אתמול בשעות הערב החליטה הרשת החברתית פייסבוק להוריד את עמוד "גברים בסקס" בשל מה שהיא הגדירה כ"תוכן שאינו הולם". למי מכם שלא מכיר את העמוד המדובר; זהו עמוד שיתוף של חוויות של נשים וגברים עם גברים אחרים בסיטואציות אינטימיות.

 

עוד באון לייף:

 

בהסתכלות ראשונית ברשמיו הראשונים של העמוד, סביר להניח שלא תמצאו שום דבר חריג או שונה. לכאורה, דף ששיתף חוויות רגילות בין גבר לאשה במרחב הפרטי. אך הסתכלות מעמיקה יותר חושפת קשרים של יחסי כוחות, במערומיהם, ללא מלבושי הפוליטיקלי קורקט וללא התנצלות. לפתע, סיפור פשוט כמו נער מתבגר המשכנע נערה מתבגרת אחרת לקיים איתו יחסים בשלל מניפולציות ("כולן כבר עשו את זה חוץ ממך, אל תתרגשי, זה שום דבר, אבל מה אכפת לך") שכל אחת שמעה לפחות פעם בחייה בדרך זו או אחרת, מתעצב כסיפור החושף הנחות קדומות ותפיסות עולם. פתאום כולם רואים איך נערים בגיל ההתבגרות שקועים בתוך מירוץ לוחמני שבסופו יוגדר "הגבר גבר של השכבה? (ומי שיתמזל מזלו יזכה בתואר ?זיין על?) במחיר מבצע של שבבי קרומי בתולין שבותקו באמתלת שווא של חיבה.

 

לצד הפוסטים ה"לא מזיקים" כביכול, חלה הסלמה לפוסטים המתארים גברים בשלבים מתקדמים בחייהם, הפועלים בדרכים מתוחכמות יותר. גברים המתעלמים מכאב האישה בהנחות ש?זה בסדר?, שמסרבים להפסיק אקט לא רצוי כי ?אני קרוב?, ששמים את הנאתם בלבד בראש סדר העדיפויות, שמאשימים נשים שלא מצליחות לתפקד כי הן מלאות/שחורדיניות/מאכילות אוגרי רחוב וכל זאת, אני סבורה, ללא מחשבה בהכרח אלא כביטוי לדרך היחידה בה הם יודעים להתנהל ביחסי מין, כאינסטינקט אומלל.

 

 

האח הגדול- גרסת הפייסבוק

פייסבוק לא מאפשרת לגולשים להעלות תמונות של אמהות מיניקות או תמונות של בני זוג הומוסקסואלים מתנשקים. לעומת זאת, בחורה בביקיני זה בסדר גמור. מי הם האנשים שמחליטים בשבילכם מה פוגע בכם?

לכתבה המלאה

 

כאשר הוא מוצא מהקשרו, קל להבין למה התרעמו גברים (וחלק מהנשים) על עצם קיומו של העמוד. "אבל אלו לא כל הגברים!" זעקו התגובות לפוסטים המתארים אונס. העמוד "גברים בסקס" יצא באמירה לא פופולרית: הכי קל להיות נגד אונס. הכי קל להתרעם כאשר אשה משתפת את חוויותיה מדייט שנגמר בבית חולים, או מאקס אלים. אך העמוד הזכיר לשלל הצדקנים שהכתובת תמיד הייתה על הקיר, נשים אינן בטוחות במרחב הציבורי.  נשים צריכות לפחד כשהן יוצאות לדייט עם בחור שאינן מכירות. נשים צריכות לחשוש כשהן יוצאות למסיבה עם חברות. ובעוד ששלל מגזינים מנסים ללמד אותנו איך להתנהג (בסגנון: 'שמרי על הכוס שלך') ולנקות את השלוליות, 'גברים בסקס' החליטו להרים את הכפפה ולתקן את הדליפה. העמוד מצביע על האשמה האמתית והיא הלגיטימציה שהחברה נותנת לגברים להתייחס לאשה כאל חפץ, להתעלם ממנה בחדרי חדרים או לשים את רצונותיה בתחתית סולם העדיפויות.  

 

הלוואי ויכולתי לומר שסגירת העמוד מפתיעה אותי אבל זה יהיה תמים מדי מצדי. הפייסבוק עמוס בעמודים פוגעניים כלפי נשים: העמוד "נשים שעושות סקוואטים" הופך נשים לפוסטר, העמוד "המוח הנשי" מציג אותן כיצורים רגשניים ומיותרים והעמודים "שקרים של נשים" ו"לא ראוי לפרסום" שם אותן ללעג ואלה רק דוגמאות. הדפים האלה לא נסגרו מעולם וככל הנראה גם לא ייסגרו לעולם. זלזול בנשים הוא דבר של מה בכך. הוא נמצא ברחוב, על שלטי חוצות, בפריים טיים של ערוץ 2 ובחדשות. הפייסבוק הוא רק תוספת לכל אלו. ובמצב הדברים הנוכחי אי אפשר להתפלא שרק הפנית אצבע מאשימה למגזר שתמיד חף מסנקציות חברתיות, נתפסת כ"תוכן לא הולם"? 

 

סגירת העמוד היא תעודת עניות ל"מוסר" החברתי שלנו, היא האישור לכל מי שנאמר לה שמה שיש לה לומר "איננו רלוונטי", שהאידיאולוגיה שלה "מיושנת" ותפיסת הערכים שלה "מוקצנת ומגזימה" שאין לדעות שלה, לחוויות שלה ולכאב שלה מקום בחברה.

 

"גברים בסקס" היה אחד מהעמודים החשובים ביותר בפייסבוק, העמוד שהציב מראה בפני החברה הישראלית, והסגירה מעידה שהחברה הישראלית אינה אוהבת להסתכל בהשתקפות שלה.

עזרו לנו להחזיר את גברים בסקס, שתפו את כתביכם, מחשבותיכן, ועמדותיכן תחת ההאשטג #להחזיראתגבריםבסקס.

 

 

*הכותבת אינה אדמינית הדף.