שלום לך קו עוני,

איך זה להיות הדבר הכי לוהט בחדשות? איך זה להיות סלב לרגע?

תאמין לי קח את חמש עשרה דקות התהילה שלך ותזכור אותם. כי עוד רגע יבוא מומחה חדש ויגדיר אותך קצת אחרת, ירחיק אותך עוד קצת מאלו שמכירים אותך מהצד הפחות טוב שלך.

 

אתה מבין קו, כבר המון שנים שאני ושכמותי מנסים להסביר לאלו שדוחקים אותנו אליך, שהעוני הוא שונה מזה שכולם מכירים, העוני כבר מזמן לא נחלתם של דור שני בשכונות מצוקה,אלו שמלכתחילה לא היה להם ממש סיכוי, כי במדינה שלנו אם נולדת המקום הלא נכון, אין לך הרבה סיכוי לצאת ממנו.

אל קו העוני מגיעים אלו שלא מצטלמים טוב, בני שלושים ? ארבעים, כאלו שלמדו באוניברסיטה, עובדים בעבודה שנחשבת "מכובדת", והחטא שלהם שהקימו משפחה בישראל ומנסים לחיות בה.

 

כן קו אתה מבין, עשרות שיחות אני מנהלת עם הורים בשנים האחרונות, ומגלה שהורות מביאה לא מעט אנשים להגיע אל הקו, חלק ניכר מהם יראו אותו מלמטה ללא העזרה של ההורים שלהם עצמם, כן קו הורים בני שבעים, מסייעים להורים בני ארבעים.

 

אלו שמתעלמים מהמצב, מהעובדה שעשרות אנשים שהצליחו לפרנס את עצמם לא רע, ברגע שהם הופכים למשפחה מתחילים במסע בתוך מדרון חלקלק בדרך למטה, אומרים שאנחנו אשמים.שאנחנו חיים מעבר לקצה שלנו, מעבר ליכולת, שאנחנו רוצים הרבה מעבר. טענה נוספת שעולה זה מי שלא יכול להרשות לעצמו שלא יביא ילדים, טענה שעולה לרוב מאלו שיכולים להרשות לעצמם.

 

אתה מבין קו יקר, המדיניות כאן היא לדרוס הורים, לדרוס משפחות צעירות בדיוק ברגעים שהן צריכות את המדינה יותר מכל.

עשרות נשים מגלות שיחד עם התואר אמא מגיע התואר - מובטלת, או לא מתאימה לתפקיד שרק לפני תשעה חודשים מילאת בהצלחה יתרה. העדר מסגרות מסודרות ומסובסדות  מתום חופשת לידה מביא משפחות רבות למצב בו בתקציב המשפחתי יש חור כלכלי, רק בגלל הסיבה שהאם חוזרת לעבודה. כן כן  אמהות משלמות על הזכות לצאת לעבוד. עלות מסגרות פרטיות מגיל לידה ועד גיל שלוש עולה על שנה של תואר באוניברסיטה. העדר התאמה בין ימי החופשה שעובדים במשק מקבלים אל מול ימי החופשה במערכת החינוך, תורמת אף היא למינוס בלתי אפשרי, ודיי להגיד לכל הורה את המילה "אוגוסט" .

 

אלפי שקלים כל חודש וזה לפני שהגענו למוצרי יסוד. ברשימת המוצרים המפוקחים נעדרים מוצרי בסיס לתינוקות ופעוטות, יוקר המחייה הבלתי אפשרי והמחירים של מוצרים "בריאים" גורם לילדים רבים נזק בריאותי. שחטיפים עולים לא פעם פחות מפירות וירקות אין פלא שזה מה שהילדים אוכלים.

אתה מבין קו יקר, אתה חלק מהחיים של עשרות אנשים בארץ הזו, לא דווקא של משפחות מרובות ילדים, אלא של אלו ש"העזו" להיות הורים לשניים ? שלושה.

בסוגיות ההורות נכנס מרכיב בעל משקל רב והוא כלכלי, כן קו יקר, יותר ויותר הורים היום, משכילים , עובדים, מפרנסים  חושבים פעמיים לפני שהם מרחיבים את המשפחה. כי הם רוצים לחיות בכבוד ולתת לילדים שלהם את הבסיס.

 

ויש עוד סוגיות רבות קו יקר, שמקרבות אותנו אליך, מערכת הבריאות ומערכת החינוך שרק מי שממונו בכיסו שורד אותן , ומערכת רווחה שמזמן ראשיה אמרו שהם לא יכולים לסייע לכולם.

 

כל שנה , מצטרפים לקו הזה עוד אלפי משפחות, עוד מאות ילדים. שרק לפני רגע עוד היו מה שאוהבים לכנות "מעמד הבניינים"

ועדיין, גם השנה נשמע כולנו איך פוליטיקאי זה או אחר "התריע", ניסה "לשנות את המצב", כולם יאשימו את הקודמים להם בתפקיד, יספרו איך לא הספיקו.

בבחירות הקרובות כולם יפזרו הבטחות לאוויר, מילים קליטות עם מוסיקה שנוגעת ללב.

ואני תוהה אם יהיה ראש ממשלה אחד, שיגיד רגע, חשוב מה שקורה פה בתוך הגבולות לא פחות מהגנה על הגבולות.