הי לכולן/ם.

 

הוזמנתי להשקה של הפרויקט המקסים "ביקור בריא"- יופי של השקה ומחשבה סוף סוף ברפואה מונעת סגנון שהולך בחוץ לארץ והגיע למחוזותינו עם היוזמה של קופת חולים מאוחדת.

כבר בתחילת שנת 2013 החליטה קופת חולים מאוחדת ללכת על המוטו: "להיות בריא ולהישאר בריא" ולמעשה זוהי מגמה של פיתוח הרפואה המונעת פה בארץ שיש בצידה הרבה תועלת ומחשבה על הפציינט/הלקוח וקופת חולים מאוחדת פתחו באסטרטגיה שיווקית ממעלה ראשונה עם קמפיינים והרבה רעש וזו לא מהומה על לא מאומה, אלא ממש דרך חשיבה יצירתית והפוכה מהדרך המסורתית והישנה לשיטותיהן של קופות החולים. ועל כך כל הכבוד.

יש רצון לשינוי ולאחר שנה וחצי שפתחה קופת חולים מאוחדת במהלך הזה ואחרי הכשרה של כ- 200 רופאים נפתחו המרפאות המיוחדות לרפואה מונעת- "ביקור בריא" בהן הילדודס בגילאים 2-6 מגיעים עם ההורה כשהם בריאים לחלוטין אבל, שימו לב; להורים קשה להתמודד עם בעיות שינה, בדיקה גופנית של התפתחות, מעקב התפתחות שפתית, רגשית, מוטורית ,הביקור במרפאת "ביקור בריא" משמשת למעשה כצינור מתווך בין הילד והוריו לגורמים שאמורים לטפל במידה וקיימות בעיות בתחום המוטורי, הרגשתי, ריפוי בעיסוק וחוסכים הרבה זמן יקר של כולם וכסף יחד עם זה , בכך שהם מנתבים את ההורים למקומות הנכונים ומהר.

למעשה, רובם הגדול  של הילדים שכן יגיעו למרפאת "ביקור בריא" הם בסדר גמור ואין שום בעיה שמצריכה התערבות והרבה מאלה שלא יגיעו דווקא הם- כן צריכים את ההתערבות והסיוע.

הרופא המטפל שקיבל הכשרה מיוחדת ברפואה מונעת לילדים בראש ובראשונה יקדיש זמן מלא של 30 דקות ולא 6-7 דקות, אותו רופא גם קיבל הכשרה בסיוע לבעיות כמו; השמנה אצל ילדים, סוכרת, חינוך לאורח חיים בריא.

ההורה ממלא שאלון על מצב הילד ביחס לבני גילו בתחום המוטוריקה, השפה, התפתחות

הרופאים של מאוחדת הסכימו להרחיב את שעות עבודתם  ב- 2-4 שעות נוספות לשבוע ויופי שהתחילו עם הפרוייקט כעת כשאין הצפה של מחלות חורף וההתקררויות שונות.

בטוח שיהיו פירות טובים בעתיד הקרוב כבר נראה זאת, הילדים יגיעו עם בסיס טוב יותר לבית הספר, עם הכנה ובסיס מעולה, בתנאים המיטבים ויתחילו בפריחה ושגשוג את דרכם החדשה.

הילדים והוריהם מגיעים לא בשעות שהמרפאה הרגילה פתוחה, אלא בשעות מיוחדות מאוחרות יותר. לא צפוף, לא המוני ולכל הורה וילד מוקדש זמן מלא. השעות הן 17-19.

נציג הרופאים שעוסקים במעשה המבורך הזה, ד"ר גסנר החביב סיפר לנו על הכל.

 

ישנם הורים רבים שמודעים לבעיה של הילד רק שהם לא עושים עם כך מאום, אבל ברגע שיש גורם חיצוני שנוגע בדברים, שמשקף להם כמו מראה זה דבר עילאי.

קופת חולים מאוחדת הלכה עם זה עוד יותר רחוק ובנתה מעגלי המשך להדרכת הורים רגילה המכוונת הורים להשמת גבולות ועוד וקבוצה שנייה להורי ילדי גן ש"חשודים" כילדים איך אמרו במפגש? "שובבנים" ב- ADHD.

תמיד חשוב להציף את הבעיות, להעלות דברים, לדבר, לפתוח ולהיעזר אם אפשר.

וברגע שיש משהו דחוף ובעייתי מפנים למכונים ו/או בדיקות להתפתחות הילד, הכל עד לשלב של תרופות -בו הם לא מתעסקים.

 

את הערב פתחה ליאורה ולנסקי מנהלת המחלקה לאיכות קלינית של קופ"ח מאוחדת וכבר בתחילת דבריה ציינה שהיא סומכת עלינו הבלוגרים שנפיץ את הבשורה ונשמיע את הקול- הקול של מאוחדת למעשה.

הגב' ולנסקי עברה על  נתונים שבחלקם הגדול היו כבר ידועים לי כמו; שב-40 שנה האחרונות הרפואה התקדמה ושאז לפני 40 שנה המחלות הזיהומיות היו נפוצות מפאת סניטציה לקויה (לא היה ביוב), לא הייתה אנטיביוטיקה ולא חיסונים, אך במקביל לירידה למחלות הזיהומיות ישנה עלייה במחלות כרוניות, בבעיות השמנה וסוכר אצל ילדים וישראל, לצערנו הרב נמנית על המובילות במגיפת ההשמנה לילדים ובעיות הסכרת של הילדים.

פעם כידוע לכולנו כדי לאפות עוגה, עקרת הבית פה בארץ או בכל ארץ מערבית אחרת, היתה צריכה ללכת לשכנה להביא ביצים, להטריח את עצמה, לגשת למכולת, לטחון קמח וכיוצ"ב, הזמנים השתנו והדור של היום פשוט מזמינים דרך האפליקציה את הקנייה השבועית מהסופר, ואפילו קונים עוגה מוכנה ולא אופים כלל. גם החומרים של פעם היו יותר פשוטים, פחות שכלולים- יותר טוב, פחות שומנים, פחות סוכר. יותר בריא! 

כלומר, היתה יותר פעילות פיזית ופרונטלית, יותר תקשורת קהילתית ,היום ילדים מחוברים יותר למחשב, לאמצעים דיגיטליים ברשת. חשוב שגם אנו כהורים נשתף פעולה במגמה לחינוך לתזונה ופעילות גופנית, נראה להם דוגמא, נאכל אוכל בריא בבית, נשתה מים, נאכל ארוחות מסודרות, נשב לדבר על דברים סתם שעברו עלינו במשך היום עם ילדינו, נצא איתם לטבע, החוצה, לגינה, עם אופניים ,כדור, נעודד את משחקי הילדים של פעם, אם בסתם משחק מונופול בבית, קריאת ספר משותפת וכיפית, אפיית עוגיות, ניתן לילדים אחריות ומטלות, שיעצימו את הגאווה שלהם, את ההערכה העצמית שלהם ואת החיבור שלנו כהורים וילדים וגם נחזק את קשריהם החברתיים.

אני יודעת, לא תמיד יש לנו את הזמן לעצור רגע ולעשות את הדברים ,אבל לא צריך הכל בבת אחת, כל פעם קצת זה גם טוב, בהדרגה - וזה יתרום לנו כהורים ולילדים ויזרע את הזרעים שלהם לעתיד טוב יותר ובריא יותר.

כי עצוב לשמוע שילדים בישראל מפתחים בעיות ומחלות של זקנים, יש להם כבד שומני מהג'אנק פוד,סוכרת והשמנה ועל כולנו לשים לב ולפעול למניעת ה"צרות" הללו, להישמר מפני תאונות ביתיות שלצערנו הרב הם הגורם מס' 1 לתמותת ילדים רכים בגילאים 1-4. 

 


בתקווה שהמצב הכלכלי ישתפר פה בארץ והעוני יפחת, משום שהעוני גורר אחריו דברים לא טובים, כגון; תמותת ופציעת תינוקות עקב רהיטים וחומרים שמשתמשים בהם בבית ולא עומדים בתקנים וחוסר היכולת של ההורים ששניהם אגב לפעמים עובדים שניהם ומפרנסים ולמרות זאת נמצאים במעגל העוני לקנות מזון בריא יותר ויקר יותר ואוכלים ג'אנק פוד וצופים יותר במרקע הטלוייזיה ועקבכ כך משמינים וחולים יותר במחלות סוכר ומחלות כרוניות.

 

בסופו של דבר לכל דור יש את הבעיות שלו כתוצאה מההשפעה הסביבתית שלו.

בידיים של כולנו למנוע ולהפחית מבעיות אלה ,לדבר, להתייעץ ולעשות משהו אחר למען החברה.

 

תודה לקופת חולים מאוחדת על פרוייקט מבורך זה- "ביקור בריא" ובשורה תחתונה גם להגיע למרפאה כזו שהריהוט בה הוא כתום בעיקר, צבע הקירות מאיר עיניים, הכל חדש ונעים - זה כבר עושה משהו נעים בלב ובהרגשה.