"הראש מתפוצץ לי", "אני לא רואה בעיניים מרוב כאב ראש", "הכאב הוא בלתי נסבל" - רובנו מכירים את המשפטים האלה. לדברי ד"ר רחל הרינג- חנית, נוירולוגית בכירה ומנהלת מרפאה לכאבי ראש בבית החולים 'מאיר', את כאבי הראש מקובל לחלק לשני סוגים:

1. כאב ראש ראשוני, שמגיע בדרך כלל כשהסיבה לכאב היא הראש עצמו.

2. כאב ראש משני, שהוא כאב ראש המתלווה למחלות אחרות. למשל, אם אדם סובל משפעת או מדלקת עיניים, מדלקת אזניים או מסינוסיטיס – אלו מחלות ראשוניות היכולות להוביל לכאב ראש, אבל במקרה כזה כאב הראש הוא רק סימפטום, ולכן, לא מטפלים בכאב הראש אלא במחלה הראשונית.

איך תדעו אם זה כאב ראש או מיגרנה?

כדי לקבוע שאדם סובל ממיגרנה, הוא צריך לחוות לפחות חמישה התקפים במהלך חייו, שימלאו אחר הקריטריונים הבאים:

  • משך הכאב נע בין ארבע לשבעים ושתיים שעות.
  • הכאב חייב להיות חד צדי, כלומר בעיקר בצד אחד של הראש.
  • בחילה ו/או הקאה ורגישות לאור או לרעש.

 

מהם הגורמים למיגרנה?

  • תורשה. מיגרנה היא מחלה תורשתית, אז אם אימא שלכם סבלה מכאבים, כדאי שתתכוננו.
  • קפאין. לשוקולד, תה, קפה, וקוקה קולה יש השפעה על המיגרנה, כמזונות מכילי קפאין.  מצד אחד, עודף קפאין ידוע כמחולל התקף מיגרנה. מצד שני, הפסקה פתאומית בקפאין גם היא עלולה להביא להתקף מיגרנה.
  • שמש. שמש חזקה מדי, מלווה בשתייה מועטה מדי היא אחת ממחוללי המיגרנה.
  • עונות מעבר. השינווים במזג האוויר הם מחוללי מיגרנה וכאבי ראש ידועים.
  • לחץ. מצבי לחץ בחיים הם אף פעם לא רצויים, עכשיו מסתבר שהם יכולים לגרום לכאבי ראש מתמשכים ולמיגרנה.

תופעות לוואי

לדברי ד"ר הרינג-חנית, רוב הסובלים ממיגרנה פשוט חווים כאבים קיצוניים, אבל לכ-10% באוכלוסייה יש תופעות לוואי שמצטרפות למיגרנה.

 

התופעות הנלוות עשויות להיות הפרעה בשדה הראייה, שיכולה להתבטא בראיית קווי זיגזג, ריצודים, הבזקי אור, ראיית ברקים וערפל, מראה של קליידוסקופ ואפילו עיוורון מלא.  בנוסף, עלולת להופיע גם הפרעות כמו נימול וקושי במציאת מילים, בחילות, הקאות, ואפילו הטלת שתן מרובה.

 

גם ילדים סובלים

ילדים יכולים לסבול ממיגרנה, ואפילו מגיל  צעיר למדי. התקפי מיגרנה מתחילים לעתים בגיל הינקות,  והחל מגיל 12 שכיחות המיגרנה אצל ילדים דומה לשכיחות המחלה אצל מבוגרים.

הרפואה הסינית: מיגרנה בגלל זרימת אנרגיה לא תקינה

לדברי ד"ר גלי שטופמן, MD, רופאה ומומחית לרפואה סינית לילדים ולמבוגרים, רוב התהליכים הגורמים למיגרנה, בראי הרפואה הסינית, קשורים ל'כבד', כשהכוונה אינה בדיוק לכבד כאיבר פיסי, אלא למערכת אנרגטית שאחראית על זרימה תקינה של אנרגיה בגוף.

 

"שינויים הורמונליים בתקופת גיל המעבר, שלבים שונים במחזור החודשי, מצבי מתח, תסכול וכעס, כמו גם תרופות שונות, יכולים לפגוע בתפקוד המערכת", היא מסבירה.

 

לדבריה, במצב כזה נוצרת הפרעה לזרימת  האנרגיה בגוף. "האנרגיה ה'תקועה'  עלולה להתפרץ כלפי מעלה, לכיוון הראש, באמצעות מסלולי האנרגיה (מרידיאנים) הקשורים למערכת ה'כבד' והמגיעים לאזור הקודקוד, העיניים ולצידי הראש. הצטברות האנרגיה החסומה בראש גורמת לכאבי הראש האופייניים למיגרנה. הבחילות הנלוות פעמים רבות למיגרנה מופיעות בשל פלישת האנרגיה ה'תקועה' לקיבה, המצוייה בסמוך לכבד, שם מפריעה לפינוי התקין של הקיבה".

 

טיפול מומלץ

ברפואה הקובנציונלית ממליצים על שילוב של אספירין עם פראצטמול וקפאין עוזר במניעת מיגרנה. במצב של התקף, חשוב לקחת תרופה מתאימה מיד כשההתקף מתחיל ולא לחכות שהמיגרנה תעבור מעצמה. התרופות המקובלות הן אקסידול או אדויל, או תרופות ממשפחת הטריפטנים (TRIPTANS) שהם חמרים כימיים תואמי סרוטונין, המונעים את התרחבות כלי הדם.

 

ברפואה האלטרנטיבית ממליצים על דיקור, צמחי מרפא, בתזונה מתאימה, במגע כדוגמת שיאצו, ובפעילות גופנית – כזו שתומכת בזרימה טובה של אנרגיה במסלולים האנרגטיים (מרידיאנים), למשל, טאי צ'י או צ'י גונג. הפעילות המדיטטיבית התנועתית תעזור להניע את המערכת שנתקעה. תרגול של יוגה, המאופיינת בשהייה סטאטית בתנוחות שונות אינה מתאימה בדיוק מסיבה זו. כמובן שגם הליכה, אפניים וריקוד לסוגיו מומלצים.