הפות, איבר המין שלנו, הנשים, הוא אחד הדברים שאנחנו מתעסקות בו הכי הרבה. הצורה, הריח, הצבע, הטעם, האם הוא מספיק יפה? מספיק צר? מספיק נעים? שאלות רבות שמעידות לרוב על שיפוטיות רבה, שמתבססת על התחושה שהפות שלנו לא מספיק טוב ואולי גם אנחנו לא מספיק טובות. וכעת, אם זה לא מספיק, מתברר שיש מימד נוסף לבחינת הפות, והוא התעסקות בנרתיק - הוואגינה, והשאלה הרת הגורל האם הנרתיק שלנו רדוד, קצר או לא. באנגלית זה נקרא "shallow vagina", כשהפרשנות מתחלקת לשניים.

ההגדרה על-פי "אורבן דיקשונרי", מילון הסלנג הפופולרי בעולם שעוזר לנו להרגיש ב-2019 ולא ב-1999, מסבירה ש"וואגינה רדודה" יכול להיות מצב בו למישהי נתקע טמפון בנרתיק, אבל באופן ברור יותר מדובר במצב בו הפין לא יכול להיכנס לנרתיק, בגלל גודלו. הנקודה היא שהגבר לא יכול ליהנות מסוג כזה של נרתיק, וכמובן ההתעסקות הזו בנו כנשים מסבה לנו נחת. או שלא.

אבל, מתוך הביקורת על נשים ושיפוט איבר המין שלהן על-ידי גברים ויכולתו להעניק עונג, יש גם נושא שחשוב לדבר עליו, והוא "וואגינה קצרה". לא מדובר בבדיחה אלא במשהו שאפשר להגדיר בקלות. אה, ואי אפשר שטמפון ייתקע שם סתם כך, אל תדאגו.

ד"ר סוזן לואב-צייטלין, גניקולוגית מהמרכז הרפואי של אוניברסיטת קורנל, מסבירה שאורך ממוצע של תעלת הנרתיק עומד על 3-6 אינצ', כלומר בין 7.62 ס"מ ל- 15.24 ס"מ. היא גם אומרת שאין כלל שיכול לקבוע האם הנרתיק רדוד וקצר ומה עומד מאחורי האורך שלו. מה שכן, מסבירה ד"ר לואב-צייטלין, זה שיש נשים שנולדות ללא נרתיק או עם מחיצה בנרתיק, כשהאחרון הוא מצב שמתרחש כאשר הנרתיק לא מתפתח כראוי ונוצרת חציצה על-ידי קבוצת רקמות שגורמת לחסימה. החוצץ הפנימי יכול לגרום לחדירה להיות לא נוחה בעת קיום יחסי מין, מחזור לא סדיר או חוסר יכולת ללדת בלידה ווגינלית.

"אין דבר כזה נרתיק צר", מסבירה שרון אורשלימי, מחנכת למיניות בריאה ואקטיביסטית למען זכות האישה על גופה. "זאת הגדרה לא מדויקת ששואבת ממיתוסים חברתיים. הנתון על עומק הנרתיק הם נכונים, השאלה היא מה המשמעות של זה? רוב הנרתיקים מתאימים לרוב הפינים. כלומר, הנרתיק נמתח בזמן גירוי מיני ומתרחב כך שהוא מסוגל להכיל פין בגדלים שונים. יש יוצאי דופן לכאן ולכאן, כלומר נרתיק מאוד קצר ופין מאוד ארוך, אבל זה באמת משהו חריג."

היחס שלך לגופך צריך להתבסס על הרצונות שלך - לא כדי לספק מישהו אחר

היחס שלך לגופך צריך להתבסס על הרצונות שלך - לא כדי לספק מישהו אחר. אילוסטרציה: shutterstock

"הקרנות שעושים בטיפול בסרטן, למשל, יכולות לגרום לשינויים ברוחבו של הנרתיק, כמו גם גיל המעבר", אומרת ד"ר לואב-צייטלין. "השינויים הללו משפיעים על אורך – כלומר עומק הנרתיק, וגם על רוחבו. זה קורה כי הטיפולים למשל יכולים לייבש את רירית הנרתיק מה שמוביל להיווצרות רקמה צלקתית, שגורמת לתעלה להתקצר או להצטמצם. ולגבי גיל המעבר, הירידה בייצור ההורמונים גורמת לרקמות להיות דקות יותר ולהתכווץ."

אבל, ד"ר לואב-צייטלין לא כאן כדי לזרוע פחד או חשש בנוגע לתהליכים שקורים או יכולים לקרות לגופנו. גם במידה ותעלת הנרתיק התקצרה, אפשר למתוח אותה בטיפולים מיוחדים. למשל תרגילים לחיזוק שרירי רצפת האגן, טיפול בהורמונים כמו אסטרוגן ואפשר גם לדעת שבמהלך גירוי מיני התעלה של הנרתיק מתארכת מעט. זה כבר נחמד.

ויחד עם זאת, עבור אורשלימי, המיקוד צריך להיות אחר לחלוטין. "יחד עם ההתעסקות הזו, מה שכן חשוב לדבר עליו הוא שהעומק של הנרתיק וגודל או עובי הפין, אינו מה שמשפיע על הנאה מינית או משפר הנאה מינית. אין שום משמעות לאורך של הנרתיק או הפין כי האיבר ממנו רוב הנשים חוות אורגזמה הוא הדגדגן שנמצא בחוץ ולא בפנים. כך שיותר חשוב זה הקשבה לפרטנר/ית שלך, מאשר להיכנס עמוק, חזק, מהר או הרבה פעמים."

שרון אורשלימי. צילום באדיבות המצולמת

שרון אורשלימי. צילום: באדיבות המצולמת

אורשלימי מחזקת את חוסר השיפוטיות כלפי הגוף שלנו, וקבלתו כמו שהוא. "הכי חשוב שנדע, זה שכמו שחלקי הגוף שלנו שונים ומגוונים אחת מהשנייה, כך גם מבנה הפות והנרתיק שלנו. כל אחת מגיעה אחרת ואין סטנדרט אחד שצריך להתאים את עצמנו אליו. לצערי, נשים רבות חוות דימוי עצמי גופני נמוך של הפות והנרתיק שלהן, בין אם נאמר להן משהו על ידי פרטנר/ית בעבר, קרובת משפחה או פשוט בגלל השוואה לפורנו או למודלים רפואיים סימטריים מדי שלא מייצגים גבר על המגוון האנושי."

מה המסר שהיית רוצה להעביר לנשים בעניין זה?

"תכירי את הגוף שלך, את הפות והנרתיק, תכניסי אצבע כדי ללמוד אותו מבפנים ולהכיר את עומקו, אפילו תגיעי לפתח צוואר הרחם כדי שתביני על מה מדובר ואנחנו בודקות כשאנחנו באות לרופאת הנשים. הפות והנרתיק הם איברים שמכילים בתוכם כל כך הרבה התנסויות, טובות, פחות טובות, הנאה, כאב, טראומה, שמחה, עונג, כעס. בואו נצא למסע היכרות איתן כדי שנתחבר אליה מחדש." ועם המסר המעצים הזה נסיים ונזכיר שאם את מרגישה שיש משהו שמטריד אותך, פוגע באיכות החיים או גורם לאי נוחות – פני לרופאת הנשים שלך. ובכל מקרה, טפלי בגופך כי את מודאגת או מוטרדת – לא כדי לענות על ציפיות של מישהו אחר, שאומר לך שהנרתיק שלך לא טוב מספיק בשבילו.