1. הפתעת הנשים: הבית היהודי

בהשוואה לסקרי המצביעים בכלל האוכלוסיה, אצל הנשים נמצאת הפתעה במקום השני בהתפלגות הקולות: מפלגת הבית היהודי מקבלת אחוזי הצבעה גבוהים בקרב נשים בהשוואה לכוחה בסקרים בקרב כלל האוכלוסיה והיא משתווה לכוחה של מפלגת הליכוד בקרב נשים. 

 

בדומה לסקרים, גם בסקר און לייף-ZETA TOOLS, המחנה הציוני בראשות בוז'י הרצוג מקבל 14%, אבל בניגוד לסקרים באוכלוסיה הכללית, במקום השני מתייצבת מפלגת הבית היהודי באחוז שווה (וגבוה) לצידה של הליכוד (12 אחוזי הצבעה אצל הנשים לכל אחת מהמפלגות). יש עתיד עדיין חזקה אצל הנשים (בדומה לסקר און לייף 2013 שחזה את התמיכה העצומה של נשים במפלגתו של יאיר לפיד), ואילו יהדות התורה מקבלת 7 אחוז מקולות הנשים. מפלגת "כולנו" של משה כחלון זוכה לכ-4 אחוז מהקולות, שס ומרצ ל-2 אחוזים כל אחת. (חשוב לציין כי לא נעשה חישוב מנדטים על פי אחוזים אלה, הואיל ומדובר רק בחלק מכלל אוכלוסיית המצביעים).

 

אפרת אדמון, עורכת ראשית און לייף, מציינת כי "סקר קולות הנשים שערך האתר לקראת בחירות 2013היה הראשון שחזה את התחזקותה של "יש עתיד" ואת התמיכה הגדולה של הנשים במפלגתו של יאיר לפיד. באותו סקר, שנערך כחודשיים לפני בחירות 2013, נמצא שאחת מכל חמש נשים מתעתדת להצביע עבור מפלגת יש עתיד. גם הסקר העדכני מצביע על מגמה מפתיעה בקרב הנשים שעשויה להתבטא בקרוב בהתחזקות הבית היהודי בכנסת ה-20".

 

התפלגות מפלגות

כאמור, מפלגת הבית היהודי זוכה לתמיכה גבוהה יותר בקרב נשים בהשוואה לשיעורי התמיכה בסקרים בקרב כלל האוכלוסיה. 47 אחוז מהנשים שציינו שיצביעו לבית היהודי מגדירות עצמן דתיות, והנושא הבטחוני-מדיני הוא הגבוה ביותר ברשימת סדרי העדיפויות האידיולוגיים שלהן (בהשוואה לגורמים חברתיים-כלכליים, חינוך ועוד). נפתלי בנט יכול להמשיך להירגע משום ש-86 אחוז מהנשים שציינו שיצביעו "הבית היהודי גם בטוחות שיגיעו להצביע (להבדיל מאחוז הביטחון בהצבעה בהשוואה לכלל אוכלוסיית מדגם הנשים בסקר שעומד על ממוצע של 80%).

 

78 אחוז מאוכזבות מיאיר לפיד

נתון גבוה בסקר מצביע על אכזבה גדולה מאוד של מצביעות יש עתיד מהמפלגה.  78% מהנשים שהצביעו ל"יש עתיד" בבחירות 2013 מרגישות מאוכזבות ולא בטוחות כי ישובו להצביע למפלגה בבחירות הקרבות במרץ. 57 אחוזים מהן עדיין לא החליטו כלל למי יצביעו. חלקן חלקן נוטות להצביע למחנה הציוני (11% מהן) או ל"כולנו" של משה כחלון (7%). רמי יולזרי, מנכ"ל משותף של חברת המחקר Zeta Tools: "הקבוצה הזו מתאפיינת באחוז גבוה של חילוניות (67 אחוז), תושבות המרכז (40 אחוז), והנושא הכלכלי-חברתי הוא הגבוה ביותר ברשימת סדרי העדיפות האידיולוגים של מאוכזבות לפיד."

 

מאוכזבות יש עתיד

 

 

 

35 אחוז מקולות הנשים – קולות צפים

בעוד פחות מ-60 יום יתקיימו הבחירות לכנסת, ו-35 אחוז מהנשאלות בסקר הן קולות צפים, כלומר עדיין לא החליטו או לא יודעות למי הן יצביעו. חלקן של מצביעות "יש עתיד" בבחירות 2013 בקולות הצפים הוא כ-25 אחוז. כלומר, רבע מכל הקולות הצפים הנשיים הן מצביעות "יש עתיד" לשעבר. 14 אחוז מהקולות הצפים הן מצביעות ליכוד-ישראל ביתנו שאינן בטוחות שישובו להצביע עבור הליכוד. מצד שני, 70 אחוז מהן טוענות כי ילכו להצביע בסופו של דבר (ברמת סבירות גבוהה). הקולות הצפים

 

יולזרי מוסיף: "ניתן להבחין בכמה מגמות: זליגת קולות של מצביעות הליכוד לכיוון הבית היהודי ובמקביל זליגת קולות שתמכו ביש עתיד למחנה הציוני ואו לרשימתו של משה כחלון.  סוד ההצלחה במשיכת קולות נשים טמון ביכולת של כל מפלגה לשכנע את אותו גוש לא החלטי המהווה 35% מכלל הנשים שחלקן הגדול איבדו אמון במערכת או התאכזבו מהבחירה שלהן בבחירות הקודמות".

 

אדמון מוסיפה: "לפני כשנתיים מצאנו בסקר הבחירות הגדול שעשינו בקרב נשים, שאחוז המתנדנדות היה כ-40 אחוז. אחוז עצום מאוד. גם אחוז המתנדנדות היום, 35 אחוזים מהנשים, מרמז על כך שמדובר בכוח אלקטורלי רציני ומשמעותי שמחפש עדיין את דרכו – קבוצה ענקית שהמפלגות חייבות להבין איך להגיע אליהן, איך לדבר אליהן, מה הן מחפשות ומהם הנושאים והאג'נדות שיטו את הכף לזכות".

 

10 אחוז לא מאמינות למערכת הפוליטית 

80% מהנשים מצהירות כי הן ילכו להצביע (במידה רבה/רבה מאד).. בקרב מצביעות הליכוד, המחנה הציוני , מרצ, ישראל ביתנו ויש עתיד שיעור זה גבוה במיוחד ועומד על 95-100%. פחות בטוחות הן מצביעות הבית היהודי, ש"ס, כולנו של כחלון. מצביעות עתידיות של מפלגות אלה סבורות שיגיעו להצביע ברמה של 82-86% .

 

כ-20 אחוז מהנשים ציינו מוכנות נמוכה ללכת להצביע. הסיבות הבולטות לאי-ההצבעה הן איבוד האמון במערכת הפוליטית (52% מהן), 20% חושבות כי הבחירות לא יובילו לשום שינוי ו- 11% נוספות לא מצאו מפלגה /מועמד שמתאים להן.

 

 יולזרי: "חודשיים לפני הבחירות (הסקר נערך אחרי הפריימריז במפלגות הגדולות), שיעור ניכר של הנשים טרם החליטו למי להצביע אם כי הן בטוחות שילכו להצביע.  צריך להתייחס לנתון זה בזהירות, משום שאנו יודעים כי בסופו של דבר שיעור ההצבעה נמוך מ 68% (לפי הבחירות האחרונות)". 

 

לא יצביעו

 

 

מירי רגב  - חברת הכנסת הטובה ביותר

27 חברות כנסת כיהנו בכנסת ה-19. על פי הנתונים של בסקר און לייף/ZETA- TOOLS נראה כי מירי רגב היא חברת הכנסת שזוכה בתואר "חברת הכנסת הטובה ביותר" עם 14 אחוז מהנסקרות. יחד עם זאת הפערים בינה לבין שאר חברות הכנסת הם פערים קטנים ולא משמעותיים מבחינה סטטיסטית. אורלי לוי אבוקסיס (ישראל ביתנו) וסתיו שפיר (העבודה) זוכות כל אחת ל-12 אחוז מהקולות. שלי יחימוביץ' ואיילת שקד מדשדשות אחריהן (10 אחוז ו-7 אחוז בהתאמה) בהבדל משמעותי מהצמרת.

והשרה הטובה ביותר? שרת הבריאות, יעל גרמן (יש עתיד) היא שקטפה את הקולות עם 22 אחוז שסבורות שהיה היתה השרה הטובה ביותר. חכית הכי טובה

 

 

 

מי יהיה ראש הממשלה?

כרבע מהנשאלות סבורות שאף אחד מהמתמודדים בראשות הרשימות השונות לכנסת לא מתאים לכהן כראש ממשלה. למרות זאת, על פי הסקר, מחצית מהנשים בישראל סבורות שבנימין נתניהו יהיה ראש הממשלה הבא של ישראל (50%) למרות שרק רבע מהן חושבות שהוא מתאים לתפקיד. מבחינת מדד ההתאמה לתפקיד מוביל נתניהו בפער משמעותי לעומת אישים אחרים (בעיני קולות הנשים): בינו ובין הרצוג קיים פער של 10 אחוזים מקולות הנשים.רק כ-17 אחוז מהנשים ציינו את התאמתו של יצחק הרצוג לתפקיד. .

 

 

הכי חשוב: סדר יום חברתי כלכלי

מבחינת הגורמים המשפיעים על ההחלטה למי להצביע, זוכה התחום הכלכלי-חברתי במקום הראשון בדירוג סדרי העדיפויות.  69% אחוז מהנשים דירגו אותו כנושא החשוב ביותר של הבחירות הללו. מעט אחריו מגיע התחום המדיני- בטחוני עם 65%, והרבה אחריהן צוינו החינוך עם 29%, ויחסי דת מדינה 22%.

 

אדמון מציינת שהקיץ האחרון ומבצע "צוק איתן" הוכיח לנשים רבות בישראל שקולן חייב להישמע לא רק בנושאי כלכלה-חברה-חינוך "אלא גם, ובעיקר בנושאי הביטחון בישראל – הכללי והאישי. אנחנו לא מוכנות יותר להשאיר את השיחה הבטחוני-מדיני-פוליטי לדיונים שהם כל-גבריים. הדגשים שאנו מביאות לשולחן, האג'נדות וזוויות הראייה האחרות הן קריטיות לדיון בישראל", היא אומרת.

 

באופן מפתיע, נושא ייצוג נשים ברשימת המפלגות זוכה רק ל4%. יולזרי: "מבחינת קולות הנשים, מדובר בגורם זניח שאינו משפיע על ההחלטה למי להצביע. החשיבות של שיבוץ נשים ברשימה זוכה לרמת חשיבות גבוהה בעיקר אצל מצביעות המחנה הציוני, מצביעות מרצ ויש עתיד. אצל מצביעות הבית היהודי, שכאמור זוכה לאחוזי הצבעה גבוהים מאוד אצל הנשים, נושא שיבוץ הנשים ברשימה זוכה לאחוזים הנמוכים ביותר ביחס למפלגות האחרות".

 

באופן מפתיע, נושא ייצוג נשים ברשימת המפלגות זוכה רק ל4%. מבחינת קולות הנשים, מדובר בגורם זניח שאינו משפיע על ההחלטה למי להצביע. החשיבות של שיבוץ נשים ברשימה זוכה לרמת חשיבות גבוהה בעיקר אצל מצביעות המחנה הציוני, מצביעות מרצ ויש עתיד. אצל מצביעות הבית היהודי, שכאמור זוכה לאחוזי הצבעה גבוהים מאוד אצל הנשים, נושא שיבוץ הנשים ברשימה זוכה לאחוזים הנמוכים ביותר ביחס למפלגות האחרות.

 

סקר הבחירות של אתר און לייף מתפרסם עם פתיחתו של מדור בחירות רחב-היקף שהקים האתר לקראת בחירות 2015. במדור מתפרסמים מדי שבוע טורי דעה של נשים משפיעות ומובילות בישראל שמאירות כל אחת על נושא אחד, מהותי ומשמעותי, בעיניהן, שהוא זה שצריך להיות בראש סדר היום הציבורי בבחירות הנוכחיות.

 

במדור הבחירות המיוחד מתפרסמים גם טורי ביקורת על תעמולת הבחירות (בטלוויזיה, ברשת), ניתוחי עמדות של המפלגות השונות ביחס לנושאי מגדר – ובחודש פברואר יקיים און לייף כנס בחירות מיוחד בהשתתפות נשים מובילות דעה, נשות תקשורת ונשות-רשת משפיעות – עם ראשי המפלגות השונות הרצות לכנסת. 

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

מתודולוגיה

איסוף הנתונים נערך באמצעות שאלון אינטרנטי מתוך מדגם מייצג של 500 נשים בגילאי 18+ מתוך האוכלוסייה היהודית דוברת עברית. ? טעות הדגימה המרבית למדגם זה היא 4.5% ±

*הנתונים נאספו בימי רביעי/חמישי בתאריכים  14-15/01/15

על מנת לשמור על ייצוגיות הולמת יש בסקר זה הקפדה יתרה על חלוקה מייצגת של קבוצות נדגמות לפי חלקןהיחסי באוכלוסייה לפי גיל, איזור,  הגדרה דתית.