מלחמת מתנגדי החיסונים ותומכי החיסונים הולכת ומחריפה, וכמו כל מלחמה מתישה – גם בזו רמת המוסריות הולכת ומדרדרת. השבוע היא הגיעה לשפל חדש, בעקבות פוסט שהצליח לערער לא רק את תומכי החיסונים, אלא גם את הקבוצות הפועלות למען זכויות וקידום נשים, כמו גם נפגעי פגיעה מינית.

הסערה התחילה בפוסט שהעלה ד"ר ליאור אונגר – מי שנחשב למוביל המלחמה במתנגדי החיסונים, וגם לא פעם חטף חצי ביקורת קשים על הפוסטים שהוא מעלה. רבים מהסטטוסים האלה מצטטים שיחות וסטטוסים הלקוחים מעמודי המתנגדים לחיסונים, להם מוסיף ד"ר אונגר הערות הומוריסטיות (ועל פי התלונות, ההערות הללו הן לא פעם גם פוגעניות). הפעם, ד"ר אונגר דווקא שמר על איפוק, אולי כי אותם חלקים שהוא בחר לצטט מתוך סטטוסים שעלו בקבוצת המתנגדים, מדברים בעד עצמם ולא זקוקים לתיווך נוסף.

ד"ר אונגר הפנה את תשומת הלב לסטטוס שעלה בקבוצה "חיסונים- בחירה מושכלת" שבו נכתב: "כפיית חיסונים היא אונס רפואי של ילדים, וסחיטה באיומים של ההורים". אמנם הפירוש המילוני של אונס הוא מעשה בכפייה, אך עם זאת לא ניתן להתכחש לעובדה שכבר עשרות שנים המילה הזו משמשת חדירה לגוף שלא מרצון. מה גם שעדיין אף אחד לא באמת כופה חיסונים על המתנגדים, בטח שלא באמצעות הפעלת כוח פיזי, איומים וסחיטות – כפי שמרבית האונסים מתרחשים.

גם בקבוצת מתנגדי החיסונים הדעות היו חלוקות. מצד אחד, היו לא מעט שתמכו בו, עם תגובות כמו "בכל התקופה של הבהלת (כך במקור, מ.א) אני מרגיש שאנסו אותי. דווקא לא נתתי להם להגיע לילדים. אבל אותי אנסו אלקטרונית עד כמה שזה אפשרי". מהצד השני היו שביקשו להרגיע מעט את הטון ולהזכיר ש"שפה כזאת מקדמת את הבעיה הקיימת. היא יוצרת שם רע למתנגדי חיסונים, ויוצרת קונוטציות מוגזמות לגמרי".

כצפוי, התגובות בקבוצה הנגדית היו פחות עדינות: "אני רוצה שמישהו מהם יבוא לנאנס או נאנסת ויגידו להם בפנים שחיסון זה כמו אונס", נכתב שם. אחרת כתבה: "אנטי מחוסנים חמדמדים ויקרים (תרתי משמע) שלנו, אין שום אונס אם עדיין לא יצא שום חוק (לצערנו) המכריח אתכם להתחסן.. איך אונס איך?? יש חוק לחגורת בטיחות - גם היא אונסת אתכם? יש חוק חינוך חובה - גם שם אונסים אתכם? יש חוק שחובה לעצור בתמרור עצור - גם הוא אונס אתכם? יש חוק שאסור לחנות באדום לבן - גם שם אתם מרגישים את האונס? בושה לכם, על הזילות במושג הזה".

 אבל כאמור, הפעם המלחמה בין שני המחנות חצתה אל מעבר לגבולות הרגילים שלה, אל הקבוצות הפמיניסטיות שמחו נגד הזילות במונח, בטענה שמי שעברה או עבר אונס, לעולם לא יוכלו לעשות את ההשוואה הזו.

עם העלאת המודעות לפגיעות מיניות והשיח בנושא, נראה שגם יותר ויותר אנשים מרשים לעצמם להשאיל מונחים הקשורים לנושא. אין ספק שמתנגדי החיסונים חווים את הקמפיין בעד חיסונים, כמו גם את ההליכים למען חוק שיעודד מתן חיסונים ויפעיל סנקציות נגד המתנגדים, כרדיפה וכפייה, אך האם באמת ניתן להשוות בין זה לבין אונס פיזי?

באחד מהדיונים בקרב מתנגדי החיסונים, כתבה אמא, שבמקרה והחוק יאושר (הצעת החוק עברה בקריאה ראשונה בינואר), היא תשמח לשלם את הקנס, שיעמוד על אלפי שקלים, כדי שבתמורה יעזבו אותה ואת ילדיה בשקט. הלוואי ולנפגעות ולנפגעי תקיפות מיניות היתה ניתנת אותה האופציה.