כל מי שבילה חמש דקות בפייסבוק בשנים האחרונות בוודאי נחשף לעשרות סרטונים שמציגים את הכלב כחברו הטוב ביותר של הילד או התינוק. גם מחוץ לפייסבוק, מחקרים רבים מצביעים על כך שילדים שגדלים עם כלב או כלבים בבית מפיקים מכך יתרונות רבים. מומחים גם מצביעים על הערכים השונים שילדים לומדים מהחיים במחיצת הכלב ומהטיפול בו. אך כלב בבית איננו רק גורם שמעודד התפתחות מוצלחת של הילדים והחזקת כלב בבית היא הרבה יותר מהחלטה מושכלת ותועלתנית ? הוא גם חבר טוב, בן לוויה מעולה שמבטיח שעות של הנאה ואהבה.

כשניגשים לבחור כלב שיצטרף לבית ולמשפחה שלכם, חשוב לבחור את הכלב המתאים לכם. בשורות הבאות נציין מספר גזעי כלבים שנחשבים למתאימים במיוחד לילדים. אך לצד הבחירה בגזע הנכון חשוב לזכור גם קריטריונים אחרים שצריכים להשפיע על בחירת הכלב הבא שלכם:

  • גודל: האם הבית שלכם גדול או קטן? האם הכלב יבלה יותר זמן בחצר או בבית? מי ייקח את הכלב לטייל ? אתם או הילדים?

באופן כללי, מומלץ להעדיף כלבים בגודל בינוני עד גדול כיוון שהם טובים יותר עם משפחות. כלבים קטנים יכולים לפתח במהירות התנהגות עצבנית או תוקפנית והם גם עלולים להיפצע יותר בקלות במשחק עם ילדים.

מצד שני, כלבים גדולים עלולים להיות בלתי ניתנים לשליטה בטיול עם ילדים ? הם גדולים מדי והילד לא יכול להשתלט עליהם. אם אין לכם זמן להשקיע בחינוך הכלב ואתם רוצים שדווקא הילדים יוציאו את הכלב לטיולים שלו, כדאי לכם לבחור כלב לא גדול מדי שהילדים יוכלו לטייל איתו.

  • אופי: האם מתאים לכם כלב שמשחק הרבה ושצריך הרבה פעילות או כלב שקט שאוהב לנוח ולצפות על העולם? האם אתם רוצים כלב שמחפש קרבה בה או כלב שאוהב להיות עם עצמו? למשפחה עם ילדים מומלץ לקחת כלב בעל אופי סבלני מצד אחד, שאוהב לשחק מצד שני.
  • מראה: אהבה אולי לא צריכה להיות קשורה למראה, אבל המראה משפיע על היחס שלנו לכלב. בחרו כלב שמוצא חן בעינכם ושנראה לכם טוב. וזה לא אומר שזה חייב להיות כלב יפה אלא כלב שמוצא חן בעינכם.
  • אלרגיות: יש כלבים שמתאימים למי שסובל מאלרגיות ויש גם כלבים שמשירים פחות שיער. כדאי להתייעץ עם ווטרינר כדי לדעת אילו גזעים מתאימים למי שסובל מאלרגיות ורגישות.

 

נכתב באהבה על ידי בית חולים וטרינרי שדמה ? אם יש לכם שאלות, אנחנו כאן בשבילכם. 

 

אז אילו גזעי כלבים נחשבים לטובים המיוחד עם ילדים?

 

בוקסר

כלב גדול ומוצק, אינטליגנטי ואוהב לשחק, בעל אופי טוב ויציב, מלא אנרגיה ונקשר מאוד למשפחה ולבית ? הוא מחפש לרצות את הבעלים שלו ובעל נאמנות גדולה לבית ולמשפחה. חשוב לספק להם הרבה פעילות פיזית כדי שהם לא יפתחו התנהגות שלילית ? אנרגיה לא מנוצלת תופנה ללעיסת חפצים, חפירה וליקוק יתר. חשוב לחנך אותם באופן מקצועי שכן אילוף לא מוצלח יגרום להם לפתח התנהגות עקשנית ולא רצויה.

 

 

בולדוג

המראה המיוחד של הגזע הזה משפיע ללא ספק על הפופולאריות שלו ועל כך שילדים נקשרים אליו בקלות. כלב נחוש אבל נחמד, אמיץ אבל לא אגרסיבי ? לפחות כאשר הוא מקבל חינוך וטיפול נכונים. ידידותי וסבלני וידוע בנטייה שלו להיקשר באופן עמוק לילדים שעימם הוא גדל. מסתדרים גם עם חיות מחמד אחרות ונוטים להעדיף להישאר בבית או בחצר ולא להתרחק. הם גם מעדיפים מנוחה טובה בחיק המשפחה על פני משחק, ורביצה על כורסא על פני טיול בחוץ.

 

 

קולי

ילדים אוהבים לבחור כלבים שהם מכירים מספרים, סרטים וסדרות. הקולי המפורסם ביותר היה לאסי (כן, הוא היה זכר ולא נקבה) וזהו עדיין גזע אהוב ומוכר על ילדים ועל מבוגרים כאחד. הקולי הוא רגוע, וידידותי ? האופי השקט שלהם הופך אותם למתאימים גם לדירות קטנות, בתנאי שלא שוכחים לטייל ולשחק איתם. הם מאוד קשורים ונאמנים למשפחה וגם אינם אגרסיביים כלפי זרים ? רק פחות ידידותיים. כמו הרבה כלבי רועים, הקולי זקוק לחינוך טוב ומקצועי על מנת שלא יפתח התנהגות שלילית. הוא דורש תשומת לב והפעלה ומתאים למשפחות שיכולות לספק לו את תשומת הלב הנדרשת.

 

כלב קולי

 

ביגל

כלב בינוני, קטן יותר מהגזעים הקודמים, ובעל מראה מיוחד וייחודי. הוא אוהב אנשים ? גם כשהם באים בדגם הקטן והילדותי ? ומסתדר נהדר גם עם חיות מחמד אחרות. בעל אופי מצוין ויציב ? יש נטייה לתאר אותו כעליז במיוחד ? פעיל מאוד, אוהב לשחק ולטייל, אבל מסתדר היטב בבית. הוא נוטה לנבחנות ולקולניות וחושב לדעת זאת לפני שמצרפים אותו למשפחה. הם מסתדרים עם זרים, למרות שלפעמים זה לוקח להם קצת זמן (מה שהופך אותם לכלבי שמירה לא יעילים במיוחד). הביגל פיקח אך הוא גם עקשן ומתרכז במטרה אחת בלבד ? חשוב להעניק לו חינוך מקצועי ומוקפד כדי למנוע ממנו להפוך לכלב עקשן ולא ממושמע.

 

כלב ביגל

 

גולדן רטריוור

כלב נפוץ ופופולארי, ובצדק. יש לו אופי נוח, הוא לא תוקפני ולא טריטוריאלי ? מה שהופך אותו לכלב שמירה רע אבל לכלב משפחה מעולה. הוא פעיל ואוהב לשחק, בעל אופי סבלני מאוד, פיקח, סקרן וקשוב מאוד לבעלים שלו. הוא ידוע בכך שהוא נקשר מאוד לבני אדם ולילדים באופן מיוחד. הפעלתנות שלהם יכולה לעייף והאהבה הרבה שלהם למים יכולה להוות בעיה כשהם חוזרים הביתה רטובים ומלאי בוץ ? אבל עם חיוך ענק על הפנים.

 

גולדן רטריוור

 

ניופאונדלנד

כלב גדול במיוחד (עד 70 ק"ג!) בעל מראה מהודר ונהדר. זהו ענק רגוע וסבלני, בעל כוח רב ונאמנות גדולה עוד יותר. הוא נהדר עם ילדים אבל גודלו עלול להוות בעיה כשיש תינוקות שזוחלים בבית והא עלול לדרוך עליהם בטעות. חשוב לחנך אותו מגיל צעיר ולהעניק לו פעילות פיזית מספיקה על מנת למנוע השמנה ושעמום.

 

סטר אירי

כלב שאוהב מרחבים וצריך מרחבים. הוא פעיל ואוהב לשחק, מאוד חברתי ומסתדר נהדר עם ילדים. מתאים למי שיכול להתמודד עם המרץ העצום שלו ועם האופי הקופצני שלו. הוא דורש חינוך קפדני והוא אוהב ללמוד דברים חדשים ולבצע משימות שניתנות לו.

 

סטאר אירי

 

פודל

כלב חכם מאוד (לפי מחקרים שונים רק הבורדר-קולי חכם ממנו בקרב הכלבים) שאוהב ללמוד. הוא רגוע ובעל אופי ביתי אבל גם יכול להיות נמרץ ונלהב ברגע שהוא יוצא מהבית ? לכן הוא מתאים לעיר ולמגורים בדירות קטנות. חשוב לשחק איתם ולהפעיל אותם מבחינה פיזית ואינטלקטואלית.

 

פודל עייף

 

לברדור רטריוור

הכלב הפופולארי ביותר בארצות רבות, כולל בישראל. כלב נבון שאוהב ללמוד ומאוד מוצלח בכך. הוא בעל אופי רגוע וחברותי ואיננו נוטה לאגרסיביות אלא אם כן משהו בחינוך שלו השתבש. הם מסתדרים עם ילדים בכל גיל. אוהבים מאוד לשחק ולכן מתאימים למי שלא מתעייף מהר ממשחקים. הם נקשרים מאוד לבית ולמשפחה, לעיתים אפילו יותר מדי: במקרים אלה הם מפתחים חרדת נטישה שניתן להתגבר עליה בעזרת חינוך מתאים.

 

לברדור

 

כלב מעורב

גם כלבים לא גזעיים יכולים להיות נהדרים עם ילדים. הרבה פעמים הכלב המעורב סובל מפחות בעיות בריאותיות לעומת הכלב הגזעי שבא עם בעיות שמיוחדות לגזע שלו. כלבים מעורבים גם נחשבים לרגועים יותר וליציבים יותר מכלבים גזעיים שבמהלך הפיתוח שלהם הושם דגש על מראה יותר מאשר על האופי. אקט הבחירה במכלאה ואימוץ הכלב הנטוש מלמדים את הילדים ערכים חשובים וקשה להגזים בחשיבות של הלימוד הזה. בחירת כלב מעורב גם פותחת מגוון גדול של אפשרויות בהתאם לאופי, למראה ולגודל של הכלב.

 

כלב מעורב

 

כלבים וילדים: כמה נקודות חשובות

  • כלב זה לא צעצוע ? הוא דורש טיפול, תשומת לב וחום. אל תיקחו כלב אם ואז תשכחו ממנו.
  • שימו לב למה שקורה ? אל תתנו ליחסים בין הכלב לבין הילדים להתפתח בלי שאתם שמים לב לאן זה הולך ואיך זה מתרחש.
  • לתקן התנהגות לא טובה מיד ? בין אם מדובר בהתנהגות לא טובה של הילד ובין אם מדובר בהתנהגות לא טובה של הכלב; אל תתנו להתנהגות רעה להשתרש ולהפוך להרגל אלא טפלו בה מיד כשהיא מופיעה ועדיין קל לתקן אותה.
  • להסביר ולא לכפות ? הטיפול בכלב צריך לבוא באופן טבעי לילד ולא דרך כפייה שלכם שעלולה ליצור אצל הילד כעס כלפי הכלב.
  • הקפידו על בריאות וניקיון הכלב ? לטובתו ולמען המשפחה.
  • הקפידו על חינוך נכון ? לכלב ולילדים גם יחד.

 

כלב בבית זו חוויה שאין כמוה והילדים שלכם יוכלו ללמוד רבות ממנו ומהטיפול בו. אם אתם לא בטוחים איזה כלב מתאים לכם אל תהססו להתייעץ עם הווטרינר שלכם או איש מקצוע מתאים על מנת למצוא את חיית המחמד שתהפוך לחלק מהבית ואף יותר מכך ? לחלק מהמשפחה.