דמיינו לעצמכם עולם בו אתם יכולים לאכול הכל בלי לעלות במשקל. דמיינו לעצמכם חג חנוכה במהלכו אתם יכולים לאכול סופגניה אחרי סופגניה, יום אחר יום בלי רגשות אשמה. דמיינו לעצמכם שאתם חוזרים מבילוי לילי ואוכלים המבורגר וצ'יפס ותוספות בלי שזה ישפיע לכם בגרם על המשקל, ודמיינו לעצמכם שאתם אוכלים סלט מבחירה(!) ולא סתם בגלל שאתם מפחדים מעודף קלוריות.

כולנו פנטזנו בשלב כזה או אחר בחיים על פתרון קסם באמצעותו נוכל לאכול מה שנרצה, מתי שנרצה בלי להשמין, והנה כנראה זה קורה: מדענים אוסטרלים מצאו דרך לאפשר לאנשים לאכול בלי לעלות במשקל. עורכי המחקר חיפשו פתרון שיאפשר לשמור על משקל גוף תקין ובריא, ולהילחם בהשמנת יתר, בעיה עמה מתמודדים כיום רבים מהמבוגרים והילדים בעולם המערבי. כחלק מהמחקר שערכו, בחרו החוקרים להתמקד בגן המכונה RCAN1 ובודדו אותו. בשלב הבא הם חקרו את השפעת הגן על עכברים ומצאו שכאשר הם "מחקו" את אותו הגן מגופם, אותם עכברים יכלו לאכול מזונות עשירים בשומן מבלי לצבור קלוריות. לפי החוקרים, אותו תהליך יכול לעבוד גם על בני אדם, ובאמצעות תוצאות המחקר הם  מקווים לפתח גלולה שתילחם בהשמנת יתר.

צילום: shutterstock

צילום: shutterstock

המחקר המבטיח אומנם קולע לחלום הכמוס של נשים וגברים רבים ששומרים על המשקל באדיקות, ומקפידים לברור את המאכלים שנכנסים אליהם לגוף, אבל הוא נועד למעשה להילחם בהשמנת יתר. תופעה שמוגדרת כיום כמגפה בעולם המערבי, ומשפיעה על הבריאות לטווח הקרוב והרחוק. ארגוני בריאות בינלאומיים, כמו ההסתדרות הרפואית האמריקאית, ארגון הבריאות העולמי והאגודה האירופית לחקר ההשמנה, הגדירו את ההשמנה כמחלה. ובמאי האחרון הצטרפה אל הקביעה הנחרצת גם ההסתדרות הרפואית בישראל. על פי הנתונים שפרסם הארגון יחד עם ההחלטה הרפואית, כ- 25% מהאוכלוסייה הבוגרת בישראל חולה בהשמנה, וכ-4,000 איש מתים בכל שנה בישראל כתוצאה ממנה.

פרופסור דמיאן קיטינג, שהוביל את המחקר, אמר שממצאי המחקר יכולים להוביל לפיתוח גלולה שתכוון בגוף האדם את הפונקציה של RCAN1, ותעזור לאנשים להילחם בהשמנה ובמחלות כמו סוכרת, לחץ דם גבוה ואפילו סוגים שונים של סרטן, שנובעים מהתופעה. לפי הפרופסור, חסימת ה-RCAN1 מסייעת להפוך שומן לבן לא בריא לשומן חום, ומציגה שיטת טיפול פוטנציאלית במאבק בהשמנת יתר. חוקרים מאוניברסיטת פלינדרס ומהמרכז הרפואי של אוניברסיטת טקסס הגיעו למסקנה שלעכברים שבודדו מהם את הגן, היה קצב מטבולי גבוה והם היו עמידים מפני השמנת יתר. על פי ממצאי המחקר, שפורסמו בכתב העת המדעי EMBO, הגן RCAN1, מעכב תהליכים מטבוליים מסוימים ומדמה אפקט שנקרא "תרמוגנזה ללא רעד" (השם הטכני לתופעה של שריפת קלוריות וייצור חום המתרחשת בזמן של קור). "חסימה" של הגן עוזרת לגוף להפוך את השומן שמאחסן אנרגיה לשומן חום - רקמת שומן שתפקידה לחמם את הגוף ולהגן מפני היפותרמיה (הרקמה מייצרת חום ובכך שורפת קלוריות). משמעות הדבר היא כי הגוף יאחסן פחות שומן מבלי שנצטרך להפחית את צריכת המזון.

צילום: shutterstock

צילום: shutterstock

"בדקנו מגוון של דיאטות שונות עם טווחי זמן שונים - משמונה שבועות עד שישה חודשים, ובכל מקרה ראינו שיפורים בריאותיים בהעדר גן RCAN1. עכברים שהיו על דיאטה דלת שומן, והגן היה חסר בגופם לא עלו במשקל", אמר החוקר הראשי. בעקבות המסקנות המשמחות, המועצה הלאומית לבריאות ומחקר רפואי באוסטרליה סיפקה מימון נוסף וביקשה להאריך את המחקר כדי "להמשיך ולהתעמק במסקנות", החוקרים מציינים כי הממצאים החדשים יכול להשפיע באופן משמעותי במאבק נגד השמנת יתר. במידה ועורכי המחקר מחפשים נסיינים, אנחנו במערכת לא נתנגד לבדוק את הגלולה, עדיין נשארו לנו במקרר כמה סופגניות שאנחנו עורגים אליהן.