"ארבע מילים: בחורה גאה בתוך דמשק", ככה מסביר אחד המרואיינים בסרט The Amina Profile את ההצלחה מאחורי הבלוג של אמינה עבדאללה עארף, או אולי את הסיבה לאחת התרמיות הכי מביכות שנעשו על חשבון התקשורת בשנים האחרונות. הסרט הדוקומנטרי, שמציג בפסטיבל סאנדנס, מביא את הסיפור שהצליח לתעתע עיתונאים וגולשים מרחבי העולם, כולל כמה מקומיים מתל אביב.

 

עוד באון לייף: 

 

באביב הערבי של 2011, הפך הבלוג של עבדאללה עארף ללהיט, שהביא את קולם של המתנגדים למשטר אסד בצורה אמיצה וישירה, ומזווית שמסיבות ברורות עד כה לא נחשפו אליה. עבדאללה עארף היפהפייה סיפרה לעולם עד כמה קשים החיים של צעירים בסוריה, ועל אחת כמה וכמה של כאלו השייכים לקהילה הגאה. בין לבין היא גם הצליחה לפלרטט עם נשים ברחבי הצ'אט וגם לספר על מערכת היחסים שלה עם בת זוגה.

 

 

אחרי כמה שבועות שבהם הספיק הבלוג להפוך לאחד המדוברים ברשת, דווח כי עבדאללה עארף נחטפה על ידי שלושה צעירים חמושים בדמשק וכי קיים חשש רציני לחייה. מובן שהעוקבים אחר הבלוג החלו להפעיל את קשריהם הבינלאומיים על מנת להציל את הנערה, אך כמה ימים אחרי זה חלה תפנית מפתיעה בעלילה (וזה לא ספויילר): מי שעומד מאחורי הבלוג של עבדאללה עארף הוא למעשה אמריקאי שגר בסקוטלנד, הטרוסקסואלי, העונה לשם טום מקמאסטר. "בעוד שהקול היה דמיוני, העובדות שהופיעו בבלוג הזה היו אמתיות לגמרי", כתב מקמאסטר כשיצא מהארון הפרטי שלו. "אני לא חושב שפגעתי במישהו, אני חושב שיצרתי קול חשוב לגבי נושאים מהותיים".

 

זו לא הפעם הראשונה שתרמיות מהסוג הזה מתפוצצות. ב-2010 אף יצא הסרט "קאטפיש", שהתלווה אל צעיר אמריקאי בחיפושיו אחר הבחורה עמה ניהל רומן אינטרנטי. כפי שאולי כבר הבנתם, הרומן היה מפוברק ויש כאלו שטוענים כי למעשה כל העלילה של הסרט מפוברקת. כך או כך, הסרט זכה להצלחה והביא ליוצריו אריאל ונב שולמן, סדרה בערוץ MTV שבה הם מפגישים בין אנשים שמנהלים רומנים וירטואליים על מנת לבדוק עד כמה הם אמינים וישרים אחד עם השני.   

 

התמונה שהתפרסמה בבלוג תחת השם של אמינה. אחר כך
התברר שהיא נלקחה מפייסבוק של בחורה מאוקראינה

 

הסרט אודות הפרשה של עבדאללה עארף מגיע בתקופה שבה כולם רק מנסים "לשבור את האינטרנט", בין אם זה דרך העירום המלא של קים קרדשיאן ובין אם זה באמצעות סרטון המסיבה הסוערת שערכו חברי סיעת מרצ. כולם מנסים לעלות על הנוסחה שתגרום לנו לנהור כמו עדר אחר העניין הבא. מקמאסטר עלה על נוסחה שלא דורשת ממנו להשפיל את עצמו, או להוריד שערות במקומות רגישים במיוחד, אלא רק להשתמש בארבע המילים המפתות: "בחורה גאה בתוך דמשק" - וזהו, אנחנו קנינו. מבלי לברר עובדות, מבלי לבדוק מה מסתתר מאחורי. הסרט אודות המקרה מוכיח שבאופן אירוני, ככל שאנחנו יותר חשופים למידע, ככה אנחנו פחות מעריכים אותו. לכן, בסופו של דבר, נראה ש-The Amina Profile הוא לא רק על איך גבר משועמם אחד הצליח להערים עלינו, אלא עד כמה אנחנו נגררים אחרי כל כותרת שמנוסחת היטב.