נשים בפוליטיקה. פוליטיקאיות. איכשהו יש איזו ציפייה שהן תתנהגנה טיפה אחרת מגברים, שמשהו בשפת הגוף, בטון, אפילו בסדר היום יהיה קצת אחר. כשמדובר בהילרי קלינטון הציפיות הללו לא מתממשות.

 

קלינטון, לשעבר מזכירת המדינה והגברת הראשונה של ארה"ב, נמצאת במשמעת קמפיין חמורה. על אף שעדיין לא הכריזה באופן רשמי על התמודדותה לנשיאות ארה"ב, קלינטון הוא מועמדת כמעט ודאית. וככזאת היא לא עושה טעויות, לא חורגת מגבולות, לא יוצאת מגידרה, לא עורכת ניסויים. כשהיא יושבת על הבמה כאורחת המרכזית בערב הפתיחה של פורום סבן בוושינגטון, היא מכונה משומנת היטב.

 

שאלת מיליון הדולר המפתיעה

המראיין, חיים סבן, שאותו היא מכירה היטב והוא אינו עיתונאי חוקר אלא יותר חבר ותורם ותיק, דווקא מנסה לפתוח את השיחה אתה באופן קצת שונה:  "אני רוצה לשאול אותך שאלה שכולם רוצים לשאול, שאלה שחשובה לעולם, לאמריקה,  שכל מי שהגיע לכאן מישראל מוטרד לגביה". לכולם ברור שסבן מכוון לשאלת מיליון הדולר, תתמודדי או לא תתמודדי לנשיאות ארהב. אבל אז שבו מפתיע:  "איך זה להיות סבתא? "

הקהל צוחק. קלינטון מחייכת חיוך מדוד. "זה נפלא", היא עונה, "זה מדהים. חג ההודיה הראשון עם שארלוט (הנכדה, בתה של צ'לסי קלינטון)  היה נפלא. אני מודה על השלב הזה בחיינו". 

 

חיים סבן שואל: "אם תיבחרי לנשיאות מה הדבר הראשון שיעלה על שולחנך? " וקלינטון עונה "למדתי בחיי לא לענות לשאלות היפותטיות.  וזה לא דבר אחד, זאת רשימה ארוכה".

ואני חושבת לעצמי 'תגידי משהו נוסף. לא אחד, נוסף, כזה שאף גבר לא היה אומר. משהו על אמהות חד הוריות, על העצמת  נשים, על ילדים הומלסים שיש עלייה מתמדת במספרים שלהם בארה"ב'. אבל זה לא קרה.

 

זה המקסימום האישי שמגיע מהגברת קלינטון. מכאן והלאה השיחה עוברת לנושאים שעל סדר היום, איראן, דעאש, כלכלה ויחסי ישראל ארה"ב. קלינטון זהירה מאוד בקשר ליחסים הללו, בעיקר לאור האירועים האחרונים והתחושה שהמשבר בין ממשלת ישראל לממשל האמריקאי חמור ועמוק. הביטוי "צ'יקן שיט" מרחף, עדיין, בחלל האוויר. האמירה הקשה שנאמרה, לכאורה, על ידי בכיר אמריקאי בנוגע לראש הממשלה בנימין נתניהו תישאר, ללא ספק, עוד הרבה זמן בסביבה. "תתעלם מהסיקור התקשורתי" היא אומרת לסבן."אם תסתכל על מה שנעשה בנוגע לבטחונה של ישראל תראה דברים נפלאים. המימון של כיפת ברזל, למשל, זה דבר נפלא. אף אחד לא יכול להתווכח עם הסיוע של ארה"ב לבטחונה של ישראל… ארהב מחוייבת להמשך תהליך השלום, לדחוף את האבן במעלה הגבעה".

בסיום הראיון מנסה סבן את מזלו פעם נוספת:  משחק אסוציאציות. "אני אומר לך משהו ואת תעני במילה אחת מה זה בשבילך" הוא אומר.
"
ביל קלינטון" - והיא עונה "מדהים" (או במילותיה  - fab)

שמעון פרס? נהדר
שארלוט (הנכדה)? מעבר לכל הציפיות. 
זכויות נשים? חיוני
אהבה? לא ניתן להימנע
קינוחים? בעייה

 

האישה החזקה בארה"ב

בסופו של יום נדמה כי קלינטון עושה הכל כדי לחזור הביתה בשלום. האישה שבהיותה הגברת הראשונה התייצבה לצד בעלה למרות ההשפלה הפומבית שחוותה בסיפור מוניקה לוינסקי, היא היום אחת הנשים החזקות בארה"ב. הסיפור ההוא כבר מזמן נותר מאחור,  והיום הוא רק אנקדוטה ולא יותר.

 

לקלינטון יש סיכוי להיות נשיאת ארה"ב ולשוב לבית הלבן. להיות נשיאה אישה בימים שבהם ארהב ניצבת בפני איומים אסטרטגיים וצריכה להחליט אם היא משמרת את מעמדה כשומר הסף של העולם או ממשיכה במדיניות של פשרות והידברות כפי שנוהג הנשיא אובמה, מדיניות שהרפובליקנים מכנים הססנית ופחדנית. אובמה שחור עם שורשים מוסלמים, יש להם במה להיתלות. האם נשיאה אישה תואשם, גם אם לא בגלוי, בחולשה והססנות מפני שהיא אישה? 

בכל מקרה, אם קלינטון תחזור לבית הלבן כנשיאה, זה יהיה מסוג הסיפורים שאף סופר לא יכול היה לכתוב, מהרגעים שבהם המציאות עולה על כל דמיון. 

 

וחיים סבן? עם הקסם האישי והחינניות אולי כדאי היה שיכריז על התמודדות לראשות ממשלת ישראל. לאור כמות העיתונאים הבכירים שהגיעו לפורום סבן אין ספק שלפחות גיבוי תקשורתי כבר מובטח לו.