אכילה מודעת, או MINDFULNESS EATING, זו אכילה הנעשית במודעות וקשב לצרכי הגוף לפי איתותים פיזיים של רעב ושובע וללא הפרעות מבחוץ. אכילה מהסוג הזה אמורה להיעשות לאט, תוך ריכוז אך רק באוכל (לכן גם יותר נהנים ממנו). בנוסף, באכילה כזו נוכל לזהות בקלות יותר את נקודת השובע בשלב המוקדם שלה ולעצור.

 

עוד באון לייף:

 

בעזרת דפוס אכילה זה ניתן להתמודד בצורה טובה יותר עם אכילה רגשית המלווה לרוב בעלייה במשקל.

כידוע, מצבים רגשיים רבים מעוררים בקרב רבים מאתנו אכילה, בין אם בצורה מודעת או לא. אם אכילה זו נעשית ללא חשיבה מוקדמת היא עלולה להסתיים בחפיסת שוקולד והמון ייסורי מצפון בהמשך. אך, במידה והיא נעשית במודעות ומבחירה, עשויה להסתיים בפרוסת עוגה או כמה קוביות שוקולד והרגשה טובה.

 

ההבדל בין שתי האפשרויות היא שאחת נעשית בצורה אוטומטית והשנייה נעשית מתוך בחירה- בחירה מושכלת לאכול מתוך הרעב הנפשי ואף ליהנות מכל ביס.

אז באיזה משתי הדרכים תבחרו?

 

כמובן שהדרך השנייה, הנעשית במודעות ומבחירה עדיפה יותר, גם הכמות הנאכלת בסופו של דבר קטנה יותר וגם מסיימים את הארוחה עם הרגשה טובה יותר וללא האשמות וביקורת עצמית שיכולים להוביל בהמשך היום לאכילה רגשית נוספת.

 

בשורה התחתונה, בין אם אוכלים מתוך רעב פיזי אמיתי או בין אם מתוך צורך רגשי בלבד, השימוש בטכניקת האכילה המודעת- הקשובה, תורמת להפחתת הסיכוי לעליה במשקל ומספקת הנאה גדולה יותר מאוכל.

 

איך הופכים את האכילה לקשובה יותר?

1.    לפני פתיחת המקרר, עצרו רגע וחישבו, האם אני באמת רעב\ה? אם התשובה חיובית, חישבו קודם מה הייתם רוצים לאכול, למה הגוף שלכם זקוק כרגע והתחילו בהכנות- זה ימנע אכילת נשנושים הנמצאים בהישג יד. במידה והתשובה שלילית, נסו אפשרויות תעסוקה אחרות שיסיחו את דעתכם מהאוכל ברגע הנתון.

 

2.    אכלו לאט, השתדלו להימנע מהסחות דעת כמו גלישה בנייד, קריאת עיתון או צפייה בטלוויזיה. פעולות אילו "גונבים" את הריכוז מהאוכל וכך אתם עלולים שלא לשים לב לתחושת השובע בזמן. בנוסף, אכילה הנעשית תוך כדי הסחות דעת, פחות מספקת ופחות מהנה ובשל כך עלולה לגרום לצריכה עודפת.

 

3.    במידה ואתם מתקשים לזהות את סוג הרעב (פיזי\רגשי\שעמום), נסו לנהל יומן מודעות בו לפני כל אכילה אתם מציינים את מידת הרעב מ-1 עד 5, מצב הרוח שלכם, מה אכלתם, איפה אכלתם (בשולחן האוכל\בסלון\בעמידה..) ומידת השובע בסיום הארוחה מ-1 עד 5 (מומלץ לנהל את היומן בצורת טבלה). יומן כזה יכניס אתכם למודעות ויעזור לכם להיות קשובים יותר גם לגוף וגם לנפש.

 

לאתר של מרינה