המשפט "זו הכלכלה, טיפשים" מיוחס לקמפיין של ביל קלינטון, שבמסגרת הבחירות בשנת 1992 חזר והדגיש שמה שמעניין את האמריקאים זו לא המערכה בעיראק, ולא שלום עולמי אלא הכלכלה – מה הם אחוזי האבטלה, האם הם עובדים וכמה כסף נכנס להם לכיס.

בשבוע שעבר חן ליברמן, כתבת חדשות ערוץ 10, ערכה סדרת כתבות בנושא הפלות. בעודי צופה בסדרה המצוינת, מלמלתי לעצמו שוב ושוב את המשפט "תדברי על הכסף". סדרת הכתבות עסקה בהפלות, בזכותן של נשים להחליט בעצמן אם הן מעוניינות לעבור הפסקת הריון ובתהליך הביורוקרטי המיותר שנשים צריכות לעבור. על כלכלת ההפלות לא נאמר דבר.

בכל וועדה להפסקת הריון חברים ארבעה- שלושה רופאים בדרגות שונות ועובדת-סוציאלית. חברי הוועדה מקבלים תשלום נאה עבור כל תיק – למעלה ממאה שקלים לחבר וועדה, ואילו יו"ר הוועדה מקבל מעט יותר – עבור התדיינות שלרוב אורכת מספר דקות. רבות דובר על כך שהוועדות הן חובה בפני כל מי שמעוניינת לעבור הפסקת הריון, כולל ועדות בהן ניתן אישור אוטומטי, עקב גיל או מצב זוגי, או עקב סיבות רפואיות. אפילו נשים, שבעקבות טיפולי הפריה צריכות לעבור הליך של דילול עוברים, מחויבות לגשת לוועדה ולקבל אישור. בוועדה לא מתבצע תהליך רפואי או בדיקה, אלא עיון במסמכים ותשאול קצר של הנשים.

ועדה להפסקת הריון. צילום מסך: חדשות 10

ועדה להפסקת הריון. צילום מסך: חדשות 10

חברי הוועדה מסיימים את החודש עם תלוש שכר המועשר באלפי שקלים, על גבן וסבלן של נשים ותוך ניצול הליך ביורוקרטי שלרוב מיותר ולעתים מבזה. ראוי לציין שהתעריף של הוועדות להפסקת הריון הוא תעריף של משרד הבריאות, התקף לוועדות רפואיות שונות. בנוסף יש לציין שדווקא האחיות לא מקבלות אף תוספת תשלום, למרות שהן אלה המבצעות את מרבית העבודה: הן מלוות את הוועדות, מכינות את הנשים לקראת הוועדה, מתאמות את ההליך הרפואי ולא פעם תומכות רגשית.

כפעילה חברתית במסגרת "אשה לאשה", ניהלתי קו חם ובו ניתן לנשים מידע והכוונה לגבי הפסקות הריון. לאורך שנות עבודתי קידמנו שינוי חקיקה ורגולציה בתחום, כולל הבנת ההיבט הכלכלי. התחקיר שערכתי חשף בפניי מערכת שבה כולם מרוויחים, מלבד הנשים. זכורה לי במיוחד אחת השיחות עם בכיר באיגוד המיילדות והגינקולוגים, שתמך בשינוי החקיקה אותו קידמנו, ולפיו נשים עד שבוע 12 של ההיריון המעוניינות בהפסקת הריון לא תצטרכנה להתייצב בפני וועדה. אותו בכיר תמך בעמדתנו, אבל הטיל עלינו את המשימה "למצוא לרופאים פיצוי כספי אחר". בשיחה אחרת, עובדת סוציאלית ראשית בבית חולים בצפון הודתה שהוועדות מספקות תמריץ כלכלי טוב לעו"סיות שלה, ואילו אחות ראשית בבית חולים אחר סיפרה על רופא המסרב לבצע הפסקות הריון מטעמי דת אך מכהן בוועדות משום שזהו כסף טוב...

מאיפה מגיע אותו "כסף טוב"? רובו מגיע מתקציב סל הבריאות בישראל, וטוב שכך. חלק ממנו מגיע מנשים מעל גיל 33, הנאלצות לשלם עבור הוועדה כ-430 ש"ח, כאמור, עבור עיון קצר במסמכים שהיא עצמה ליקטה וטרחה להביא, ובעיקר עבור אותו אישור מיוחל.

חובה להבין כיצד עובדת המערכת. רק כך ניתן להבין את מכלול ההתנגדויות לביטול הוועדות של אותם רופאים (שחלקם רואיינו בכתבה) ושל הממסד הרפואי הממשיך להתעקש בדבר נחיצותו של הליך שמשמעו משטור, שליטה ופיקוח על נשים. רק כאשר פרוס בפנינו מערך השיקולים כולו, ניתן לערער ולשנות אותו.