בלוטת התריס היא איבר בעל מבנה דמוי פרפר הממוקם בחלק הקידמי של בסיס הצוואר. היא נחשבת לבלוטה מרכזית במערכת האנדוקרינית, הלא היא המערכת ההורמונלית שבגופנו. הסיכוי להופעת בעיה בבלוטת התריס במהלך חיינו הוא גבוה מ-10%. הפרעות בתפקוד הבלוטה יכולות להשפיע על מערכות רבות בגופינו ולגרום לתסמינים שונים ומגוונים, אך לא תמיד קל לזהות  שהמקור לכך הוא בבלוטת התריס. כיצד תדעי שעלולה להיות לך בעיה בבלוטת התריס, ומתי כדאי שתיגשי להיבדק? אלו הסימנים:

האם את עייפה וחלשה?
עייפות וחולשה הם סימנים שכיחים מאוד בהפרעות תפקודיות של בלוטת התריס, הן במצבי יתר פעילות של הבלוטה (מצב שבו הבלוטה מייצרת הורמונים בכמות גדולה מהנדרש ,(והן במצבי תת־פעילות הבלוטה (מצב שבו הבלוטה מייצרת הורמונים בכמות קטנה מהנדרש). בתת־פעילות יבלטו עייפות, לאות וחוסר אנרגיה. יתר פעילות תתבטא יותר כהפרעות שינה, חוסר שקט ואף אי סבילות למאמצים.

כאבי שרירים בתדירות גבוהה?
בלוטת התריס קשורה גם לפעילות של מערכת השלד והשרירים.  כאבי שרירים ממושכים, עוויתות והתכווצויות יכולים להעיד אף הם על בעיה בבלוטה, בדרך כלל בשל תת־פעילות של הבלוטה.

האם את סובלת מחום או מקור?
 אחד התהליכים המרכזיים שעליהם אחראית בלוטת התריס הוא ויסות חום הגוף.  תת־פעילות של הבלוטה תגרום לאי־סבילות לקור,  ואילו יתר פעילות תגרום לתחושת חום והזעת יתר.

צילום: shutterstock

צילום: shutterstock

ירידה/עליה במשקל?

הורמוני בלוטת התריס מווסתים את קצב  חילוף החומרים בגוף. בעיות בבלוטה יכולות לגרום לשינוי במטבוליזם, ואף להשפיע  על המנגנון המפקח על מידת התיאבון שלך. תת־פעילות עשויה לגרום לעלייה במשקל ואף להופעת בצקות ברגליים. יתר פעילות גורמת לעיתים לירידה מתמשכת במשקל וזאת למרות תאבון שיכול להיות אפילו מוגבר.

בעיות מעיים?

עצירות ומעי רגיז עשויים להעיד גם הם על בעיות בבלוטה. עצירות תיגרם לרוב בשל תת־פעילות הבלוטה  ו'מעי רגיז' בשל יתר פעילות.

שינויים במצב הרוח?

אם שמת לב לאחרונה למצב רוח ירוד, חוסר אנרגיה, חוסר יזימה, ירידה בריכוז- כדאי לשלול תת־פעילות של בלוטת התריס. לעומתם, מצבי חרדה וחוסר שקט יכולים לנבוע מיתר פעילות של הבלוטה.

נשירת שיער?

מצבי תת־פעילות של בלוטת התריס  מלווים פעמים רבות ביובש עור, נשירת שיער ושבירות הציפורניים. נשירת שיער יכולה לנבוע גם ממצבי יתר פעילות.

דפיקות לב מואצות?

אם את מרגישה פעימות לב מואצות ותחושות מתח וחרדה יתכן ואת סובלת מיתר פעילות של בלוטת התריס. סימנים נוספים נלווים שמכוונים ליתר פעילות הם רעד בידיים והזעה מוגברת.

גם הווסת והליבידו מושפעים

להורמוני בלוטת התריס השפעה גם על מערכת הרבייה. הן תת־פעילות והן יתר פעילות יכולות לפגוע בסדירות המחזור, לשנות את אורכו ואת עוצמתו ואף להשפיע על הביוץ ועל החשק המיני.

צרידות חדשה? קושי בנשימה?

אם את סובלת מקשיי נשימה, קשיי בליעה, צרידות קבועה ולאורך זמן או חשה במלאות צווארית, כל אלו סימנים העשויים להעיד על התפתחות של גידול בבלוטת התריס. תסמינים אלה, כמובן, לא מעידים שמדובר בהתפתחות של סרטן (ראי בסעיף הבא) אך הם מחייבים בדיקה!

נפיחוּת ובליטות חדשות בצוואר הקדמי?

בלוטת התריס נמצאת ממש מתחת לעור, לכן גדילה שלה או של גושים בתוכה ניתנות להרגשה ולמישוש ואף נראות לא פעם בעין בלתי מזוינת. חשוב לזכור שלא כל "נפיחות"  או "מלאות" היא באמת גידול בבלוטת התריס וכן שרק כ-5% מהגידולים בבלוטת התריס הם סרטניים. לכן, אין צורך להיבהל אך יש לגשת ולהיבדק ע"י רופא. אם אכן התגלתה קשרית (גוש) בבלוטה בבדיקה רפואית ובהדמיה - יישקל המשך אבחון באמצעות בדיקה ציטולוגית. בנוסף, בזכות ההתקדמות הטכנולוגיות של השנים האחרונות קיימים כיום כלים שמאפשרים לשפר ולדייק את יכולת האבחון של הבדיקה הציטולוגית, כגון, בדיקת אפירמה (Afirma) שהיא בדיקה גנומית מתקדמת המסייעת לבחון את אופי הקשרית, לשלול ממאירוּת ולמנוע ניתוחים מיותרים.

לפני סיום:

חשוב שתזכרי שכיום אבחון בעיות בבלוטת התריס הוא קל וזמין וכן שלרוב המכריע של הבעיות בבלוטה קיימים טיפולים טובים. לכן, אם את חוששת שהתפתחה בעיה בבלוטת התריס, פני לרופא. ככל שתקדימי לאבחן ולטפל, כך הסיכוי לטיפול אפקטיבי יגדל.

בנוסף, חשוב לדעת  שהסימנים המתוארים למעלה, אינם ספציפיים לבעיות בבלוטת התריס ואם הרופא שלל מחלת תריס כדאי  להמשיך ולברר הפרעות במערכות גוף אחרות.