שלוש נערות לונדוניות בנות 16 שעזבו את בריטניה לסוריה על מנת להינשא לחברי דאעש נמצאות כעת במנוסה מהבעלים המיליטנטיים שלהן. על פי הדיווחים, הארגון מפעיל את כל כוחותיו כדי לאתר את הבנות הנמלטות.

 

את הדיווח הזה העלה בלוגר עיראקי אנונימי שידוע בכינויו "העין של מוסול". הבלוגר מתנגד באופן קונסיסטנטי לדאעש וכותב בפירוט באנגלית ובערבית על פעולות הארגון ותוצאותיהן. על פי עמוד הפייסבוק של הבלוג, הבנות נמלטו מציפורני בעליהן ב-2 במאי. מטרת הבלוג היא "לספר את מה שקורה במוסול לשאר העולם, דקה אחרת דקה, מהיסטוריון עצמאי מתוך מוסול".

 

הזהות של הבנות וגורלן המדויק לא ידוע אולם הגילאים ומקום המגורים תואמים ל-3 חברות בנות כיתה אחת ממזרח לונדון שברחו מאנגליה לסוריה בפברואר האחרון: שמימה ביגום, עמירה אבייס וקדיזה סולטנה. השלוש, תלמידות בית הספר התיכון בט'נאל גרין טסו יחדיו לטורקיה, ממנה חצו את הגבול לסוריה מוקדם יותר השנה. ככל הנראה הן נסעו בעקבות חברה שלהן, בת 15, שעזבה לסוריה כבר בדצמבר 2014.

 

שמימה ביגום וקדיזה סולטנה

עמירה אבייס

 

טרם נסיעתן של השלוש לסוריה, עמוד הפייסבוק שלהן מציג חיים רגילים למדי של נערות שמחות ומחוייכות. הבנות צורפו לרשימה של כ -600 אזרחים בריטיים שעזבו את הממלכה ונסעו לסוריה ולעיראק כדי להצטרף לארגון הרצחני. חלק מה-600 הן צעירות בגיל העשרה.  

 

חיים רגילים של בת 15. עמירה אבייס

 

בשלב זה, "העין של מוסול" הוא המקור היחיד שדיווח על בריחת הבנות. לפי הדיווחים של הבלוגר, ביום שלישי בערב - 10 ימים לאחר ההודעה המקורית - הוא טען שאינו יודע בוודאות את זהותן או מה עלה בגורלן. בפוסט מאוחר יותר הוסיף: "המידע העדכני ביותר שקיבלתי עליהן הוא שהן עדיין במוסול ועדיין במנוסה ושדאעש מחפש אחריהן ביסודיות. הן בריטיות והן צעירות מאוד. זה כל המידע שיש ברשותי כעת". ממשרד החוץ הבריטי נמסר כי הם חוקרים את פרטי הפרשה.

 

למרות הדיווח, לפי אות החיים היחידי שהגיע משלוש הנערות נראה כי הן שמחות בחייהן החדשים. עמירה העלתה תמונות שלה בהן היא נהנית מארוחת ערב במסעדה עם "כלת ג'יהאד" נוספת בגיל ההתבגרות רק לפני שבועיים.

 

 

המסעדה נראית מערבית לחלוטין והמזון כולל עוף מטוגן, צ'יפס, פיצה ובשר קבאב. עמירה צייצה בטוויטר שלה תחת השם בינת עבאס את התמונה פלוס הכיתוב "טיקוואי מדוואלה". דוואלה הוא כינוי לדאעש.