אחרי שלל פרסומות שנראות כמו פריימים הלקוחים מסרטי פורנו, ואחרי שמנכ"ל ומייסד החברה פוטר, מגיש המותג אמריקן אפרל את הקמפיין הפרובוקטיבי הבא שלו: הפעם, לשם שינוי, אין תנוחות מיניות ואפילו יש בגדים (!)וגם יש נער בן 15 שהוא הכוכב האינטרנטי התורני.

 

היציאה מהארון שהפכה ויראלית

הכל קרה ממש במקרה: ברנדן ג'ורדן,  נער בן 15 מלאס וגאס, התגלה בטעות כשעמד, כאחד הקהל,  מאחורי מגישת חדשות מקומית שדיווחה בלייב על פתיחת קניון חדש. 

כשהבין ג'ורדן שרואים אותו על המסך, הוא עבר לפאזה אחרת, ולאחר מכן סיפר את מה שחווה:  "דמיינתי את עצמי כמו ליידי גאגא, ושאין אף אחד שיכול להרוס אותי". במילים שלנו: הוא החל לעשות פוזות משל היה דוגמנית מתחילה שראתה את "ווג" של מדונה יותר מדי פעמים. התוצאה הפכה – איך לא? - ללהיט ויראלי.

 

 

 

רובנו היינו מניחים שזה הרגע בו ברנדן נקבר בעודו בחיים תחת שיימינג אכזרי במיוחד, אבל מסתבר שאת הילדון הזה באמת קשה להרוס. עם הרבה הומור עצמי ותאוות פרסום, הוא מינף את הרגע המתועד הזה ואת היסטריית הרשת כדי להפוך לכוכב החדש של הקהילה הלהטב"ית בארצות הברית.

 

שלושה ימים בלבד לאחר שהתפרסם הסרטון, צוטט ג'ורדן בראיון באומרו "אני עדיין מרגיש אותו הדבר. אני בדיוק אותו הילד שהייתי קודם...אני חושב שהדבר הכי חשוב הוא להישאר צנוע". כן, נראה שמישהו התכונן לראיון מהסוג הזה כמה שנים טובות מחייו הצעירים.

 

בהמשך להיסטריה סביבו, הוציא ג'ורדן סדרת סרטונים ביוטיוב, בהם שיתף את הגולשים ביציאה מהארון שלו (בפני החברות בכיתה ז' ובפני ההורים לפני כשנה) ובהערצתו לליידי גאגא. הוא קרא לנערים ונערות בגילו לקבל את עצמם כפי שהם, לאהוב את עצמם ולהעז להיות מי שהם רוצים להיות, כפי שהוא עשה. את כל זה הוא הציג בסגנון המיוחד שלו, כלומר עם הרבה קלישאות שנשמעות כאסופת ציטוטים של שירי ליידי גאגא ומדונה ותנועות נשיות מוגזמות, שלידם אפילו מלכת הדראג טלולה בנט עשויה להראות בוצ'ית.

 

 

 

 

האם היו אלו המסרים והאומץ שהצליחו להמיס לבבות, או שאולי בדיחה על חשבונו של ילד שמנסה לחקות את כל מה שהוא אי פעם ראה בתרבות הפופ תוך שהוא מטיף על חשיבות האינדיבידואליזם?

 

לג'ורדן זה בטח לא משנה – הוא, מבחינתו, המשיך בדרך להצלחה עם עוד שני יעדים חשובים: הראשון - ביקור מתבקש בתוכנית אירוח (של קווין לטיפה), שם סיפר על ההודעה האישית שקיבל ממושא הערצתו, והשני, כאמור – קמפיין ראשון לחברת אופנה. "הם יצרו איתי קשר", הוא סיפר ללטיפה, "ואמרו: 'אנחנו אוהבים איך שאתה לובש את הבגדים שלנו', כי, את יודעת, תיאמתי בין החולצה של הגברים לטייץ של הנשים, כי אני, כאילו – אופנה. אז הם אמרו 'אנחנו רוצים לעשות קמפיין איתך' ואני כאילו – באמת? אני עכשיו דוגמן? כאילו, אני טוב בזה, פשוט לא ידעתי שיש לי את הפנים המתאימות".

את כל זה הוא סיפר בפני קהל חיי, שכלל גם את הוריו ואחותו הקטנה.

 

ברנדן גו'רדן בקמפיין של אמריקן אפרל

 

 

ממבט ראשון, נראה ששוב יש לנו כוכב מחמד חדש, ושאנחנו כל כך מתלהבים ממנו רק בגלל המניירות המוגזמות שהוא סיגל לעצמו - לכן סביר להניח שאחרי שנקלוט את הקטע  נזרוק גם אותו אל החורים השחורים של האינטרנט.

 

ומצד שני, גם אם הפרסום של ג'ורדן נבע אולי לא בגלל האומץ, ההצלחה שלו בכל זאת מהווה צעד נוסף במתן לגיטימציה למגוון נטיות מיניות ואורח חיים שונה. כמה ימים לאחר שמגישת טלוויזיה בישראל (אמילי עמרוסי בתכנית הבוקר של ערוץ 10) מרגישה חופשיה לציין שהיא נחרדת מהמחשבה שילדיה יראו דראג קווין על הבמה, טוב לדעת שיש גם כוחות שפועלים לאזן את התמונה לצד השני, כדי לאפשר למתבגרים – ועוד יותר מכך להורים שלהם - לקבל את נטיותיהם המיניות ואולי לחסוך להם שנים של סודות, חיים כפולים ועוגמת נפש.   

 

אמריקן אפרל מזהים פרובוקציה

כרגיל, אמריקן אפריל הלכו על הפרובוקציה הכי ברורה ומידית שאפשר, אבל לפחות הפעם במקום לבחור בילדה בת 15 חצי עירומה, הם בחרו בנער שמצליח לעורר השראה בנערים ונערות אחרים ברחבי העולם – ועוד מבלי להוריד את הבגדים. וכנראה שבימינו גם על זה אפשר לומר דיינו.  

 

"אני חושב שבמטרה לצאת מהארון ולספר לעולם מי אתה, אתה חייב לאהוב את עצמך", אומר ג'ורדן באחד הסרטונים שלו. "לי לא אכפת מה אנשים חושבים עלי ומה הדעות שלהם, אני אוהב את עצמי יותר מדי כדי לאפשר לאנשים להרוס לי את היום".