בשבוע האחרון, בעקבות כתבת תחקיר העוסקת במצב העצמאים בישראל, קמה קבוצה חדשה בפייסבוק בשם "עצמאים עושים שינוי" ששמה לה למטרה להשוות את זכויות העצמאים לאלו של השכירים.

 

עוד באון לייף:

·         ויקי קנפו: הממשלה מייצרת חברה סגורה ועייפה

·         עצמאי, מה הנטו שלך?

·        אמהות ועצמאות דווקא כן הולכים ביחד

 

על מקימי הקבוצה נמנים 5 נשים וגבר אחד, מכל קצבי הארץ, שהתארגנו ביחד בניסיון לשנות את האפליה הנהוגה כלפי עצמאים בזכויות הסוציאליות מול מוסדות המדינה ובמערכת הבנקאית. 

 

כל אחד ממנהלי מאבק העצמאים, שמגיעים מכל קצוות הארץ ומתחומי עיסוק שונים, צפו בתוכנית והחליטו לעשות מעשה. הם נפגשו במקרה בפייסבוק והקימו קבוצה, שסחפה אחריה תוך 4 ימים כ- 20,000 עצמאים.

 

נשים עצמאיות רבות חוות את האפליה בעיקר בתקופת ההיריון והלידה:

- עצמאים אינם נהנים מימי מחלה משולמים בניגוד לשכירים. כך שעבור עצמאיות שנאלצות לעבור טיפולי פוריות, או במצב של הריון בסיכון, מצבים בהם האישה העצמאית נדרשת להישאר במנוחה זמן ממושך,  מוצאות עצמן העצמאיות נפגעות כלכלית.

 

- שמירת הריון  עד 30 יום  אינה מוכרת על ידי ביטוח לאומי עבור עצמאיות, בעוד ששכירות ממשיכות לקבל משכורתן מהמעסיק כרגיל (כמחלה) , העצמאיות נאלצות לקבל סכומים מזעריים או לעיתים להישאר ללא כל הכנסה (תלוי במשך שמירת ההיריון), דבר הפוגע בהן פעמיים: גם במהלך ההיריון וגם בפגיעה בדמי הלידה.

 

- גם בחישוב תאונת עבודה יש אפליה של זכויות העצמאים מול השכירים. בעוד השכירים יקבלו דמי תאונת עבודה    לפי שכרם  הממוצע בתקופה לפני התאונה, שכרם של העצמאיים מחושב לפי רווח שנתי מחולק ב-12.  כך, עצמאי  שעשה תאונה באמצע השנה ועבד  למשך רק 8 חודשים בשנת המס  , ביטוח לאומי יבצע חישוב של הכנסותיו בשמונה חודשים אבל יחלק את הסכום ב 12 כשיחשב את דמי התאונה המגיעים.  כך יוצא שעצמאי שהרוויח  למשל 10,000 ? בחודש במשך 8 חודשים בשנה ואז עשה תאונת עבודה, יקבל דמי תאונה שיחושב כאילו הרוויח  רק 6666 ? בחודש (80,000/12).

 

עצמאית שלא תחזור לעבודה מיד אחרי הלידה או שהיקף העבודה שלה יפחת עקב התינוק בבית , תפסיד מדמי הלידה היות והכנסתה הממוצעת תרד, על אף שזה קרה לאחר הלידה וכל עוד זה באותה שנה. היות וביטוח לאומי לוקח ממוצע הכנסות שנתי להבדיל משכירה שתקבל דמי לידה לפי ממוצע שכר לפני הלידה.

 

הסיפורים הבאים אמיתיים ורק השמות שונו לבקשת העצמאיות:

טלי, רופאת שיניים מכרמיאל, סבלה במהלך הריונה הראשון מבחילות והקאות קשות לאורך כל הטרמסטר הראשון. לפי דיווחה היא התקשתה להגיע לשירותים, לא כל שכן להגיע לעבודה. על מנת לשמר את פעילות הקליניקה נאלצה טלי להמשיך לשלם לסייעת שתשמור על פעילות הקליניקה בעוד שהיא מקבלת מביטוח לאומי 269 ? ליום (לפני מס הכנסה)  - סכום שלא הספיק לעלות הקליניקה והסייעת וכמובן שלא אפשר לטלי למשוך משכורת בחודשים האלו. גם לאחר הלידה לקח לטלי זמן רב לשקם את הקליניקה ולהחזירה לפעילות סדירה.

 

נויה, יועצת עסקית מגבעתיים, עבדה במרץ רב לפני הלידה ולא לקחה חופשת מחלה גם כשהרופא הורה לה על כך כדי לא לפגוע בהכנסת המשפחה, שהתבססה בעיקר על הכנסותיה. נויה הרוויחה 18,000 ? בחודש וילדה בחודש יולי. היא החליטה לצאת לחופשת לידה ארוכה של 6 חודשים ולחזור לעבודה רק בינואר.  להפתעתה של נויה, בסוף שנת המס קיבלה דרישה מביטוח לאומי להחזיר 12,000 ? ממענק הלידה שלה. הסיבה: ביטוח לאומי ערך חישוב מחדש ולפיו נויה הרוויחה רק 9,000 ? לחודש (שכן הכנסותיה בשנת המס היו 18,000X6).  אולם נויה כבר השתמשה בכסף הזה ונאלצה לקחת הלוואה מהבנק כדי להחזיר החוב לביטוח לאומי.

 

שירה, יועצת ארגונית עצמאית, הנשואה לעצמאי, משתכרת כ 35,000 ? בחודש. ומשלמת מידי חודש 13,470 ? לביטוח לאומי, מס בריאות ומס הכנסה וכמובן משלמת בנוסף עבור פנסיה וקרן השתלמות. 

כששירה גילתה שהיא חולה בסרטן השד ונדרשת לעבור ניתוח כריתה ותקופה של כימותרפיה והקרנות במשך 10 חודשים מבלי יכולת לעבוד בתקופה זו, היא פנתה לביטוח לאומי לבחון את זכאותה.

להפתעתה היא גילתה שהיא זכאית לקצבת "אבדן הכנסה זמנית" עלובה בגובה של 2,700 ? בלבד בחודש. בעלה, שכאמור גם הוא עצמאי, לא זכאי לשום פיצוי בגין אבדן ימי העבודה בהם ילווה את אשתו בטיפולים או יטפל בילדים, בזמן שאשתו נזקקת לאשפוז.

 

העוול הזה זועק לשמיים!

לא מדובר בעצמאיות שכשלו בקבלת החלטת ניהוליות או לקחו הלוואות ללא כיסוי. בכל המקרים מדובר בעסקים יציבים, של נשים מוכשרות ומצליחות, שמפאת אירועים בריאותיים מצאו עצמם במדרון כלכלי מתמשך. כמובן שמעבר להפסד המיידי, שעלול למוטט כל משפחה בישראל, החזרה לעסק אחרי חופשת לידה או מחלה ממושכת מחייבת את העצמאית לבנות מחדש. בזמן שהיא הייתה בחופשת מחלה – אף אחד לא שמר לה הלקוחות ורובם כבר עברו למתחרים.

 

אני מאוד מקווה שנשים רבות, לא רק עצמאיות יצטרפו למאבק הצודק שלנו להשוואת תנאים סוציאליים לעצמאיות ולעצמאים כמו שמקבלות השכירים במדינת ישראל.

מזמינה אתכם להיכנס לדף הפייסבוק  או לאתר של עסקים עושים שינוי, להצטרף אלינו ולספר את הסיפור האישי שלכן.