אנחנו עסוקים בלהאשים את התקשורת ואת התרבות הפופולרית ברדידות של הדור הצעיר, אבל אנחנו לא שמים לב שיש לנו - הורים ומחנכים - חלק מכריע בעיצוב עולמם של הילדים שלנו. נהוג להשתמש בביטויים כמו "ילדים הם חומר ביד היוצר" וכדומה כדי לתאר עד כמה ההשפעה עליהם משמעותית, ומי אם לא אנחנו הם המשפיעים העיקריים. נכון, הם צריכים לשחק עם חברים, צריכים זמן לעצמם וגם חווים חוויות בגן ובבית הספר, אבל בשאר הזמן – אנחנו מנווטים את הספינה הזו שנקראת ילד. 
 
עוד באון לייף:
לילדים קטנים לא מתאימות הרצאות ונאומים, לכן ספרים, משחקים וחוויות מעשיות הם הכלים שיש לנו כדי להעשיר את עולמם ולפתח בהם את יצר הסקרנות. הנה כמה המלצות עם ערך מוסף לשדרוג הפנאי המשפחתי.
 
ספר ילדים להורים מודעים. צילום: עטיפת הספר
 
ספר: גם לי זה קורה
 
גם לכם נדמה שכל אחד ואחת שהקריא אי פעם סיפור לילד הופך לסופר ילדים? אז מבין שלל הספרים לילדים שעולים השכם וערב על המדפים, מדי פעם מבליחה הברקה נהדרת. הספר החדש של מיטל גוטמן שקד הזכיר לי מיד את סדרת ספרי המופת של יהודה אטלס "והילד הזה הוא אני" משנת 1977, אבל בפרשנות עכשווית להורות ולילד?ת של היום. מיטל, יוצרת ואמא, מכוונת את הספר להורים מודעים. הורים שחווים מיני מצבים באינטראקציה עם הילדים לאורך שעות היממה ואף מזדהים איתם. גם הילדים שלכם מודדים את כל הארון בבוקר ולבסוף בוחרים במה שהצעתם להם מלכתחילה? גם הילדים שלכם מקנאים במה שיש לאחרים? גם הילדים שלכם מוחים בתוקף "זה לא פייר"? גם הילדים שלכם נודדים בלילה למיטה שלכם? גם באוטו שלכם יש בלגן תמידי? גם לילדים שלכם קשה להחליט רק על ממתק אחד בסופר ודי? אז הספר "גם לי זה קורה" קולע בדיוק למצבים האלו שקורים כנראה לא רק בבית שלכם. הספר יכול לעודד דיאלוג ושיחה על המצבים המתוארים בו. דרך השירים ההורה מקבל הזדמנות לדבר בשפה ובתדר של הילד, ובכך להרוויח זמן איכות אמיתי עם ילדו ואף להעביר את ה"אני מאמין" שלו כהורה.
 
בספר מובאים לידי ביטוי רגשות/ מושגים מופשטים שלא תמיד קל להסביר ולתווך לילדים את משמעותם, למשל קנאה, פחד, ביישנות, דחיית סיפוקים, התמודדות עם הפסד, מוטיבציה, שאיפות ועוד. הם מובאים בספר בצורה שנונה, בגובה העיניים כשירים וסיפורים המעניקים כלים לילד ולהורה. 
 
את הספר מלווה דיסק-שמע מקורי ובתחתית כל עמוד מצורף ברקוד הניתן לסריקה עם טאבלט וסמארטפון, ובאמצעותו אפשר להאזין לשירים וליהנות מאיוריה של נירה בר.
 
 
כרטיסיות מילים ראשונות
 
התפקיד שלנו כהורים הוא להדריך את הילדים שלנו, בייחוד בגיל הצעיר, אז נרכשים הכלים וההרגלים להמשך המסע בחיים. חלק מזה זו הקניית השפה והידע. אז חוץ מלדבר ולשיר לפעוטות, כדאי לעבוד איתם גם על מילים. חברת אאורקה הוציאה לשוק משחק בשם "חכם על קטנים" הכולל כרטיסיות חכמות לגיל הרך. המשחק החדש, המיועד להורים ולפעוטות, נועד לתרגל רכישת שפה וידע באווירה מעודדת ונעימה. המחשק, שפותח בליווי קלינאי תקשורת ומרפאה בעיסוק, מותאם קוגניטיבית, מוטורית ורגשית להתפתחות פעוטות. המשחק כולל 18 כרטיסיות קשיחות וגדולות בעלות ציפוי למינציה מגן משני הצדדים. בכל כרטיסיה יש איור וגם שתי הפעלות מהנות ומקוריות ושיר קצר לדקלום. יש משחק דומה גם עם חיות. 
 
מחיר: 49 שקל
 
 משחק להתפתחות קוגניטיבית, מוטורית ורגשית . צילום: יח"צ
 
מדריך: טיול ילדותי
 
חולמים על ילדים שאוהבים לטייל בארץ על פני היצמדות למסכים? צאו איתם לטייל לאורכה ולרוחבה של הארץ. זה יכול להיות קרוב הבית, להצטרף לקבוצת טיולים מודרכת או לנסות להתארגן לבד על מסלול ולצאת לטייל. פה נכנס לתמונה ספר טיולים חדש ומדויק של משה ואיקי גלעד ודובי טל בשם "טיול ילדותי" (הוצאת עם עובד). השלושה מכירים היטב את הארץ: משה הוא עיתונאי מסעות ותיק, איקי אשתו בובנאית המבינה לליבם של ילדים ודובי טל הוא צלם אוויר ונוף מוערך. הם איגדו בספר 50 טיולי משפחות בארץ, כולל מסלולים, משחקים, תצלומים בהם גם תצלומי אוויר מרהיבים, רעיונות לפעילויות יצירה ומפות. יש בספר מידע מעניין על כל אתר והרבה עניין ועומק. ספר קלאסי להתחיל איתו את המסעות ברחבי הארץ ולהקנות לילדים את אהבת הטיול. יש בספר קלאסיקות של ממש כמו שמורת תל דן, מפל הבניאס, אגמון החולה, הסח'נה, ראש הנקרה, נמל יפו, קיסריה, הסטף, מכתש רמון ועוד רבים וטובים. אם אתם לא רוצים שהילדים יזעקו "משמעם לי" ו"מתי חוזרים הביתה" מומלץ להציץ בספר ולהתכונן לחוויה. 
 
 
 
לשחק עם מסר סביבתי
 
לא מעט קולות נשמעים בגנות השימוש ההולך וגובר בפלסטיק ובתוצרים בלתי מתכלים בכל הנוגע לתינוקות ולילדים. כל ילד לומד על קיימות ומיחזור בגן וכל אחד יודע לדקלם שעד שחיתול חד פעמי מתפרק לוקחות עשרות ואף מאות שנים. לחיתולים החד פעמיים תוסיפו את הצעצועים והכלים מפלסטיק שאנחנו קונים לילדים במהלך חייהם ותקבלו הרבה מאוד השפעה שלילית לסביבה. קצת פרדוקס כשמדובר בדורות הבאים. כדי קצת להתמודד עם העניין, אפשר ומומלץ להעדיף צעצועים אקולוגיים וידידותיים לסביבה. ואגב, צעצועים מעץ זה אמנם נחמד וטבעי אבל זה לגמרי לא סוגר את הפינה (כריתת עצים היא אחת הבעיות האקוטיות בכל הנוגע לשמירה על הסביבה). העדפת צעצועים שאינם מזיקים אמנם לא תפתור את כל הבעיות בעולם, אבל כל מהלך משמעותי כדי לשמור על הכדור שלנו, ותחשבו על המסר הנלווה שנעביר לצאצאים שלנו בבחירה. 
 
המותג Green Toys המיוצר בקליפורניה בהחלט עונה על ההגדרה של אקולוגי, ידידותי לסביבה ולא פחות יפה ומרשים מכל צעצוע אחר. כלי התחבורה הנהדרים של החברה הם מתנה נפלאה שתישאר עם הילדים שנים ארוכות. הצעצועים מיוצרים מבקבוקי חלב ממוחזרים ועשויים כיחידה אחת שלמה, ללא צירי מתכת או חלקים קטנים ומסוכנים. אפילו האריזה עשויה מקרטון ממחוזר. הצעצועים לא מכילים BPA, PVC, ועוד כל מיני תוצרי נפט שנויים במחלוקת לגבי השפעתם על בריאות הילדים. והמחיר? לא יקר יותר מצעצועים דומים ולא אקולוגיים. 
 
להשיג באתר ובחנויות צעצועים נבחרות.
אקולוגי וידידותי לסביבה. צילום: Green Toys
 
תערוכת אמנות לילדים
 
אחד הדברים המעולים במוזיאון תל אביב לאמנות הוא הכניסה חינם לילדים. זה מוריד את החסם של בילוי משפחתי יקר מדי ומאפשר להנגיש אמנות גם לילדים. ואכן, במוזיאון דואגים כמעט תמיד שתהיה תערוכה רלוונטית גם לדור הצעיר. הפעם מוצגת התערוכה "על קווי הדמיון", הכוללת לא רק תצוגה של עבודות מקוריות של פאבלו פיקאסו, אלברטו ג'קמוטי, אלכסנדר קלדר, רפי לביא ואחרים, אלא גם מגוון פעילויות וסדנאות בנושא קו. 
המבקרים יכולים ליהנות מפעילות אינטראקטיביות כמו ציורי מערות בעזרת אייפד, רישום בחלל בעזרת קווים של אור בהשראת פבלו פיקאסו, משחקי סאונד וקו, צפייה בסרטיו של "מר קו" האגדי, השלמת ציורים בסגנון של אמנים, ציור צורות קוויות מתוך מישוש, ציור אובייקט בעזרת גריד (רשת קווי שתי וערב) ועוד.
 
מוזיאון תל אביב לאמנות, שד' שאול המלך 27, תל אביב, פרטים באתר, טלפון 03-6077020; כניסה חינם לילדים.
 
שעשוע: שלח לי שלג בקופסה
 
מי לא שומע מהילדים שלו מדי חורף את הכמיהה לנסוע לשחק בשלג? אם במקום לארוז את המשפחה, לנסוע עד החרמון, לשלם הון בשביל הזכות להיכנס לאתר ולגעת בלבן המשגע, יש עכשיו שעשוע חדש לילדים, נגיש וזול. שלג בשניות של חברת BooKid Toys זה הלהיט החדש מארצות הברית: הכנת שלג מאבקה בשניות. רוכשים שקית קטנה עם אבקת שלג, מוסיפים מים והשלג מוכן. הילדים יוכלו לשחק שעות בכיף. המוצר אינו רעיל, ניתן לשימוש חוזר ותופח לפי 100 מגודלו. המוצר ארוז בשקית וואקום אטומה רב פעמית שאפשר לרכוש בשלושה גדלים (80-40 שקל לשקית, בהתאם לגודל). אפשר למצוא בכל חנויות הצעצועים.
 
החרמון בשקית. צילום: יח"צ
 
משחקים חדשים עם ערך מוסף
 
יש כמה בשורות חדשות שהוצגו בתערוכת הצעצועים ToyTime 2015 החודש במרכז הירידים בתל אביב (בביתן 2 החדש). אחד מהמדליקים שבהם הוא פיתוח ישראלי חדש למשחק "ארץ עיר" המוכר, אבל בלי צורך לדעת לקרוא ולכתוב (מה שמאפשר גם לדתיים לשחק בשבת ובחג). המשחק "מילים בעיגולים" כולל כרטיסיות עגולות עם אותיות, צורות וצבעים מרכיבות שלל אפשרויות משחק – והתענוג רב. 50 שקל בחנויות הצעצועים וזה שלכם. 
 
חידוש לארץ-עיר. צילום: יח"צ
 
חידוש נוסף הוא ה"מגפורמרס" - משחק הרכבה ממגנט, בעל שיטת הרכה ייחודית שבה מרכיבים מבנים דו ממדיים, ובתנועה אחת קלה הופכים למבנה תלת ממדי. המשחק מכיל חלקי הרכבה חזקים ועמידים עם מחברי מגנטים ייחודיים. המגנטים בנויים בשיטה ייחודית המוודאת שהחלקים תמיד יתחברו, ללא דחייה. המשחק מעניק פיתוח תפיסה מרחבית, מוטוריקה עדינה, גיאומטריה ועוד. 
 
יצירתי וממגנט. צילום: יח"צ
 
עוד חידוש מדליק בעלות שווה לכל כיס היא סדרת משחקי Build & play. הסדרה כוללת 24 דגמים של הרכבות מפלסטיק העשוי מסיליקון גמיש המיועד להרכבה של כלי תחבורה לפי דגמים שונים. המשחק כמובן מפתח שורה של יכולות כמו מוטוריקה עדינה וכדומה, והבונוס הגדול – יש ערכות מ-15 שקל. 
 
פיתוח מוטוריקה עדינה. צילום: יח"צ
 
משחק של פסיכולוגיה חיובית
 
אי אפשר לסיים כתבה על דור העתיד מבלי לגעת במשהו מתחום הפסיכולוגיה החיובית. מיכל לאופר, אישה יצירתית שממציאה ללא הרף משחקים נהדרים וכולה חיוביות באופן כללי וספציפי, הוציאה לשוק משחק לוח חדש בשם "לחשוב טוב". המשחק מאמן את המשתתפים להסתכל דרך משקפיים ורודים על החיים (מצורף זוג משקפיים עם עדשות ורודות!) עם המסר "תחשוב טוב - יהיה טוב". כל משתתף (מיועד לשניים-ארבעה, מגיל שש) מטיל קובייה ומתקדם על גבי הלוח. בדרך יש משימות ברוח חיובית, עם המחשה למצבים מהחיים ואיך אפשר לראות כל מצב, אפילו מבאס, בוורוד. 
 
להשיג בחנויות ורשתות המשחקים והספרים, או אצל מיכל לאופר 054-4584223.