אחד ההבדלים הבולטים בין גברים לבין נשים בעולם העבודה הוא ברצף הקריירה. בעוד שאצל רוב הגברים הקריירה רציפה, אצל נשים רבות הקריירה זרועה בהפסקות ובשינויים.

 

ישנם כמה דפוסי התנהגות מרכזיים בנושא קריירה של נשים: האישה שמוותרת על הקריירה כשנולדים הילדים, האישה שמתחילה את הקריירה אחרי שהילדים גדלים, והאישה שממשיכה בקריירה גם לאחר לידת הילדים. גברים עדיין רואים את תפקידם העיקרי במסגרת המשפחתית כמפרנסים - וכך גם לא מעט נשים.

 

לידת הילדים היא נקודת ציון לעצירה או להפסקה בקריירה עבור חלק מהנשים. הגברים לא רק שלא עוצרים, אלא ששאלות כגון האם עלולה הקריירה שלהם להיעצר או להיפגע עקב הפיכתם לאבות, כמעט ואינן קיימות. "השינוי היחידי הבולט לאחר הלידה, אצל גברים, הינו הרצון להגדיל את היקף המשרה, לעבוד שעות רבות יותר, וזאת על מנת להגדיל את ההכנסה", טוען אור ענבי, סטודנט לתואר שני בחוג לסוציולוגיה באוניברסיטת בר אילן, שעבודת התיזה שלו עוסקת בשילוב בין המשפחה לקריירה בקרב קצינים בצה"ל. נראה שעבור הנשים, הילדים והבית הם מהות החיים. עבור הגברים הילדים והבית הם חלק משמעותי מהחיים, אך לא גורם שמסיט ממסלול הקריירה.

התנגשות שמובילה לאשמה

 

לדברי דבורה רומיס, פסיכולוגית הבית של עמותת נטע, "בעשור שבין גילאי 30 ל-40, מתנגשות אצל נשים שתי מטרות מהותיות וקיומיות: הולדת הילדים והתפתחות בקריירה. התנגשות זאת של המטרות גורמת לעתים קרובות להתלבטויות רבות, תחושות תסכול, ורגשות אשמה. נשים רבות מרגישות שבחירה אחת באה על חשבון השנייה".

 

אולם, ילדים אינם הסיבה היחידה להפסקת הקריירה אצל נשים. נשים קוטעות קריירה כאשר הבעל עובר למקום אחר במסגרת רילוקיישן בעבודתו, כאשר הוא עובר לחו"ל לצורך פוסט דוקטורט או כאשר הוא בצבא קבע והמעבר לתפקיד חדש גורר מעבר לעיר אחרת.

כשמדובר בנשים משכילות, עם רצון להגשמה עצמית בתחום מקצועי, נשאלת השאלה מדוע חלקן מוותרות על המקצוע לתקופה של שנים ארוכות. הייתכן שאינן יודעות שהמחיר הוא כה גבוה או שמא המרוץ להיות אמא מושלמת או רעיה מושלמת מחייב לדעתן לבחור ולוותר? המחיר הוא בשני מישורים עיקריים - הרגשי והמקצועי - והוא מתבטא הן בטווח הקצר והן בטווח הארוך.

 

קשה לחזור לשוק העבודה לאחר היעדרות

 

בטווח הקצר נחווים חוסר שקט ובדידות גדולה. העולם ממשיך לתפקד והאישה נשארת בבית לטפל בתינוק שרק בעוד כמה שנים אפשר יהיה לנהל איתו שיחה. בדרך כלל, לטיפול בתינוק מתווספות עבודות הבית הבלתי נגמרות והעבודה הסיזיפית היא קשה בעיקר ברמה הנפשית.

 

בטווח הארוך קשה מאד לחזור לעולם העבודה אחרי הפסקה של מספר שנים, אם לא דאגת לשמור על קשר כלשהו עם המקצוע ועם החידושים בו. העולם הטכנולוגי והעסקי מתפתח, קשרי העבודה שאינם מתוחזקים מתפוגגים ולמרות כל העבודות השונות שעושות אמהות במהלך שנות גידול הילדים, כולל ארגון פרויקטים התנדבותיים שונים בבית הספר, לדוגמא, מורכבים ככל שיהיו – הם אינם יכולים לחפות על העדר של שנים משוק העבודה.

חשוב מאוד לתכנן את הקריירה לטווח של מספר שנים לפני בוא הילדים. לימודים ורכישת מקצוע הם קריטיים כדי להיות עצמאית ולהיות מסוגלת להתפרנס, גם אם לתקופה מסויימת תחליטי שאת רוצה להתרכז יותר בגידול הילדים. מי שמחליטה לוותר על משרה מסודרת עם הבאת הילד לעולם, כדאי שלא תעשה זאת לתקופה ארוכה שאחריה יהיה לה קשה מאד לחזור לעולם העבודה.

 

כדאי לשמור על קשר עם הארגון, לעשות פרוייקטים קטנים אם אפשר, ובעיקר לתחזק את הרשת המקצועית והחברתית כדי להישאר במודעות של האנשים הרלוונטיים. לא פחות חשובה השאלה מה יכולים לעשות ארגונים כדי לשמר נשים טובות שרוצות לשמור על העבודה, אך חוששות שמדובר ב"הכל או לא כלום". ישנם ארגונים המאפשרים חזרה הדרגתית לעבודה, עבודה בשעות גמישות או עבודה מהבית. ארגונים אלה שומרים על הון אנושי מיומן, נשים מרוצות ששמחות לשלב בין העבודה לבין הבית ומגלות נאמנות רבה לארגון.