בוקר אור ליום רביעי

 

קיבלתי לסקירה רומן/ספר ביכורים של העיתונאית והמשוררת אורית ארפא- "המתנחלת".

הספר יצא לציון 10 שנים מן ההתנתקות מישובי גוש קטיף, החוויה הייתה למתיישבים טראומטית ביותר, קשה מאוד והייתה התארגנות עצומה למנוע אותה, הפגנות, תמיכה במתנחלים, סטיקרים, חולצות כתומות, סרטים כתומים, חלוקה של פליירים בהרבה צמתים בכבישים. היה קיץ חם תרתי משמע ,שנת 2005 ואורית הסופרת המוכשרת שעדיין בתחילת דרכה העבירה את הדברים מאוד יפה בספר ביכוריה- "המתנחלת". קשה ,עצוב. סיפור על משפחה אחת ונקודתית למעשה על בחורה אחת שרה (שהופכת להיות שחר) דקר. ההתמודדות שלה. שאלות האמונה והדתיות שלה, הגילוי שלה על אחיה שנהרג בזמן שירותו הצבאי מקליע שנורה מירי מחבלים- שהיה אתאיסט מוחלט מה שהתברר לה רק לאחר מותו וסמוך מאוד להתנתקות וכל זאת מבן דודה דעאל. החיבור שלה עם דעאל דרך המוסיקה והמילים והמנגינה.

הספר כתוב מאוד יפה, קולח מאוד. אבל לי אישית היה קשה עם המעבר החד של שרה דקר לבחורה חילונית שחר דקר. הכל נעשה מאוד מאוד מהר ולא התחבר לי כל כך למציאות שבחורה עם אמונה ודתיות חזקה נהפכת בן רגע אפשר לומר לבחורה חילונית, שלא מאמינה באלוהים, שפורצת את כל הגבולות האפשריים ולא אחרי הרבה זמן מתחילה גם ללמוד בקמפוס דתי- בר אילן ומתגוררת במעונות.

אבל מי שמני לשופטת וכולנו יודעות/ים שהמציאות עולה על כל דמיון וישנם מצבים כאלה של הקצנה.

עם זאת שרה דקר הינה בחורה עוצמתית, נבונה מאוד, מוכשרת, יחודית עם ראש מאוד מקורי. (לי זה היה חדש לשמוע על תופעת החזרה בשאלה של הצעירים מגוש קטיף בעקבות הטראומה).

הספר הוא על ישראל של ימינו, ההתנחלויות, הדתיים, חילוניים, תל אביב, חיילים, מלחמות, חום, ים. מרתק. תודה!

בציון עשר שנים להתנתקות ישראל מגוש קטיף (אוגוסט 2005) 

חדש בישראל- "המתנחלת" רב המכר החצוף והסקסי באנגלית, הגיע לישראל ומושק בימים אלו בגרסתו המתורגמת לעברית

רומן רומנטי פוליטי על אישה צעירה שפונתה בכוח מגוש קטיף, חזרה בשאלה בעקבות הטראומה, עברה לת"א וחייה את חיי הלילה בצד הפרוע של העיר הגדולה

 

 

 

 

הרומן "המתנחלת" שהביא לישראל כבוד והדר כשאמזון הכריז עליו כעל רב המכר ברשימת הרומנים ההסטוריים -  תורגם לעברית ומושק בימים אלו בציון עשר שנים להתנתקות מגוש קטיף (אוגוסט 2005). את הרומן חיברה העיתונאית אורית ארפא, לאחר שנשלחה לסקר את הפינוי מגוש קטיף, ושהתה במקום כשוהה בלתי חוקית, לאורך כל תקופת ההתנתקות, בצמוד מאוד לתושבי המקום.

זהו סיפורה של שרה דקר- "ילדה טובה" מנווה דקלים שפונתה בכוח בניגוד לכל התחזיות שלה ושל קהילתה. שרה מעולם לא ציפתה להיהפך לנערת פוסטר בליינית תל אביבית המנהלת חיי לילה סוערים. אך מרגע שחיילי צה"ל  גררו אותה מביתה - כבר שום דבר לא היה בעיניה קדוש. בעיר הגדולה היא מתמגנטת לבעליו המבוקש של המועדון הלילה המפורסם "אטלנטיס". ביחד, הם חושפים קליפה אחר קליפה מחייה ומשילים מחסומים שלפעמים מביאים עד כדי כאב.

אורית ארפא מחברת הרומן ורב המכר "המתנחלת": "את הספר כתבתי מיד לאחר שחוויתי על בשרי פינויי בכוח מתוך בית כנסת בנווה דקלים. כך, החלום הציוני שהיה לי כשעליתי ארצה שנים לפני כן, התנפץ לי בהפתעה מול העיניים. הרומן הסוער שמתלקח בין הגיבורה לבין בעל המועדון, מהווה הצצה למפגש בין 'מדינת גוש קטיף', לבין 'מדינת תל אביב', ומאיר את הנושאים הפוליטיים, החברתיים והיום יומיים שאנו כאזרחים מתמודדים איתם במציאות חיינו. כתבתי את הרומן אמנם על נושא פוליטי, אך בכנות רבה, וסקסיות. אני עיתונאית ישראלית אמריקאית ורואה את תפקידי להגיד את הדברים לאשורם, משתי זוויות הראיה שלי".

אורית ארפא היא עיתונאית, אמנית, משוררת, יוצרת ותופעת רשת. גדלה בלוס אנג'לס ועברה לישראל בשנות העשרים לחייה מתוקף תפקידה כעיתונאית. התאהבה במדינה ונשארה לעבוד ככתבת במקביל עבור התקשורת הישראלית והתקשורת הזרה ומסקרת תחומים פוליטים, חברתיים, תרבותיים ואת חיי הלילה של תל אביב. ארפא בעצמה התנסתה בין עולמות התשובה והשאלה ומעידה על עצמה שהיא מחויבת לכתוב מזווית אנושית וביקורתית כאחד. www.oritarfa.com  . הספר יצא בהוצאת הספרים האלקטרונית www.ePublish.co.il 

ביקורתו של ג'ק אנגלהארד- מחבר רב המכר "הצעה מגונה": "ב'המתנחלת', אורית ארפא פורשת בפנינו את ישראל שלא הכרנו. הספר נוגע ללב, חצוף, מעצבן והכי חשוב- כנה". 

מחיר מהדורה מודפסת:  65 ?. ניתן להשיג ב-חנויות ברשת ביניהן אינדיבוק

מחיר למהדורה דיגיטלית: 37 ?. ניתן להשיג בחנויות ברשת, בניהן:  

מנדלי, בוסקילה.

מחיר מבצע, בציון עשר שנים להתנתקות מגוש קטיף- למהדורה הדיגיטלית 29 ?.

אורית ארפא, מחברת רב המכר הרומן "המתנחלת". צילום יח"צ. התמונה מותרת לשימוש ללא תמורה.

כריכת הספר רב המכר הרומן "המתנחלת". צילום יח"צ. התמונה מותרת לשימוש ללא תמורה.