מאז 2008, כאשר התמודדה הילרי קלינטון לנשיאות ארצות הברית ודיברה לראשונה על הרומן שניהל בעלה, ביל קלינטון עם מוניקה לוינסקי, היא מיעטה להתייחס לנושא. עכשיו חושפת קלינטון (66) את מאחורי הקלעים של אחת הפרשות שטלטלו את העולם הפוליטי ואת עולמה הפרטי. בריאיון שהעניקה לגיליון אוקטובר (שכבר התפרסם) של מגזין "Psychologies", היא מספרת שמה שהחזיק אותה לאחר שהתגלה הרומן בין בעלה - אשר כיהן באותה תקופה כנשיא ארה"ב, לבין מוניקה לוינסקי, ששימשה כמתמחה בבית הלבן - היא מנטרה אחת פשוטה שחזרה ואמרה לעצמה: "אני ממשיכה הלאה".

 

עוד באון לייף:

 

בריאיון למגזין, אומרת מזכירת המדינה של ארצות הברית לשעבר, שאחרי שהתפוצצה הפרשה היא אילצה את ביל קלינטון לקיים איתה שיחות פתוחות. במסגרת השיחות האלה הוא היה חייב להיות גלוי איתה לחלוטין בנוגע למה שקרה ולהתנהל מולה בכנות מוחלטת, לפני שתסלח לו.

 

קלינטון מספרת שבחרה להתמודד עם המשבר שפקד את חייה בהתאם לעקרונות ועדת האמת והפיוס בדרום אפריקה, המבוססת על תפיסת עולמו של נלסון מנדלה. לדבריה, היכולת שלו לסלוח הפיחה בה השראה והיא הרגישה שהיא חייבת לפעול אחרת כדי לא להישאר ב"כלא רגשי" כל חייה.

 

"מוניקה וביל". שער מגזין TIME מ-2.2.1998

 

ועדת האמת והפיוס הוקמה ב-1995 לאחר סיום משטר האפרטהייד. לוועדה ניתנה הסמכות להעניק חנינה לפושעי המשטר, רק אם הפשעים בוצעו במסגרת אידיאולוגיה פוליטית ומבקש החנינה מסר את האמת במלואה. את התנאי האחרון אימצה קלינטון, והוסיפה: "זה תהליך של אמת ופיוס. עליך להיות כן ולהתעמת פנים אל פנים עם האמת, לא משנה מה הסיטואציה - היא יכולה להיות אישית ולאומית".

 

קלינטון יודעת היטב על מה היא מדברת: כשהתפוצצה הפרשה ב-1998, נאלצה האישה הראשונה להתמודד עם גיהינום כפול - הכאב הצורב על הבגידה של בעלה בפן האישי; ובפן הציבורי, העובדה שלא היה בן אדם אחד שלא ידע על מעלליו המפורטים של מנהיג העולם החופשי, כפי שהשתקפו בכל כלי התקשורת ברחבי העולם.

 

בחודשים האחרונים קלינטון מכינה את הקרקע לקראת ההכרזה שלה להתמודדות בבחירות ארה"ב ב-2016, ואין ספק שהריאיון הזה הוא מהלך מחושב, אשר נועד להשאיר את הסערה הזאת הרחק בעברה של קלינטון. אפשר להרים גבה (ובואו נודה, לגחך) אל מול השימוש הציני והפטרוני של קלינטון להשוות את המשבר במערכת היחסים שלה להתמודדות עם האפרטהייד; אבל אי אפשר שלא להצדיע לאישה החכמה הזאת, שמצליחה להשתמש גם בכתם הזה ברוזמה של בעלה, לטובת הקריירה הפוליטית שלה.