בדרך כלל לא הייתי טורחת להתוודע או ליידע אתכם במה שהולך להתחולל בטקס פרסי הספורטאי של השנה של ערוץ ESPN, אבל הפעם לא יכולתי להתעלם. בין המתמודדות על פרס הספורטאית הנכה המובילה, נמצאת גם אוקסנה מסטרס, שסיפורה יוצא הדופן יכול בקלות להוות השראה לסרט מהסוג שהוליווד מריירת עליו. עם מדליה אולימפית מאולימפיאדת הנכים בלונדון 2012, ושיא מהירות בחתירה, אין פלא שמסטרס הפכה להיות הפנים מאחורי הקלישאה "אין דבר העומד בפני הרצון".  

 

מסטרס נולדה ב-1989 באוקראינה, עם מומים חמורים שככל הנראה נבעו כתוצאה מחשיפה לקרינה ברמה גבוהה לאחר אסון צ'רנוביל. בין השאר היו חסרות לה עצמות ברגליים ולעומת זאת היה סבלה מעודף אצבעות בכפות הרגליים. ההורים שלה, שככל הנראה נבהלו מהמומים, שלחו אותה לבית יתומים (שלא ממש מסוגל להעניק תנאים נורמליים, כל שכן לתינוקת עם בעיות פיזיולוגיות כל כך חמורות). נראה שחייה של מסטרס נועדו להיות קצרים ומלאי סבל, אבל אז, בגיל 7, הגיעה למקום קלינאית תקשורת אמריקאית וללא ילדים, שהחליטה לאמץ את מסטרס ולהשקיע בה זמן, מאמצים וכספים כדי לשקמה.

 

 

מסטרס התחילה במסע שיקום לא פשוט, שבמהלכו קטעו את שתי רגליה, שלא היו מסוגלות לסחוב את משקל גופה. הייתם מצפים שהליך כזה ידכא את גופה ואת רוחה באופן סופי, אבל דווקא הוא הצליח לשחרר אותה ולפתוח בפניה דלתות למה שעד אז נחשב ללא אפשרי. בגיל 12, עם פרוטזות חדשות ומשוכללות, מסטרס התחילה להתאמן בחתירה.

 

כאמור, ב-2012 היא זכתה יחד עם הפרטנר שלה רוב ג'ונס (קצין לשעבר שאיבד את שתי רגליו באפגניסטן), במדליית ארד בחתירה באולימפיאדת הנכים בלונדון. ב-2014 היא השתתפה באולימפיאדת החורף בסוצ'י, שם קטפה מדליית כסף על מרוץ סקי.

 

אם כל זה לא הספיקו להפוך את מסטרס למודל המוכיח שאפשר לעשות הכל, אז לפני כמה שנים היא גם הצטלמה עבור ההפקה היפהפיה הזו, על מנת להוכיח שיופי יכול לבוא בכל מיני מידות וצורות, ולאו דווקא באופן נטול הפגמים שמביאים לנו בפרסומות.

 

 

 

 

עד ה-15 ביולי, אז יערך הטקס של ESPN, נאלץ לחכות בסבלנות כדי לראות האם מסטרס זכתה בפרס או לא, אבל אין ספק שעבור מיליונים הסובלים מנכויות – ובעצם, גם עבור כאלו שלא – מסטרס כבר עכשיו זכתה בפרס "מעוררת ההשראה של השנה".