האם אלימות של גבר כלפי אישה גוררת תגובה זהה לזו שמעוררת אלימות של אישה כלפי גבר? חברת הפרסום הבריטית DareLondon מנסה לענות בדיוק על השאלה הזאת, בקמפיין #ViolenceIsViolence לעמותת ManKind התומכת בגברים שסובלים מאלימות במשפחה.

הסרטון מציג זוג, גבר ואישה, שמנהלים ריב קולני בפארק בלונדון. במקרה הראשון, הריב שהתלהט יוצא מכלל שליטה והגבר מתחיל להתעלל פיזית בשחקנית שמגלמת את בת זוגו. במקרה השני, הסיטואציה מתהפכת וזוהי דווקא האישה שמתעללת פיזית ומילולית בגבר. בעוד אנשים רבים, גברים ונשים, נחלצו לעזרת האישה, המצלמות הסמויות קלטו בבירור שבמקרה בו ספג הגבר התעללות - איש לא ניסה לסייע לו.

צפו בסרטון:

40% ממקרי האלימות במשפחה בבריטניה הם נגד גברים

לתקיפה של האישה האנשים בפארק הגיבו מיד, והתייצבו להגנתה בצורה נחרצת. אנשים רבים ניגשו אל הגבר התוקף להגיד לו להפסיק באופן מיידי, ואישה אחת אף צעקה עליו, "מה הבעיה שלך?". נשים נוספות ניגשו להגנת האישה ואיימו לקרוא למשטרה. אבל כשהגבר מותקף - התגובה שונה באופן ניכר. פרט לכך שאיש לא ניגש לעזרתו, אנשים אף נראים משועשעים ממצבו העגום (אם להאמין לעריכה). לא מעט אנשים לא טורחים להתערב וחלקם אפילו לא מרימים את מבטם לעבר הגבר הסובל מחברתו.

על פי הסרטון, 40% ממקרי האלימות במשפחה בבריטניה הם נגד גברים. "אלימות היא אלימות, לא משנה נגד מי היא מכוונת", נכתב.

"איך אתה יכול לקרוא לעצמך גבר אם אתה נותן לאישה לכסח אותך?"

למעלה משלושה מיליון איש ואישה צפו בסרטון הזה, שנועד לתמוך בגברים שנפלו קורבן להתעללות ואלימות במשפחה, ולגייס תרומות שיסייעו לעמותה להמשיך לנהל קו חירום. אם לשפוט מהדיון הקולח סביב הסרטון ביוטיוב, רוב הצופים לא בטוחים כיצד היו מגיבים לו היו נקלעים לסיטואציה דומה.

מאז פורסם ב-22 במאי, הקמפיין זכה לתגובות רבות מצד גולשים וגולשות, ביניהן גם הצעה ליצירת סרטון טוב עוד יותר: "אישה מתעללת בגבר, הוא סופג את זה וכעבור שתי דקות הוא מתעלל באישה. הצגת הסטנדרט הכפול בפני אותם צופים". גולש אחר שאל "איך אתה יכול לקרוא לעצמך גבר אם אתה נותן לאישה לכסח אותך?", לעומת מישהו שכתב שקשה לשפוט את אלה שנמצאים בתוך הסיטואציה: "אני לא מבין מה אתם כולכם אומרים שזה דוחה, כאילו שאתם הייתם רצים לעזרתו של אותו הבחור. אני בטוח שכולנו היינו צוחקים בקול אילו היינו רואים בחורה מכסחת בחור כך, אבל כולנו שופטים בכזו מהירות את אלה שלא עזרו לו".

גם אם לגבר קשה לבקש עזרה אין זה אומר שהוא אינו ראוי או זקוק לה

כולנו שומעים לא מעט (אבל לא מספיק) על נשים מוכות. בממוצע, כמעט פעם בחודש נרצחת אישה בישראל על ידי בן זוגה. אין ספק גם כי אלימות פיזית קשה יותר מאלימות מילולית, וכי הסכנה הקיומית של נשים מול אלימות גדולה יותר מזו של גברים. אחרי הכל, איש אינו מערער על העובדה שמבחינה ביולוגית, גופם של גברים חזק יותר משל נשים. ועדיין, הסרטון הזה מטריד. מאד.

גברים אולי חזקים יותר מנשים פיזית, אבל העובדה היא שרוב התגובות עוררו צחוקים במקרה הטוב ולעג במקרה הפחות טוב - אולי כתוצאה של תפישה מעוותת שחונכנו אליה. אם יש משהו שכולנו יכולים לקחת מהסרטון הזה הוא להתנהג אחד לשני בתוך מערכת היחסים שלנו בצורה שווה יותר ומאוזנת ולזכור שגם אם לאישה, או לגבר במקרה הזה, קשה לבקש עזרה - אין זה אומר שהוא אינו ראוי או זקוק לה. איך שלא תסתכלו על זה, אלימות היא ללא ספק אלימות.