סרטן צוואר הרחם הוא הסרטן השלישי בשכיחותו בנשים בעולם, אחרי סרטן השד וסרטן המעי הגס. בישראל, מדי שנה מאובחנות בישראל כ - 250 נשים עם סרטן זה. למרות נתונים אלו, חשוב לדעת כי מדובר במחלה שעלולה להיות מחלה קטלנית, מחלה שעלולה להתפרץ בקרב נשים ובחלק מהמקרים אף ללא תסמינים מוקדמים.

גורמי הסיכון העיקריים למחלה הם זיהום בזנים מסוימים של נגיף הפפילומה האנושי (HPV) ועישון. נגיף הפפילומה עובר במגע, ולכן אחת מדרכי ההידבקות השכיחות היא בקיום יחסי מין. קיום יחסים לא מוגנים (ללא קונדום), קיום יחסים מגיל צעיר וקיום יחסים עם בני זוג רבים - מעלים את הסיכון לחשיפה ולהידבקות.

עישון הוא גורם הסיכון השני להתפתחות סרטן צוואר הרחם, אחרי החשיפה לנגיף הפפילומה. הסיכון להתפתחות סרטן צוואר הרחם בקרב נשים מעשנות הוא פי שניים ומעלה לעומת נשים לא מעשנות. חשוב לדעת כי העישון תורם להתפתחות המחלה בכך שהוא מפחית את כושר ההתנגדות של מערכת החיסון מחד, ותורם באופן ישיר לשינויים הגנטיים ולנזק התאי הנגרם על ידי הנגיף, מאידך.

אבחון מוקדם מציל חיים

האמצעים היעילים ביותר היום נגד סרטן צוואר הרחם הנם מניעה וגילוי מוקדם. בדיקה לזיהוי נוכחות זיהום בHPV, ובדיקת פאפ שגרתית של צוואר הרחם נועדו לאבחן שינויים ברקמת צוואר הרחם. גילוי מוקדם וטיפול בזמן עשויים למנוע התפתחות גידול סרטני. הנה מה שאתן צריכות לדעת:

  1. בדיקת משטח הפאפ: הבדיקה מתבצעת בקרב נשים בריאות במהלך הבדיקה השגרתית אצל רופא הנשים. לא בכל בדיקה אצל רופא נשים ייערך משטח פאפ. במהלך הבדיקה מוברש צוואר הרחם במברשת מיוחדת אשר מלקטת ממנו כמה תאים. תאים אלה נשלחים לבדיקה במעבדה, שם הם נסקרים לאיתור שינויים טרום - ממאירים בצוואר הרחם. רגישותה של בדיקת הפאפ מוגבלת. כמו בבדיקות אחרות, גם בבדיקה זו ייתכנו תוצאות חיוביות כוזבות - כלומר, מקרים שבהם התוצאה של משטח הפאפ אינה תקינה, אך בפועל אין כל שינוי בצוואר הרחם. תוצאות לא תקינות דורשות המשך בירור באמצעות בדיקת קולפוסקופיה, המאפשרת לזהות אם ישנם שינויים בתאים ומה מידת חומרתם. אם מאותרים במהלך הבדיקה תאים חשודים, ניתן לקחת דגימות מהאזור (ביופסיה) ולשלוח לבדיקה פתולוגית.
  2. כל כמה שנים להיבדק? לנשים מגיל 25 עד 65 מומלץ לבצע כשגרה בדיקת משטח צוואר הרחם אחת לשלוש שנים. על אישה המוגדרת על ידי הרופא כשייכת לקבוצת סיכון גבוה, להתייעץ עמו לגבי גיל תחילת הבדיקות ותדירותן.
  3. סל הבריאות הממלכתי כולל בדיקת משטח צוואר הרחם לכל אישה בטווח גילאים 35 עד 54, אחת  ל- 3 שנים ולאישה שיש לה אינדיקציה רפואית, בכל גיל.
  4. בדיקה לכל אחת: הרחבות הסל בכל קופה וכן הביטוחים המשלימים, מאפשרים בדיקה ללא קשר לגיל המטופלת, בהשתתפות עצמית שבין 28 שקלים ל – 97 שקלים לאישה שאינה בטווח הגילאים המזכה בבדיקה לפי סל הבריאות. בקופת החולים מכבי, הוכנסה לאחרונה גם בדיקה חדשה המזהה נוכחות של וירוס הפפילומה (HPV). היא מבוצעת על ידי משטח צוואר הרחם אחת לשלוש שנים ויכולה לזהות גם נשאות לנגיף, ולא רק נגעים טרום - סרטניים או סרטניים. חשוב לציין כי בארץ הוכנס גם חיסון לנגיף הפפילומה ה - HPV בבית הספר לבנות ולבנים בכתה ח', כחלק משגרת החיסונים.

גברים נימולים פחות מדביקים בפפילומה

בהקשר זה, מעניין לדעת כי מחקר מרתק שתורגם על ידי מרכז המידע של האגודה למלחמה בסרטן, מצא כי גברים שעברו ברית מילה נמצאים בסיכון מופחת להדביק את בנות זוגן בוירוס הפפילומה, הגורם לסרטן צוואר הרחם.  על פי ממצאי המחקרים, קיים מתאם גבוה בין גברים שעברו ברית המילה, לבין סיכון מופחת של בנות זוגם לפתח סרטן צוואר הרחם, דיספלזיה של צוואר הרחם (התפתחות לא תקינה של העור בצוואר הרחם), הרפס 2, כלמידיה ועגבת. באחד המחקרים נמצא כי הסיכון של בנות זוגם של גברים נימולים להידבק ב-HPV היה נמוך ב-58% מהסיכון של בנות זוגם של גברים שאינם נימולו להדבקות בנגיף. שיעור ההדבקות בפועל של נשים שבן זוגן נימול עמד על 5.3%, ואילו שיעור ההדבקות של נשים שבן זוגן אינו נימול עמד על 12.1%. כלומר, שיעור ההדבקות ב-HPV בפועל היה גבוה פי 2.3 אצל נשים שבני זוגן לא נימולו לעומת נשים שבני זוגן נימולו. המחקר פורסם בכתב העת המדעי The Lancet Global Health במהדורת דצמבר 2017.

לרגל שבוע המודעות הבינלאומי לקידום המאבק בסרטן צוואר הרחם, אשר מצוין בין ה - 22 עד ה - 28 בינואר 2018, חשוב לנו באגודה למלחמה בסרטן לקרוא לכן הנשים  - קחו אחריות על בריאותכן, היבדקו על פי ההנחיות של משרד הבריאות ובמקביל התעקשו על בירור טיבו של כל שינוי. גם אם תוצאות הבדיקה נמצאו תקינות, בקשו והתעקשו לאבחן ולבדוק את משמעותם של סימפטומים בהם אתן חשות.

***************************

הכותבת היא מנכ"לh, האגודה למלחמה בסרטן.

האגודה למלחמה בסרטן מזמינה נשים בכל גיל להתקשר למוקד הטלמידע של האגודה המאויש 24 שעות ביממה למענה על שאלות ולקבלת עלון מידע מעודכן בנושא מניעה ואבחון מוקדם של סרטן צוואר הרחם, ללא תשלום, כמו גם מידע על הטיפולים השונים למחלה, קבוצות התמיכה לנשים חולות, ייעוץ מיני ופוריות למתמודדות עם סרטן בכלל וצוואר הרחם בפרט, מידע על מחקרים קליניים בתחום ועוד לטלפון שמספרו  1800-599-995