה "אישה צעירה ויפהפייה בעלת לב טהור", תיאור שהולם כל נסיכת דיסני ממוצעת. היו לה חיים אידיאלים כשגדלה ביער שליו בממלכה, עד שיום אחד הגיע צבא פולש שאיים על ההרמוניה במקום הקסום. מליפיסנט משתמשת בכוחות המיוחדים שניחנה בהם, הופכת להיות המגינה של היער, אבל סובלת בסופו של דבר מבגידה נוראית – מעשה שיהפוך את ליבה הטהור לאבן. כשהיא מונעת על ידי הנקמה, מליפיסנט עומדת מול קרב גדול יותר כנגד יורש העצר שאכזב אותה ובגד בה, וכתוצאה מטילה כישוף על התינוקת שתיוולד לו, אורורה. כשהילדה גדלה, מליפיסנט מבינה שאורורה מחזיקה במפתח לשלום בממלכה – ואולי גם לאושר שלה עצמה.

 

הטריילר לסרט מליפיסנט:

 

בעוד דמותה של מליפיסנט נראתה לראשונה בסרט האנימציה ?היפהפייה הנרדמת? מ-1959, סיפור הנסיכה שהוטל עליה כישוף של שינה נצחית מסופר בגרסאות שונות תחת שמות שונים כבר למעלה מ-400 שנה, או 1,000אם סופרים אלמנטים דומים מימי הביניים. ב-1697, גרסה של הסיפור בשם ?היפהפייה ישנה ביערות? פורסמה על ידי צ?ארלס פרול בספרו, ?אגדות על אמא אווזה?. האחים גרים השאילו את הגרסה הזו בכתבם מ-1812המתאר את סיפורה של נסיכה יפהפייה המתעוררת מכישוף.

 

מקורותיה של מליפיסנט בתור דמות המייצגת את הרשע הנשי פחות ברורים. הסיפור האיטלקי מתאר את המלכה כקנאית ונקמנית אבל היא הייתה נשואה למלך ולא אחת מבחוץ שמטילה כישוף על משפחת המלוכה. פרול שינה את דמות המרושעת לפיה זדונית, והציג גם אלמנט של נסיך יפהפה שיכול להפר את הכישוף בנשיקה. הגרסה שלו היא הקרובה ביותר לזו שדיסני מציגים. וכך במאה ה-20 הכותבים והאנימטורים של דיסני המציאו את מליפיסנט בשביל הקלאסיקה של דיסני. 55 שנה אחר כך, הם המציאו לה גם סיפור רקע עשיר, שאמור להבטיח לנו שאף אחד, כנראה, לא נולד מרושע.