כולנו סובלים מכאבי ראש, אבל מי מאיתנו סובל יותר? איך מבדילים בין מיגרנה לכאב ראש שגרתי, ומה יותר נפוץ אצל נשים? ככל שתדעו יותר, תוכלו לטפל בבעיה טוב יותר.

פסיכולוגים מובילים מצאו כי אישה סובלת מתסמיני כאבי ראש בתדירות של כמעט פי 3 מגברים, למשך זמן ארוך ואינטנסיבי. כמו כן, סטטיסטיקות מגלות כי 1 מתוך 5 נשים סובלת ממיגרנה, בה הכאבים הם בעלי השפעות חמורות מבחינה פיזית, נפשית, חברתית ואישית.

הקשר היחיד בין מיגרנה לכאב ראש הוא בכך שבשניהם מדובר בכאב באזור הראש. אך בזה נגמר הקשר בין השניים ובכך גם מתחיל ההבדל – והוא חשוב לטובת האבחון והטיפול.

 

כאבי ראש

סוג כאב הראש הנפוץ ביותר הוא כאב ראש הנובע ממתח ולחץ, או Tension Headache. כאב ראש זה הינו כאב שיכול להיות מתון או חמור, והוא מתרחש בדרך כלל משני צדי הראש – לעיתים כחגורה סביב, ואז הוא מורגש בכאב גם במצח, ברקות, ומאחורי הצוואר. משך הכאב הוא בין 30 דקות ועד שבוע.

ישנם סוגים נוספים של כאבי ראש:

כאבי סינוסים: כאבים מאד לא נעימים שלעתים קרובות מוגדרים על ידי הסובלים מהם כמיגרנות, בעיקר בשל ההפרעה לתפקוד היום-יומי והסבל המתמשך שכרוך בכאב. כאב סינוסים מלווה בחום, אף סתום, שיעול, גודש בדרכי הנשימה, ולחץ באזור הפנים. מדובר בכאב שמוחמר בתנועה של הראש, בעיקר בכיפוף, ולעיתים מקרין חזק לשיניים.

כאב ראש "רעם": כאב ראש חמור מאוד שמתפתח תוך 60 שניות או פחות. לעיתים הוא עשוי להעיד על דימום תוך גולגלתי, ולכן יש לפנות לטיפול רפואי מיידי במקרה וחשים בכאב זה. לרוב יופיע לאחר טראומה, אך לא רק.

כאב ראש מצרר (Cluster Headache): כאב קשה המרוכז בצד אחד של הראש, בעיקר סביב העין, ויכול לתקוף באשכולות. בדרך כלל מדובר בהתקפים חוזרים ונשנים, ואחריו תקופות ללא כאב כלל. זהו כאב שאופייני יותר בקרב גברים.

כאב ראש. צילום: Shutterstock

הקשר היחיד בין מיגרנה לכאב ראש הוא ששניהם גורמים לכאב באיזור הראש. חשוב להבדיל. צילום: Shutterstock

 

מיגרנות

מיגרנות הן כאבי ראש אינטנסיביים וחמורים מאוד, חד צדדיים, שלעתים קרובות מלווים בתסמינים כדוגמת בחילה והקאות, כאב מאחורי עין אחת או אוזן, כאב ברקות, כתמים או אורות מהבהבים בראייה, רגישות לאור או לקול, אובדן ראייה זמני ואפילו תחושת שיתוק בפנים. כאב של מיגרנה הינו לרוב בינוני עד קשה. התקף של מיגרנה עלול להיות חמור עד כדי כך שהסובלים ממנו ייגשו לקבלת טיפול בחדר מיון.

ההבדל בין כאב ראש למיגרנה אמור להיות ברור לאלו הסובלים ממיגרנות, שכן הם מזהים את סוג הכאב ומאפייניו: מיגרנה תגרום לכאב עז בעל אופי פועם, ויהפוך את ביצוע המשימות היומיומיות לקשה ביותר. מיגרנה היא כאב ראש ששכיח יותר בקרב נשים.

אינטנסיביות: עוצמת הכאב של מיגרנה היא לרוב הרבה יותר גבוהה מאשר כאב ראש "רגיל". הכאב מרגיש כאילו הוא מגיע מתוך הגולגולת והוא מלווה לעתים קרובות ב"פעימות" ברקה או כאב מאחורי עין בצד הכאוב. אופייני שכאב זה "מנטרל" את הסובל ממנו מתפקוד יום יומי במהלך ההתקף.

משך זמן: מעקב אחר משך כאב הראש יכול לספק מידע חשוב, שיכול לסייע באבחון סוג של כאב ראש - מיגרנה עלולה להימשך מספר שעות עד שלושה ימים, בעוד שכאבי ראש "רגילים" עשויים להימשך בין 30 דקות ועד שבוע.

סימפטומים: לכאבי ראש בדרך כלל יש סימפטום אחד: כאב, מתואר בתחושה של לחץ. לעומת זאת, מיגרנה מלווה בסימפטומים נוספים:

  • תחושה מקדימה לכאב, אאורה, שיכולה להופיע לרוב בצורה של הפרעות ראייה.
  • רגישות לאור עד למצב שהוא בלתי נסבל ומגביר את הכאב.
  • רגישות סביבתית לקולות ולריחות שגם הם מגבירים את הכאב.
  • סחרחורת ותחושת בלבול, הן מבחינה נפשית והן מבחינה פיזית.
  • בחילות שעלולות להיות תוצאה של הסחרחורת, או בחילות והקאות שלעיתים קרובות מלווים כאבי מיגרנה. לעיתים הקאה מקלה על הכאב (מאפיין חשוב לאבחון).
  • עייפות קיצונית שמלווה את ההתקף.
  • הקלה על ידי מנוחה בחושך.

שלבי מיגרנה: הסובלים ממיגרנה מכירים את השלבים שלה ויודעים לזהותם:

שלב 1: שלב הפרודרום – שלב מקדים לכאב, המשמש אזהרה כי הכאב הוא קרוב. הסובלים ממיגרנה עלולים לחוות תנודות במצב הרוח, עייפות, וכן צורך מוגבר להשתמש בשירותים.

שלב 2:  "אאורה" – הסובלים מהמיגרנה עלולים לראות הילה או זוהר סביב דמויות וצורות או קווים גליים. זהו אירוע נוירולוגי שיכול להתרחש 20 עד 60 דקות לפני הכאב. יכול להתבטא גם בתחושה של ריח חריף פתאומי, תחושה של שיתוק גפה קצר וחולף, ו/או הזיות שמע ומראה.

שלב 3: שלב ההתקפה, בו מופיע הכאב באופן חד צדדי בפנים.

שלב 4: השלב הסופי, שהוא השלב הפוסט-דרמטי כאשר הכאב דועך. הסובלים עלולים להיות מותשים, אך עשויים גם להרגיש הקלה היות והוא מבשר על סוף ההתקף.

מיגרנה. צילום: Shutterstock

1 מכל 5 נשים סובלת ממיגרנות. ההתקף יכול להימשך עד לשבוע. צילום: Shutterstock

 

מה גורם לכאבי ראש ולמיגרנות ואיך מאבחנים אותם?

כאבי ראש עלולים להופיע מסיבות רבות ושונות, השכיחות ביותר הן כתוצאה מדאגות, מתח נפשי, לחץ או חוסר שינה, שתיית אלכוהול מרובה או מצבי התייבשות. בשונה מכאבי הראש ה"רגילים", למיגרנה, שהיא מצב נוירולוגי, יכולות להיות סיבות מגוונות וגורמים מורכבים יותר. התקף מיגרנה כמעט תמיד מופעל על ידי שילוב של גורמים – בין אם מדובר באיזון הורמונלי, אלרגיות, היסטוריה משפחתית וגנטיקה, נזק עצבי או גורמים תזונתיים וסביבתיים.

על מנת להקל על האבחון ולהגיע מהר לטיפול הכי מתאים, למי שסובל מכאבי ראש חוזרים מומלץ לנהל "יומן כאבי ראש" ובו לרשום מתי מופיע התקף, מה היה לפניו, מה הצית אותו, כמה ישנת בלילה לפני, מה אכלת, מה הסטטוס הנפשי שלך בעת הכאב, בקרב נשים אם זה לפני או תוך כדי וסת, מה נטלת להקלה ובאיזו מידה זה עזר, וכמה זמן נמשך ההתקף.

אין צורך בשום בדיקות ספציפיות, מעבדה או הדמייה, בכדי לאבחן את סוג כאב הראש. האבחנה הינה קלינית – על פי תיאור הכאב והנסיבות סביבו. אם הרופא יחשוד באירוע "מסכן", שמהווה גורם לכאב (="דגל אדום") כמו למשל לאחר חבלת ראש, או בחשד לזיהום חמור וכדומה, הרופא עצמו יפנה לבירור הנדרש ובדחיפות הנדרשת.

 

מה עושים עם כאב הראש הזה?

כאב ראש בדרך כלל נפתר בקלות עם תרופות ללא מרשם כמו איבופרופן (אדוויל) הפועל תוך כעשר דקות, אצטמינופין או אספירין, וכוס גדולה של מים. תרופות משולבות, דוגמת אקמול פוקוס, נותנות גם מענה טוב להקלה בכאב. מאחר ורוב כאבי הראש הם כתוצאה ממתח, ניתן  לעזור ולהקל על הכאב בעזרת טיפול בחום – מקלחת חמה לדוגמא או עיסוי האזור, מדיטציה, מתיחות צוואר ותרגילי הרפיה.

התקף מיגרנה, לעומת זאת, יכול להפריע לחיי היום יום של האדם במשך מספר ימים בכל פעם. מומלץ לטפל בתרופות בשלבים המוקדמים ביותר בהן היא מזוהה, על מנת למנוע את התפתחות ההתקף. תרופות ללא מרשם עשויות לעזור, כדוגמת אדוויל פורטה, ובלבד שתילקח מיד עם התחלת ההתקף.

במקרים חריפים יותר, בהם המיגרנה חוזרת בחוזקה, יש להתייעץ עם רופא וליטול תרופת מרשם – בעיקר תרופות ממשפחת הטריפטנים הייעודיות לטיפול אנטי מיגרנוטי וניתנות במספר צורות: כדורים לבליעה, למציצה, זריקות ואף אבקה להמסה במים. גם תרופות אלו יש לקחת מיד עם התחלת ההתקף, ולברר עם הרופא לגבי תופעות לוואי צפויות.

ישנן מספר תרופות נוספות, שמשפיעות על מנגנונים שונים של יצירת הכאב וניתנות במינונים שונים למניעת מיגרנה. כדי שמצב זה לא יחזור על עצמו וכן שההתקף עצמו יהיה קצר ונסבל ככל שניתן, מומלץ להתייעץ עם רופא לגבי טיפול מקיף ומניעתי. מומחים בנושא ימליצו על שינויים בתזונה, הימנעות ממזונות וחומרים הידועים כגורמים לכאבי ראש, כמו אלכוהול וקפאין, ואף שוקולד ותפוזים, כמו גם נטילת תרופות מרשם, כגון תרופות ייעודיות למיגרנות (משפחת הטריפטנים) וכן תרופות נוגדות דיכאון, תרופות להורדת לחץ דם או תרופות אנטי-אפילפטיות - שלכולן תכונות למניעה או לטיפול בכאב.

טיפול נכון ומעקב על ידי רופא המשפחה, תוך הסתייעות במומחים נוספים, מומלץ לסובלים ממיגרנות ומומלץ בכלל למי שסובלים מכאבי ראש חוזרים.

 

ד"ר ורד סימוביץ' הינה מומחית לרפואת משפחה ויושבת ראש החוג לטיפול בכאב של איגוד רופאי המשפחה