רופאים, יועצות הנקה, אחיות, דולות ומדריכות הכנה ללידה: כשזה מגיע לרחם שלך, לכולם פתאום יש מה להגיד. מבול של טיפים ועצות של עשרות אנשי מקצוע מציף אותך מבוקר ועד ערב, ומאיים להטביע אותך בבלבול וייסורים. אבל אם יש חכם כבעל ניסיון, הרי שהוא דווקא הנשים עצמן, אמהות שכבר חוו לידה ראשונה ושניה, וחלקן אף שלישית ורביעית. יעל, דנה, מיקי, דנה וחן הן אמהות מנוסות שהסכימו להעניק לנו את הטיפים המנצחים שלהן, מהניסיון שצברו לאורך הדרך. לגזור ולשמור.

 

הטיפים של יעל

יעל כהן פרסיץ (38), היא שותפה בעסק לעיצוב והפקת ביתני תערוכות, ואמא לארי (4) ולירי (3).

 

1. רוצים לעזור לנו? תעזרו בכביסה

"בייחוד אחרי הלידה אבל גם במהלך החודשים הראשונים של גידול הילד, אם מישהו רוצה לעזור באמת – תגידי לו שיביא אוכל ויעשה כביסה. אלו הדברים שגוזלים הכי הרבה זמן".

 

2. כדאי שתהיה לך יועצת הנקה בשלוף

"למרות שבכלל לא הייתי סגורה על הנקה, איך שהגיע הרגע של ארי לאכול, לא היה לי ספק שאני הולכת על זה! לצערי, למדתי שהנקה זה לא כמו בסרטים. היא הרבה יותר מורכבת ממה שנדמה, אז כדאי שתהיה לך יועצת הנקה מומלצת בשלוף".

 

3. אל תפסיקי לחיות

"החיים שלך הולכים להשתנות, אבל אם לוקחים את החיים בפרופורציות ולא רוצים לוותר על עצמאות, כיופים, לילה מחוץ לבית בלי הילד, ובקיצור על השפיות שלך – זה בהחלט אפשרי, ורצוי לעשות זאת בתוך זוגיות כיפית שזוכרת מי הייתם קודם ולא ממהרת להפוך את שניכם לפנסיונרים".

 

4. יד שנייה זה חסכוני

"את כל מה שהייתי צריכה לקראת הלידה ולאחרי הלידה - קיבלתי בהשאלה מחברים או קניתי יד שניה באיכות מעולה, ובאמת שזה חסך לנו עשרות אלפי שקלים. לא חייבים להתעקש שהכל יהיה חדש. חבל על הכסף".

 

גם לקראת לידה שנייה מגיעה לך מתנה: בואי ליהנות מהטבה מסדרת מוצרי הנשים של אלטמן >>

 

"אל תפסיקי לחיות". יעל כהן פרסיץ

 

הטיפים של מיקי

מיקי מנור היא מגשרת, מנחה זוגות במשבר ויועצת לקידום עסקים קטנים, וגם אמא חד הורית לשלוש בנות מתבגרות – שירה (17), נועה (15) וענבל (10).

 

5. כבדי את המקום של בן הזוג בחייו של הילד

"כששירה נולדה, אני ובן זוגי דאז הבנו שיש פערים גדולים מבחינת תפיסת ההורות שלנו. אז הלכנו לקבוצת הורים וקיבלנו שם כמה כלים חשובים: הראשון הוא להכיר אחד את עולמו של השנייה ולכבד את המקום של כל אחד מאיתנו. השני – להגדיר מה הגבול של כל אחד בגידול הילדים, והשלישי - השתדלנו שלא 'לשבור' את המילה של הצד השני בעת שיח מול הבנות. הצעד הזה חסך מאיתנו גירושים באותה נקודת זמן".

 

"לא לשבור את המילה של בן הזוג". מיקי מנור

 

הטיפים של דנה ש

דנה שמואלי (40), עובדת כבודקת תוכנה, גרושה ואם לארבעה ילדים.

 

6. תבחרי את המלחמות שלך

"אצלנו בבית אין הרבה איסורים, אבל את הקומץ שחשובים לי - אני לא זזה מהם מילימטר והילדים יודעים שאין טעם להתווכח".

 

7. תנו לילדים לחיות

"אל תהיי חרדתית ומגוננת מידי: תני לילדים לרוץ, להשתולל ולטפס על עצים וגם ליפול זה בסדר, כל עוד הם לא מסכנים את חייהם".

 

8. תני להם לדעת שאפשר לדבר איתך

"תני לילד תחושה שאת תמיד תהיי אוזן קשבת ושהוא יכול לשתף אותך בדברים, גם אם הוא לא היה בסדר. חשוב שהם ידעו שגם אם את כועסת, את תדעי להכיל את הטעות או הכישלון ולחשוב ביחד איך צומחים מכאן הלאה".

 

הטיפים של דנה ג

דנה גילנגהאוז (34), היא שיננית ואם לפיליפ (10) ולקתרין (7 חודשים).

 

9. תעסיקי את עצמך

"בהיריון הראשון שלי הייתי מאוד הורמונלית ורוב היום פשוט בכיתי. אחת הסיבות לכך היתה העובדה שלא עבדתי ולא העסקתי את עצמי בשום פעילות. בהריון עם קתרין כבר עבדתי מההתחלה עד הסוף, ומדהים שההורמונליות הזאת התקבלה בצורה הרבה יותר רגועה".

 

 10. אין סיבה שתסבלי

"את לא חייבת לידה טבעית בשביל להרגיש את החיבור לתינוק. כל מה שקראתי, כל ספרי ההכנה, כל הפורומים - ברגע האמת הכל משתנה והכי חשוב זה פשוט להקשיב לגוף שלך".

 

11. את לא סופר וומן ומותר לך לבקש עזרה

"לאמהות יש נטייה לעשות הכל לבד, לקחת את כל משקל הבית על עצמן. ההורים שלנו או בני הזוג שלנו לא תמיד מבינים שאין לנו כוח ולפעמים צריך פשוט לדעת לבקש!".

 

"אל תחסכי כשזה מגיע לאהבה". חן רוזנטל

 

הטיפ של חן

חן רוזנטל (31), עובדת בסוכנות ביטוח, ואמא לעמרי (5) ולאיתי (3.5).

 

12. אל תחסכי כשזה מגיע לאהבה

"הטיפ הכי חשוב מבחינתי הוא פשוט להפגין אהבה. מאד חשוב להקדיש לתינוק זמן, חום ואהבה ולא לחסוך בחיבוק, נשיקה, מילה טובה וטון דיבור נעים. הדברים האלו קריטים ביותר להתפתחות העתידית שלו והוא זקוק להם".

 

אחרי שקראת את כל הטיפים, תוודאי שאת מכינה את גופך ללידה עם הטבה מסדרת מוצרי הנשים של אלטמן >>

 

*הכתבה נכתבה בשיתוף אלטמן