ישנו קרב עתיק יומין בין הבכורות במשפחה, בנות הזקונים וילדות הסנדוויץ' – מי הכי שווה להיות, את מי מפנקים ומיהי באמת הנסיכה המשפחתית? כעת ממצאים חדשים מוסיפים פלפל לשולחן הארוחה, ומוכיחים בצורה מובהקת כי דבר אחד בטוח בכל הנוגע לבנות בכורות – יש להן סיכוי גבוה יותר (40%) מאחיותיהן להיות בבגרותן בעלות עודף משקל.

המחקר החדש מאוניברסיטת אוקלנד פורסם בכתב העת לאפידמיולוגיה ובריאות הקהילה, הוא מבוסס על כמעט עשרים שנה של רישומים רפואיים במרשם הלידה השבדי וכולל 13,400 זוגות של אחיות. החוקרים מצאו כי האחיות הבכורות נולדו כבדות וגדולות יותר מאחיותיהן הקטנות, עם 40% להפוך לבעלות משקל כבד (אוביס) ו-29% שיסבלו מעודף משקל ביחס לאחיותיהן הצעירות.

החוקרים מצאו לכך שני הסברים עיקריים: הסבר פיזיולוגי המציע כי בעת ההריון הראשון לאם קשה יותר לבנות את מערך כלי הדם - כלי הדם בעת ההריון הראשון עשויים להיות צרים יותר, כך מוגבלת זרימת חומרים מזינים לעובר. ההסבר השני הוא התנהגותי - הורים לילד ראשון בעלי פחות ניסיון, ונותנים המון תשומת לב לעניין האוכל ויכולים לפטם את התינוק.

"למען האמת, זה לא מפתיע כלל", מגלה מיכל סוקמן, דיאטנית קלינית במכון הסוכרת של מכבי שירותי בריאות. "אנחנו בהחלט יודעים שיש הבדל בין בכורים לאחיהם, ילד שני מקבל בבסיס פחות תשומת לב וכשקושרים את זה לנושא של הרגלי אכילה זה בהחלט הגיוני".

 

-פרסומי-

הידעת?  מעכשיו לא חייבים להגיע למרכז הרפואי כדי לחדש מרשמים, לקבל אישור מחלה או הפניות לבדיקות שגרתיות.

אפליקציית מכבי והאתר מאפשרים לחברי מכבי עם סיסמה לשלוח בקשות לרופא המשפחה ולחסוך בזמן ובתורים. כל שעלייך לעשות הוא להיכנס לאזור האישי> תקשורת עם הרופא ולהשאיר פרטים.

כפרס, ניסיון לנחם, סיבה למסיבה. במילים אחרות – הכל סובב סביב האוכל. מה שלמעשה ניתן לגזור מהמחקר הזה הוא שברגע בו ההתייחסות לאוכל תפחת, כפי שההורים מתנהגים בילדים הבאים אחרי הבכור, תהיה פחות השמנה בבית. כשהאוכל הוא רק חלק מהשגרה זה לא הופך ל'אישיו', כלומר – להתנהג לילד הראשון כאילו הוא הילד שבא אחריו בכל הנוגע לתזונה. וכמובן שאין ספק כי בשורה התחתונה דרושה דוגמה אישית, בבית שמנהל אורח חיים בריא הילדים יהנו מתזונה נכונה".

רק לא דיאטה

כאן עומדת השאלה הגדולה: מתי עודף משקל אצל ילדים דורש טיפול? "בשנים האחרונות אנו עדים למחלות רבות הקשורות למשקל עודף והשמנה. אני מציעה להיות כל הזמן עם האצבע על הדופק, לבדוק אצל רופא משפחה אם יש שינויים בגוף הילד".

סוקמן מחדדת ואומרת שהרעיון הוא לא לעשות דיאטה לילדים, אלא ליצור יחדיו גישה של אורח חיים בריא. "אנחנו לא רוצים, חלילה, לשבש להם את דימוי הגוף – המחשבה היא כל הזמן על מה שבריא, ולא על מה ש'לא משמין'. זה נכון לילדים עד גיל העשרה, אך גם בגיל ההתבגרות אנחנו לא רוצים לשבש בעיות הורמונליות ולא מעוניינים בדיאטות למיניהן, אלא בתזונה תוך הקשבה לגוף שלנו".

בכלל, סוקמן מציעה להוציא מהלקסיקון את השיח על שומן והשמנה, "זה יוצר המון אנטי, הרי המון פעמים ילדים עושים בכוונה ההפך ממה שמבקשים  מהם רק כדי לבחון את הוריהם. האוכל יכול בקלות להפוך לזירת מאבקי כוחות, זה בה שני הצדדים מפסידים", מזהירה סוקמן. "עניינים מסוג זה פועלים על מנגנוני שליטה ומאבקי כוח בין הורים וילדים, ואלו במהרה יכולים ליפול למחוזות של מתח, כעס ועד הפרעות אכילה. כדאי ורצוי לבדוק קבוצות התערבות שונות של הורים, העוסקות באכילה נכונה ובכושר. ישנן קבוצות של פעילות גופנית ואורח חיים בריא של הורים וילדים יחדיו. הרעיון הוא לנרמל את מערכת היחסים שלנו ושל הילדים בכל הנוגע לאוכל".