תדע כל שמנה בישראל כי 95% מהמפגשים שלה עם רופאים יסתיימו בהערה בזויה, עוקצנית ומיותרת על מידתה. גם האחיות והמזכירות הרפואיות "ידאגו" להזכיר לך שאת שמנה, רק מתוך דאגה ורק למקרה ששכחת. זה לא משנה אם את באה לבדיקת אוזניים או ואגינה, אם יש לך שעורה בעין או שנחתכת ביד – כל אלו, יקירה, היו יכולים להימנע אילו רק לא היית שמנה. באמת. זה מה שלא מעט מהרופאים יגידו לך.

בטורים הקודמים של גאלה:

ביום שני האחרון פורסמה בידיעות אחרונות כתבה שנשאה את הכותרת "מרד השמנים, ותיארה את מאבקם של בעלי עודף משקל על יצירת כללים שיגדירו מתי לרופא מותר להעיר לחולה על משקל. "אנו פונים אליכם בעקבות עדויות מצטברות בבקשה שתוציאו הנחיות חד משמעיות, לפיהן למעט במקרים רלוונטיים, אל לרופאים להשמיע התייחסות כלשהי למשקל גופו ולמימדיו של אדם הזקוק לשירותיהם" - כך נכתב במכתב שנשלח להסתדרות הרפואית. וכן, כל שמן וכל שמנה יודעים היטב עד כמה נחוצים כללים כאלו.

שמנופוביה בחסות המדע

תגובה אלרגית? חתך ביד? אבנית בשן? זה בגלל שאת שמנה. צילום: Shutterstock

הרפואה בישראל 2016 פחות דואגת לבריאות ויותר דואגת לכסף. היא נראית יותר כמו עסק כלכלי. כשהלכתי עם קרובת משפחה לסבב בדיקות מומחים משורה הראשונה (חולה על ההגדרה הזו) בענייני ראייה שלה, בכל פעם שנכנסנו לחדר המומחה או המומחית הרגשנו שנכנסנו למכולת. מדהים איך שבעה מומחים ברפואה, שאמורים לדאוג לטובת הלקוחה ובריאותה, היו עסוקים בלמכור לנו רק את הכדורים והטיפולים שהם משווקים. מאף אחד מהם לא זכינו לתשובות ברורות של מה באמת הבעיה, מה הגורם שלה ומה הטיפול הנכון. כל אחד הקריץ לנו סיבה אחרת להסביר מדוע הבעיה קרתה, והמליץ לנו לרכוש דרך הפרטי את הכדורים, הטיפול או הניתוח שהוא או היא מבצעים. ראוי לציין כי אף אחד לא התחייב שהבעיה תיפתר או לא תחמיר אחרי הטיפול.

בחיי, כמה ששיטת העבודה הזו גאונית. יש לך בעיה בעין? אין בעיה! אני כנראה מקבל הכי הרבה כסף על לייזר / על זריקות / על כמוסות שצריך לקחת פעם בחודש במשך שנתיים, וזה מה שאני ממליץ לך. לא, אינני יודע מה הוביל לבעיה ולכן אינני מתחייב שהטיפול יעבוד או לא יחמיר את המצב, אבל גבירותיי, יש חולים שמחכים בחוץ אז תחשבו על זה ותודיעו למזכירה שלי מתי לקבוע לכן תור.

זה פחות או יותר היה המצב אצל שבעה(!!!) "מומחי עיניים בכירים" בארץ. כן, נדמה שהרופאים איבדו את זה וכל שנותר להם זה להניע את העסק. ולמה אני מספרת דווקא על המקרה הזה? כי הוא אינו קשור למשקל (פרט למומחה אחד מבין השבעה שבמהלך אותם ביקורים, כשאני שם כמלווה, פנה אליי ואמר לי – "את יודעת שזה לא בריא", וכמובן התכוון למשקל שלי, לא לצורת האף שלי). יש לי עוד מגוון רחב של דוגמאות כאלה מהסביבה הקרובה אליי, ולצערי גם דוגמאות חריפות יותר שבעקבות טיפול קלוקל אנשים רותקו לבתי החולים במשך חודשים. בשורה התחתונה: הרפואה של היום היא במקרים רבים חאפרית ובמקרים קיצוניים שאינם שכיחים, רשלנית.

מצידם של פשוטי העם, שלא למדו רפואה ואין להם יכולת לאבחן סיבות וסימפטומים למחלות, נדמה שרבים במערכת הרפואה החליטו לנצל את המצב ולהפוך לעסק כלכלי. ואנחנו? אנחנו תלויים בהם, אובדי עצות, חסרי אונים וכל שנותר לנו זה לקוות ליפול בידיו של הכי פחות חאפר שיגרום הכי פחות נזק.

אז עזבו הכל! עזבו את החאפריות, את השיקולים הכלכליים שהפכו חשובים מחיי האדם והמטופל.

מה היית כותבת בתעודת הפטירה? מוות מעודף משקל?

כשאני, אישה שמנה בכל הגדרה ומובן הולכת לשיננית, אין לי צורך שהיא תסביר לי שאני שמנה מדי וזה לא בריא. לא רציתי את דעתך או עצתך גברת, תלמדי להיות אשת מקצוע ותנקי אבנית בפה סגור. כשאני מגיעה לרופאה עם פרצוף נפוח בטירוף, אני לא מעוניינת לשמוע את עקיצות ה"רופאה" שאם הייתי רזה יותר זה לא היה קורה, כי חמודה,  אם היית ראויה לתואר שאת מתהדרת בו היית מגלה בעצמך שזו תגובה אלרגית שאין לה ולו הקשר הקטן ביותר למשקלי. אבל היי, כלל לא טרחת לבדוק או לאבחן, רק דאגת לעקוץ אותי, לנזוף בי ולמכור לי כדורים. מזל שהיה לי שכל ללכת לרופא אחר ולגלות בבדיקות פשוטות שמדובר באלרגיה שפיתחתי לחומר שבאתי איתו במגע. אולי אם היית קצת פחות שמנופובית מתנשאת וקצת יותר רופאה, היית עולה על זה בזמן. ואם לא היו עולים על זה בזמן והייתי מתה, מה היית כותבת בספר הסטטיסטיקה שלך? שהיא מתה מעודף משקל?

לצערי הדוגמאות רבות הן והיריעה קצרה מלהכיל ולו את קצה ההשפלות, חוסר המקצועיות, ההערות הנבזיות וחסרות הקשר לטיפול. הרפואה של ישראל 2016 מרכזת לתוכה כמות בלתי הגיונית של פח אשפה אנושי, של אנשים שיכורים מכוח.

רופאים מביישים על משקל

את אפילו לא צריכה להיות המטופלת כדי לשמוע על משקלך ה"לא בריא". צילום: Shutterstock

אל תדברו איתי על מחקרים, כי כאלה קיימים לכאן ולכאן: יש מחקרים שגורסים כי שומן זו המחלה הנוראית שיש (סרטן מישהו?), ואילו אחרים גורסים כי אדם ששומר על משקלו ולא מרזה ומשמין נון סטופ – דווקא הוא הבריא. יש מחקרים שמראים שרזון הוא האידאל, ויש מחקרים שמראים כי דווקא אזור מידה 40-42 (שנחשב כיום שמן) זה האידאל הכי בריא. ואותי מעניין רק דבר אחד - לאיזה מחקר תאמינו ומי מימן אותו? האם מימנו אותו החברות שעוסקות בניתוחי שרוול או טבעת או קיצור קיבה, שהפכו ללהיט קצבייה בעשור האחרון? האם מימנו אותו החברות שעוסקות בפיתוח כדורי הרזייה? או אולי חברת התרופות לכולסטרול?

"שמנים זו מחלה"

בדצמבר 2015, צוות טלוויזיה החליט לעמת אותי עם דיאטנית. הסכמתי לשבת לשיח, סירבתי לעימות. לעולם לא אשכח את המפגש ההוא. הם התייצבו כולם בשבוע האופנה למידות גדולות, שעה שצינון מעצבן תקף אותי. יושבת לה גברת דיאטנית והמשפט הראשון שיוצא לה זה "שמנים זו מחלה". הרגשתי את חום הגוף שלי מזנק. הסתכלתי מהחלון וראיתי את מאות הנשים היפהפיות שהגיעו לשבוע האופנה, כולן ככולן נחשבות שמנות (כי גם 42 נחשב היום שמנה) והרגשתי שהגיעו מים עד נפש.

הסברתי לדיאטנית בנעימים ש"אם כך נפתחת השיחה ואת מתכוונת למחוק את היותי אדם ולהתייחס אליי כמחלה כדי להצדיק את המקצוע שלך, הדלת מצד ימין פתוחה ואת חופשייה לזנק ממנה". זה הוביל לשיח עצבני של שעתיים. היא הסבירה לי שהיא המדע והמדע קבע ששמנים זו מחלה. שאלתי אותה מתי בפעם האחרונה היא הייתה במעבדה ובדקה בעצמה. התשובה הייתה אף פעם, אבל היא קראה מחקרים. לשאלתי מי מימן את המחקרים לא הייתה לה תשובה.

היא התעקשה והסבירה לי שלילד שמן חייבים לגרום לרזות כי "בעוד 10-15 שנים הוא יחלה בצורה נוראית ויהפוך לנטל על המערכת". הסתכלתי עליה המומה. "אני זה מה שאת מדברת עליו. אני ה-10-15 שנים אחרי. ביקרתי בשלוש שנים האחרונות פעם אחת אצל רופא בגלל אלרגיה שפיתחתי ו-5 פעמים בשביל בדיקות תקופתיות. הפעם הראשונה בשלוש השנים האלה שאני חולה זה עכשיו, כנראה כתוצאה של מזג האוויר ועומס. או שמה, הצינון היה פוסח עליי לו הייתי סקיני? האם הבדיקות שלי שקריות?". התשובה שלה הייתה ברורה: בעוד 10-15 שנים אני אחטוף את זה. אבל הרגע אמרת שילד זה מסוכן והוא יהיה חולה בגילאי 20-30, אז בגלל שלא שיחק לך קלף הקפצת בעוד כמה שנים? מהלך גאוני!

ההתנשאות שלה בנוסח "אני צריכה לעזור לאנשים כמוך", שנאמרה בפניי יותר מפעם אחת או שתיים, הביאה לי את החרפה. פוצצתי את השיח. ביקשתי לסיים. שאלתי את הבמאי "מה אתה רוצה שאגיד? פשוט תן לי ללכת. לפי ה'מדע' שלה אני לא בריאה, אבל מולי יושבת אישה חולה ממש, אז שחרר אותי". אני לא עובדת עם שקרנים, אני מוכנה לשיח רק אם הוא שקוף. יש לך טענה? תביאי את המחקר, תביאי את ההוכחות, תעבדי בשקיפות! למה הכל אטום? כי זה שקר? כי יש פה אינטרס יותר חשוב מבריאות האדם, נגיד אינטרס כלכלי?

בשעה טובה שוחררתי מהכלא. כן, זה היה עינוי בשבילי. לשבת מול שקרנית מזוייפת שחושבת שהיא מייצגת את המדע בצורה חד משמעית, כשהמדע עצמו אינו חד משמעי – וכשלה אין שום מושג באדם ובאנטומיה. כל מה שהיא יודעת זה לזרוק לחלל האוויר סיסמאות שקר שלימדו אותה, להפחיד אנשים וכמו אחרון הבריונים להוציא מהם כסף על "טיפול".

שמנים זו מחלה, אני צריכה לעזור לאנשים כמוך

"אני צריכה לעזור לאנשים כמוך", בשליחות המדע כמובן. צילום: Shutterstock

צר לי, האישה החולה כפי שהיא ניסתה לצייר אותי, בהחלט לא חיה אורח חיים בריא. מכיוון שהיא עסוקה בלהזיז הרים ולשנות את העולם, היא לא ישנה 7 שעות בלילה (מכירים מישהו שכן?), היא לא אוכלת 3 או 6 ארוחות מסודרות ביום (מה נכון? 3 או 6? מי השקרנית ומי המציאה תאוריה נכונה?), היא אוכלת 1-2 ארוחות ביום. ולמרות כל אלו היא עובדת 18-20 שעות ביום, 7 ימים בשבוע – ככה במשך שנים. למרות הכל, הבדיקות שלה תקינות ופרט לוויקנד מנוחה פעם בחצי שנה היא מלאת אנרגיה. אז זה מה שנקרא מחלה? זו המשמעות של להיות אישה לא בריאה? אם כן, אני חולה ומאחלת לכולם להיות חולים כמוני.

הגיע הזמן שרופאים יפסיקו להיות שמוקים פחדנים וגזעניים שמסתתרים מאחורי "מדע" ומתנהגים במטופלים שמנים כאל שק חבטות שלהם. אתם ממורמרים? בעיה שלכם. אל תוציאו את זה עליי כשאני מגיעה לטיפול. ולא, אל "תדאגו" לי, לא שכחתי שאני שמנה, כל שנייה שמנופוביים כמוכם מזכירים לי.