בית המשפט לערעורים פליליים בטקסס פסק השבוע כי האיסור על "צילום בלתי ראוי" בחלל ציבורי בטל ומבוטל. בהחלטה נטען שצילומים של ילדים בגן שעשועים, כשאין להם (או להוריהם) מושג שהם מצטלמים או צילומים מתחת לחצאיות של נשים הנמצאות בחלל ציבורי הם "הבעה שהיא בגדר זכות יסוד של כל אדם". כלומר, זכותו של המחזיק במצלמה לצלם כל העולה על רוחו במסגרת איזשהו חופש ביטוי מפוקפק נוסח טקסס.  

 

עוד באון לייף:

 

אתרי חדשות בינלאומיים המסקרים את ההחלטה המסקרנת, שלא לומר תמוהה, תוהים בקול כיצד מדינה מתוקנת לכאורה מאפשרת הפרה בוטה של הפרטיות שיש לה לא רק השלכות משפטיות מרחיקות לכת אלא גם פוטנציאל רב לפיתוח ומסחור של פורנוגרפיית ילדים.

עד כה, אסר החוק בטקסס על צילום בלתי ראוי בחללים ציבוריים (לא כולל חדרי אמבטיה/שירותים וחדרי הלבשה) המתקיים ללא הסכמתו של האדם האחר או מתוך כוונה לעורר או לספק את התשוקה המינית של כל אדם. 
 

 

הנקמה: הפצת תמונות פורנו ללא ידיעת המצולמת

האנטר מור מסקרמנטו הפיץ תמונות של נשים ערומות באתרי פורנו חובבים בלא ידיעתן. הוא לא לבד

לכתבה המלאה

 

השבוע, בתמימות דעים כמעט מוחלטת (רק אחד מתשעת השופטים התנגד) החליט בית המשפט הפלילי הגבוה ביותר במדינה לבטל את הסעיפים הללו. הפסיקה הזו היא תולדה של פרשת רונלד תומפסון שהתרחשה ב-2011. תומפסון הואשם ב-26 סעיפים של צילום לא ראוי לאחר שהורים התלוננו שהוא צילם את ילדיהם בפארק המים sea world בסן אנטוניו. המשטרה מצאה בחיפוש בביתו 73 תמונות של ילדים בבגדי ים כשהמצלמה מתמקדת בחזה ובישבן של הזאטוטים. על אף החומר המרשיע נגדו, הוא שוחרר לבסוף. בית המשפט קבע כי העמדתו לדין היא הפרת התיקון הראשון לחוקה. השופטים הסבירו כי האשמתו של תומפסון מעניקה לממשלה את הכוח למשטר מחשבות 'מלוכלכות' של אזרחים. "איסור על כל סוג של ביטוי שבבסיסו מייצר עוררות או סיפוק מיני הוא בגדר התערבות במחשבות של בני אדם והתערבות כזו היא מחוץ לכוחה של הממשלה", נכתב בפסק הדין. השופטים טענו שהחוק עשוי להיות מיושם בקלות על כתב בידור שמצלם סלבריטאי אטרקטיבי ברחוב.  

 

אב בית הדין שרון קלר כתבה כי "המצלמה היא כמו העט והמכחול של הצלם" וכי הגנה על מישהו, גם אם הוא רק ילד שמנסה להשתכשך בבריכה, מלהיות מושא למחשבות מיניות עומדת בניגוד לתיקון הראשון לחוקה.  

 

פיטר לינצר, פרופסור למשפט חוקתי במרכז למשפטים של אוניברסיטת יוסטון הוסיף שהוא מתקשה לראות כיצד צילום של מישהו הופך לעבירה פלילית. את טיעוניו בבית המשפט הוא ניסח כך:

 

"לחשוב שזה בלתי חוקי להסתכל על ילדה קטנה בבגד ים, כאשר יש לך מחשבות זימה,  בציבור? ולא עשית שום דבר לילדה? זה לא יכול להיחשב לפשע בארצות הברית.  העובדה שחלק מהאנשים עשויים למצוא את זה כפולשני לא משנה כלום...אתה לא יכול למנוע ממישהו בציבור להסתכל עליך ולחשוב מחשבות אפלות."

פסק הדין האירוני הזה מדגים את הקשיים המשמעותיים ביצירת חקיקה יעילה נגד מעשים המפרים באופן ברור את זכותם של אנשים לפרטיות. צילום לא ראוי, צילום מתחת לחצאית ופורנו נקמה נופלים במדינות רבות לתוך אזורים אפורים מבחינה משפטית למרות שישנן דוגמאות רבות למקרים מרושעים שמחייבים ענישה משפטית.

מוקדם יותר השנה, זיכה בית המשפט הגבוה ביותר של מסצ'וסטס את הצלם מייקל רוברטסון בשל חוק המנוסח בצורה גרועה. רוברטסון צילם לכאורה את החצאיות של הנוסעות שישבו מולו בתחבורה ציבורית אולם בפועל עדשת המצלמה שלו לכדה פחות את החצאית ויותר את התחתונים שהיו שמתחתיה, בהנחה שהיו כאלה. הוא חמק מעונש משום שלפי החוק תמונות אסורות צריכות להיות של אנשים ערומים או ערומים למחצה.  "אישה הנוסעת  בתחבורה ציבורית ולובשת חצאית או שמלה איננה נחשבת לאדם "ערום באופן חלקי" ואין שום משמעות  לשאלה מה היא לובשת מתחת לחצאית" קבע פסק הדין האמור. יומיים לאחר מתן פסק הדין,  קבע המושל דבל פטריק חתם על איסור צילום מתחת לחצאיות של נשים באופן ספציפי. זה לא משנה את העובדה שרוברטסון הצליח לצאת מבית המשפט כשידו על העליונה על אף שאינטואטיבית, המעשה שעשה הוא פשע ברור.