נעמה אביעד (35) מכפר סבא היא סטייליסטית ומעצבת אופנה

נבדקת פעם על ידי גינקולוג גבר?

"לא. אף פעם. בחיים לא. למה? למה לי? אני מרגישה לא בנוח עם כל הסיטואציה. אני פשוט באמת לא מצליחה להבין למה צריך ללכת לגבר זר ולא לאישה שהיא בדיוק כמוך, מכירה את האיברים שלך ואת הכל שמה... יש לי ספציפית בעיה לפתוח רגליים מול גבר שאני לא מכירה וזה שהוא רופא לא הופך את זה ללגיטימי בעיניי. אני לא צריכה לדאוג מה הוא עושה ומה הוא לא עושה, הרי זה עניין של אמון. הולכת רק לרופאה אישה, ככה אני לא צריכה לחשוב שאולי היא תעשה פעולה מטרידה או משהו סקסיסטי, אני מרגישה בנח וחופשיה".

את חושבת שגניקולוג גבר בהכרח עשוי לפגוע בך?

"לא אבל למה לי לקחת את הסיכון? אני שומעת כל הזמן על פסיכולוגים שפוגעים ועל רופאים שפוגעים אז למה בכלל לקחת את הצ'אנס?"

למה לקחת את הסיכון? נעמה אביעד

הייתה לך בעיה למצוא רופאה?

"למה צריכה להיות בעיה? פשוט נכנסתי לאפליקציה של הקופה בפלאפון, ראיתי רשימת שמות ובחרתי באישה. זה היה מאד פשוט לבחור באישה ומאד זמין. אני חושבת שנשים צריכות לאמץ רופאות נשים. יש איזושהי אמונה שרופאות הן פחות טובות מרופאים ואני מאמינה שזה לא נכון".

סווטלנה (33) מהוד השרון היא מנהלת מדיה חברתית

נבדקת פעם אצל גינקולוג גבר?

לא רק שלא נבדקתי על ידי גבר, גם על ידי אישה לא. אף פעם לא עברתי בדיקה גניקולוגית פולשנית כלשהי, לא מישוש, לא בדיקת פאפ... כלום, פשוט כלום. אני פשוט לא יכולה. אמא שלי לא לקחה אותי כשהייתי בגיל ההתבגרות לגינקולוג ואני עצמי לא הלכתי בגיל מתקדם יותר.

אז מה קרה?

האמת שרציתי ללכת לגינקולוגית אישה וניסיתי לקבוע תור מול קופת החולים שלי ובכל פעם זה הסתבך, התורים היו נורא רחוקים או שהקליניקות של הרופאות היו נורא רחוקות ואין לי רכב. בסוף הסכמתי לקבוע תור לרופא שקיבל פציינטיות קרוב מאד למקום העבודה שלי אז והלכתי אליו. הוא בקושי הרים ראש מהדף, לא אמר שלום, ישר שאל אותי אם אני בתולה ואם אני מקיימת יחסי מין ועם כמה פרטנרים ועם איזה אמצעי מניעה. שאלות חודרניות, מגעילות. זה לא שאני לא מבינה את עניין השאלות. ברור לי שהוא צריך לשאול אבל לעזאזל, תגיד לפחות מה השם שלך, תשאל שאלה לא פולשנית לפני זה... בשביל הנימוס. הייתי בהלם.

הוא ישר שאל אותי האם אני בתולה. צילום: shutterstock

ולא הסכמת להיבדק?

הוא פשוט ראה שאני ככה ממלמלת ולא כל כך עונה אז הוא אמר ש"יאללה", שאני אוריד מכנסיים ותחתונים ונגמור עם זה. אמרתי "לא!" לקחתי את התיק שלי והלכתי משם. מאז אני מקבלת מרשמים לגלולות מרופא העור שלי שמשוכנע שזה בשביל החצ'קונים.

ומה יהיה בעתיד?

קשה לי לומר כי הלכתי לברר על טיפולי פוריות והרופא שם היה המום לשמוע שאף פעם בחיי לא עברתי בדיקה מכל זוג שהיא ואמר שזה חובה בתהליך. אני לא רוצה לעשות מזה יותר סיפור ממה שזה. מה שכן, אני לא רואה את עצמי באמת הולכת לגינקולוג כל חצי שנה לבדיקה שגרתית. לדעתי זו עבודה בעיניים וסתם תירוץ לתקוע אצבעות בלי שום צורך. שנים חשבתי את זה ביני לבין עצמי ואז ראיתי מלא כתבות באינטרנט על זה שתכלס זה מיותר ורופאים עושים את זה כדי לקבל כספים ולהכניס בדיקות כאלו לשגרה. זו דרך מצוינת וזה בעצם כלי אבחוני שהערך שלו אפס. הנשים סביבי מאוד רגילות לזה וחושבות שזה חובה, כמו שיננית, אז אני שומרת את הדעה שלי לעצמי כי כל פעם שאני מעלה את זה, מתנפלות עלי.

לובה פיין (44) היא עצמאית מתל אביב ואם לשלוש בנות 

למה בעצם החלטת להיבדק רק אצל רופאות ולא אצל רופאים?

עבר הרבה זמן מאז שנבדקתי אצל גינקולוג גבר. אולי לפני 14 שנים מכמה סיבות... אני חושבת שבשנים האחרונות התחלתי לגבש תודעה שמגיע לי להרגיש בנח. אני בוטחת יותר ברופאות נשים ובגניקולוגיות בפרט. לפני זה לא נתתי לעצמי  את הלגיטימציה להרגיש כך כי  הייתי חייבת לאמץ תפיסה כאילו הכל אובייקטיבי. לא. לנשים תהיה רגישות גבוהה יותר ואמפתיה ולא תהיה להן התנשאות על התלונות שלי. חוויתי התנשאות מהמון רופאים.

אז איך עברת מרופא לרופאה?

גרתי בגבעת שמואל ופניתי למי שהכי קרובה. היא הייתה מאד מקצועית ומאד קורקטית, השירות היה ענייני וידידותי והרגשתי שאני מטופלת במקצועיות. הרופא שהיה לי לפני היה קצת מיושן בתרופות ובגישה ובמעבר בין הרופאה לרופא הרגשתי שיפור. אחר כך קיבלתי המלצה על רופאה בתל אביב. בקבוצת הפייסבוק "שיח פמיניסטי" עלו שרשורים של המלצות על רופאות נשים  והשם שלה הופיע שם בעקביות אז זה אישר לי שצדקתי בבחירה שלי.

חוויתי התנשאות מהמון רופאים. לובה פיין

יש לך פחד מפגיעה מינית על ידי רופא נשים?

יש דיווחים על תקיפות וזה סיכון שקיים שאי אפשר להתעלם ממנו. אשר לי,  הביטחון האישי שלי יותר גבוה עם רופאת נשים. אני מרשה לעצמי לצמצם סיכונים.

תמליצי לנשים לבחור רופאת נשים על פני רופא?

ברמה הגורפת, לא הייתי מסתכנת בלהמליץ לנשים לפנות דווקא לנשים כי יש מכלול עצום של שיקולים כמו נגישות, כימיה, ניסיון, המלצות.... אבל כעקרון אני אוהבת את הרעיון של בניית תחום פרופסיונלי שלא מבוסס על אשליית ה"אובייקטיביות" ויש בו גם הכרה בחשיבות החוויה האישית, היכרות עם החוויה האישית של המטופלת. לכן חשוב לי מאוד לראות את תחום רפואת הנשים צומח ומתפתח, ומצמיח ידע "נשי" שהוא הצלבה בין מקצועי - תיאורטי ואישי-חווייתי.אגב פתאום קלטתי שהחלפתי אתמול גם רופא משפחה ברופאת משפחה, ושלפני שלושה חודשים החלפתי רופא שיניים ברופאת שיניים... כן, לחוויית הביקור יש משמעות.