קומיקאי עבר שעומד לעשות קאמבק טלוויזיוני מצא דרך מקורית לחזור שוב אל מרכז הבמה ולשנות את הדימוי שלו שהפך לשלילי בשנים האחרונות: הוא קרא לכל אנשי הרשת לעשות ממים משעשעים בכיכובו, ולהפיץ אותם במרחבים הווירטואלים. לכאורה, מדובר ברעיון חמוד למדי, שבאמת יכול להחזיר אל התודעה פנים מן העבר. אבל מתברר שזה ככה רק אם לא קוראים לך ביל קוסבי.

 

בשני האחרון, עלה באתר של הקומיקאי שרת מיוחד שהציע לגולשים תמונות הלקוחות מתוך הסדרה הקאלטית "המופע של ביל קוסבי", עליהן הם יכולים לשים כיתוב העולה על רוחם, יחד עם האשטאג #CosbyMem. די מהר נפוצה השמועה על ידי 4 מליון העוקבים אחרי קוסבי בטוויטר, וסביר להניח שקצת אחרי, הבין קוסבי שהוא עשה את טעות חייו. או בעצם את טעות השבוע.

 

התמונות שסיפק קוסבי, הפכו להיות רקע לממים שרובם ככולם עוסקים בהאשמות שצצות כנגד הקומיקאי, העוסקות בניצול מיני וסימום במקרה הרע ואונס במקרה העוד יותר רע. למרבה הצער והאימה, האשמות מהסוג הזה כנגד השחקן בן ה-77 צצו עוד בסוף שנות ה-70 והן ממשיכות עד היום, כשרק מ-2002 התלוננו נגדו 13 נשים. עד היום הוא עוד לא הואשם באופן רשמי. ב-2006, למשל, הוא הגיע לעסקת טיעון עם אישה שטענה כי ב-2004 הוא סימם אותה ואז תקף אותה מינית בביתו שבפילדלפיה.

 

 

 

כצפוי, השרת שסיפק את התמונות לממים נעלם במהירות מהאתר של קוסבי, אבל הנזק כבר נגרם והרשת התמלאה במאות - אם לא באלפי – ממים שמזכירים את האשמות החמורות כלפיו. עד היום, למרות העדויות הקשות, למעריציו של קוסבי היה נוח להדחיק ולהתעלם מהתלונות, ומשום שהוא מעולם לא נאשם, קוסבי נשאר חקוק אצל רובנו כד"ר הקסטבל החביב. אבל בימים האחרונים הרשת שוב מוכיחה את כוחה, ומראה כיצד במקרים מסוימים היא הופכת להיות הקורבן, עורך הדין, השופט והתליין, במיוחד כשניכרת אוזלת ידה של מערכת המשפט הפורמאלית.

 

 

גם אצלנו בלבנט התפוצצו כמה מתקפות רשתיות מהסוג הזה (ע"ע עמנואל רוזן ושרון גל), ולמרות שבשנייה שהן התפוצצו היה נדמה שהרשת הולכת לעשות מהפכה, גם הן הסתיימו בקול ענות חלושה והדברים חזרו למסלולם, האנשים חזרו למסך והפיד חזר לסטטוסים נוסח "איזו דמות אתה מ'בוורלי הילס?'". במקביל, השיח על תרבות השיימינג הולך ומתרחב, כשיותר ויותר מתלוננים על שיימינג לא מוצדק, שפוגע בהם. כך שכרגע עדיין מוקדם כדי לקבוע באופן חד-משמעי האם לרשתות החברתיות יש באמת את היכולת לחולל שינויים משמעותיים - לטובה או לרעה. אבל כנראה שיש דבר אחד שאפשר לומר באופן די נחרץ: גם בסטטוסים ובציוצים אפשר לעטוף דגים.