רוב האנשים שחיים בזוגיות,  מאמינים כי הזוגיות שלהם טובה למדי, גם אם המציאות שלהם גרועה. למעשה, 40% מהזוגות לא מרוצים משום אספקט של הזוגיות שלהם. רק 9% מהזוגות טוענים כי הם מרוצים מהזוגיות שלהם לחלוטין. אז מה הם עושים, שכל השאר לא יודעים?

 

ד"ר דריה מעוז, סוציולוגית שחקרה את נושא הזוגיות במשך כמה שנים, בהן חיפשה גם זוגיות לעצמה, מצאה כמה תובנות ואפילו כתבה על זה ספר: "זוגיות: המדריך למשתמש", שפורסם בהוצאת מטר. היא כותבת על מצב הזוגיות וגם מספקת כמה פתרונות, לכל מי  שרוצה למצוא זוגיות, לשדרג את זו הקיימת ובעיקר להחליט שזוגיות טובה, היא המצב הטוב ביותר לחיות בו.

מה נשים באמת מחפשות ממערכות יחסים?

מסתבר שבשנת 2010, נשים עדיין מחפשות מערכת זוגית ממוסדת. מצד אחד, הן מתירניות, לא מתביישות ליזום סקס, ולו רק בשביל הנאה, לא פוחדות להתחיל עם גברים. הן אסרטיביות ויודעות לעמוד על שלהן. אבל ברגע  שהיחסים הולכים לקראת מחויבות, הן בשמחה מוותרות על הכל למען תפקיד "האישה הקטנה".

 

ד"ר מעוז  טוענת כי רבות  מוותרות על התקדמות בעבודה לצורך פינוי זמן לבית, לילדים ולמשפחה. הן מאריכות את חופשת הלידה וחלק רב אף לא חוזר לעבודה כלל.

 

עושות סקס כי צריך

84 אחוזים מהנשים שנמצאות בתוך מערכת יחסים, טוענות כי אחת הסיבות הנפוצות לסקס, היא רצונן לתחזק את מערכת היחסים. לא רק זאת, בגלל שמרכיב הסקס בסופו של דבר, כל כך חשוב בכל מערכת היחסים, קשה להצביע על המינון המתאים כדי שמערכת יחסים תצליח.

 

ולמרות שיש הרבה סיבות לקיום או אי קיום יחסי מין, יש כל כך הרבה יתרונות גם בריאותיים, שאולי כדאי לחשוב על זה שוב. מה גם שללא ספק כל מערכת יחסים, יכולה לצאת מורווחת מהעניין.

 

מה נשים מחפשות בבן זוג?

ד"ר מעוז מסבירה כי נשים מחפשות גבר "גדול" עליהן. כזה שתהיה לו הכנסה גבוהה יותר או שיהיה לו פוטנציאל גבוה להצלחה, וגם, שיהיה גבוה יותר מבחינה פיזית. לעומת זאת, הן פחות מתמקדות במראה החיצוני ומוכנות להתפשר עליו, ובלבד שהגבר שמצאו הינו השקעה בטוחה לעתיד.

 

הגברים מנגד, מחפשים נשים עדינות יותר, יפות ולאו דווקא שאפתניות ומצליחות. לדבריה, מסתבר שעל אף שהעולם כבר התקדם, הגברים קצת נשארו מאחור. עדיין גברים מעדיפים להיות "ציידים" ומובילים במערכת הזוגית שלהם, ומרביתם נרתעים מנשים חזקות בעלות מעמד והכנסה גבוהה משלהם. לעומת זאת, המראה החיצוני מהווה מרכיב חשוב, אך לאו דווקא נשים רזות, גברים אוהבים שהנשים שלהם מטופחות, נשיות ורכות.

מה מקור האושר בזוגיות?

ממצאי המחקר, שנמשך כמעט חמש שנים, מראים כי יותר מ-50% מהאנשים סבורים שאנשים נשואים מאושרים יותר, אבל רק במצב בו הנישואין הם טובים. אם מערכת היחסים היא גרועה, עדיף לא להתחיל אותה בכלל.

 

אבל איך נדע לאמוד האם מערכת היחסים שאנחנו מצויים בה היא מערכת טובה? לדברי ד"ר מעוז, קשר זוגי טוב הוא לא זה שמושתת על מין, תשוקה או אפילו על אהבה, אלא זה המבוסס על תקשורת והידברות, מחויבות, אינטימיות וכבוד הדדי.

 

אבל מה קורה כשרוב מערכות הנישואין מסתיימות בבן זוג שרוע על הספה בסלון בוהה בטלוויזיה ובבת זוג עצבנית? מדובר במעגל קסמים, שמצריך הרבה מאוד אומץ ותעוזה  - כי כנראה שגברים פחות אוהבים, בלשון המעטה, נשים שמקטרות או חופרות ונשים מעדיפות בן זוג תומך, מפרגן ומתעניין.

 

זירת ההיכרויות כבר מזמן און-ליין

הסטטיסטיקות טוענות כי  יש כמיליון פנויים ופנויות בישראל. כ-500 אלף רשומים באתרי היכרויות, נשים וגברים כאחד. נשים, אגב, לא  ממהרות לשלם על מנוי באתרים הללו. לדברי מנכ"ל ג'יי דייט, חנן מעיין, ייקח להן זמן רב יותר לפני שהן ישלמו על מנוי.

 

לעומתן, הגברים, ישלמו ללא בעיה. מעיין לא מכחיש ומודה כי באתר ישנם הרבה אנשים לא רציניים, ולכן אישה בעלת מראה ותכונות איכותיות תקבל הרבה מאוד פנויות שחלקן הגדול לא רלוונטי, לעומת זאת לאתר ישנו שיעור הצלחה, ובזכות האתר כבר התחתנו מעל 2500 זוגות ישראליים, והספירה נמשכת.

 

הבדל העיקרי, לדבריו,  בין גברים ונשים, היא במוטיבציה וברצון להשיג את המטרה. "היות שזוגיות והשגת זוגיות הינה עבודה ומטרה לכל דבר, אישה אשר תתאמץ, תעבור על פרופילים, תבדוק וכן תפנה, זו לרוב אישה שתמצא את בן הזוג שלה באתר. כמו בחיים, כך גם און ליין".

הדרך לשמור על זוגיות לאורך זמן

אז איך בכל זאת שומרים על זוגיות בריאה ? כל מערכת יחסים סובלת מעליות וירידות, את זה כולם יודעים, אבל לדברי ד"ר מעוז יש כמה כללים שבלעדיהם שום מערכת לא תחזיק מעמד.

קודם כל, כדאי להתמקד בציפיות ריאליות מבני הזוג שלכם. הרי אתם כבר יודעים במי התאהבתם, אז למה לנסות לשנות את האדם שאותו בחרתם מלכתחילה? בנוסף, כדאי להיות תומכים ומפרגנים כלפי בני הזוג שלכם, כי סיטאציה מפרגנת יוצרת הרמוניה שמועילה למערכת היחסים.

 

בסופו של דבר, חשוב להעצים את התכונות החיוביות בבני הזוג שלכם, כי בזכות זה הם נבחרו לתפקיד הרם.