לפני כשנה הסרתי את שתלי הסיליקון בגלל שהם פגעו בבריאותי. את האינפורמציה על כך ששתלי סיליקון פוגעים בבריאות קיבלתי רק לאחר שחקרתי את הנושא בעצמי, בעקבות סימפטומים של ירידה בבריאות שאף אחד לא הצליח להסביר. כל התשובות שניתנו לי היו ש"כל הבדיקות תקינות", ובכל זאת הרגשתי שמשהו רע עובר עליי לאורך זמן. התסכול הגדול היה שדווקא כפיזיותרפיסטית שמבינה ברפואה וגוף האדם, ומטפלת בכאבים, לא הצלחתי לתת מענה לעצמי.

לאחר שחקרתי על הנושא, והגעתי לקבוצה העולמית בארה"ב שמונה מעל אלף נשים שהחליטו להסיר השתלים בגלל שהם הפכו אותן חולות, יצרתי קשר עם מספר מומחים, ובכל פעם שנכנסתי יותר לעובי הקורה הזדעזעתי יותר לגלות על הסכנות בחומרים שמהם עשויים כל השתלים, ומה זה עושה לגופינו. מסתבר שהדברים היו ידועים כבר משנות השמונים אך הושתקו לטובת "התעשייה". יצרניות השתלים מרוויחות מיליארדים, ויש כאן אינטרס כלכלי מובהק. בתחקיר שפורסם לפני כחודש ב"7 ימים" של ידיעות אחרונות, נכתב: "החשדות הגיעו לשיא בעקבות מחקר שפורסם ב־2018 שטען כי שתלים כאלה מגבירים בין היתר את הסיכון לדלקת פרקים, מות עובר ברחם, ואפילו סרטן עור. באוקטובר 2019 התפרסמה גם אזהרה של ה־FDA, מינהל המזון והתרופות האמריקאי, לגבי קשר בין שתלי סיליקון מחוספסים לסרטן נדיר מסוג לימפומה, שהובילה להורדת השתלים המסוכנים מהמדף".

כיום הקבוצה שאני מנהלת "השלכות בריאותיות של שתלי סיליקון והצעדים להחלמה", מונה אלפי נשים אמיצות ומידי יום מצטרפות חדשות. ביום שני הקרוב, 17.2, יתקיים כנס ארצי בתל-אביב בהשתתפות מיטב המומחים (ובהם פרופסור יהודה שינפלד, מנהל המחלקה האוטואימונית ביה"ח תל-השומר, פרופסור פרוכטר, מנהל מחלקת ריאות מרכז רפואי וולפסון וסמדר גנזי שתשתף מניסיונה האישי), שמטרתו להעניק מידע לכל מי ששוקלת לשים או להסיר שתלים. כמו כן נצא בקריאה למדינה לעזור במימון התהליך להוצאת שתלים, משום שמדובר בעניין רפואי דחוף, שיכול אפילו לגרום לסכנת חיים. למרות זאת, כרגע ניתוח להסרת שתלים נע בין 18 ל־38 אלף שקל, ולא כולן יכולות להרשות לעצמן את זה. 

רגע לפני הכנס, הנה חלק מהנתונים שכל אישה צריכה לדעת לפני או אחרי ניתוח להגדלת החזה:   

אז מה בעצם הבעיה בשתלים?

השתלים מכילים סיליקון (גם שתלי מי מלח עטופים בסיליקון), ומתכות כבדות כמו עופרת כספית וארסן. במחקרים שנעשו גילו שכיחות גבוהה למחלות אוטואימוניות (מחלות שתוקפות את מערכת החיסון) בקרב נשים עם שתלים, ובהן פיברומיאלגיה, דלקות פרקים, בעיות הורמונליות, ירידה בשמיעה ובעיות נשימה (בפרט שהשתלים קרובים לרקמת הריאה). פרופסור יהודה שינפלד הגדיר את "תסמונת אסיה" כתגובה אוטואימונית של הגוף בין השאר לסיליקון. גם אצל כורים שעבדו באזורים בסביבה של סיליקון, והיו רק חשופים לחומר, נמצאה שכיחות גבוהה של מחלות אוטואימוניות וסיבוכים נשימתיים.

כשיש קרע בשתל, הסיליקון מגיע קודם כל לבלוטות הלימפה. כשהסיליקון מגיע לשם, הוא נשאר שם לצמיתות ובהמשך עלול להגיע לאיברים נוספים בגוף (כבד, עצמות, שחלות, ריאה). יש סיכון בהוצאת בלוטות לימפה (כמו בצקת לימפתית או זיהום), ולכן אם יש סיליקון בבלוטות הלימפה בדרך כלל לא מוציאים אותו. בנוסף, מכל השתלים משתחררים חלקיקים מיקרוסקופיים שנקראים גם "הזעה" או "דלף שקט". בגלל הסיבה הזו, הרבה פעמים מוציאים את השתל מהגוף גם אם אין קרע.

איך מזהים קרע?

לא תמיד אפשר לזהות קרע בבדיקות. לפעמים האולטראסאונד תקין אבל קיים קרע. כשהקרע מאוד קטן, גם בדיקת MRI לפעמים מפספסת, אף על פי שהיא בדיקה הרבה יותר מהימנה. לגביי בדיקת ממוגרפיה - מעבר לכך שהשתלים מקשים על אבחון סרטן שד, כשעושים את הממוגרפיה בנוכחות שתלים יש סיכון לקרע בשתל, בגלל הלחץ המכאני.

מה קורה בניתוח להסרת שתלים?

כרגע ההמלצה לפי מומחים היא להוציא השתלים והקופסית, שזו רמה שהגוף יוצר מסביב לשתל כדי להגן על עצמו מפני הגוף הזר. השד לא תמיד יראה נפול לאחר הוצאת השתלים. זה תלוי במספר רכיבים, כמו גודל השתל, גודל החזה המקורי, סוג העור, תזונה ועוד. כעיקרון, אם יש צורך אפשר לעשות הרמה, רק צריך לקחת בחשבון שהרמה עלולה לפגוע בהנקה באחוזים מסוימים. לפעמים לא נדרשת הרמה מלאה ואפשר לעשות "מיני הרמה" וכמובן שלא תמיד צריך לעשות הרמה בכלל.

בדרך כלל לאחר הניתוח שמים נקזים למספר ימים, יש צורך במנוחה של כשבועיים ולאחר מכן אפשר לחזור לפעילות הדרגתית. חשוב לחזק את שרירי בית החזה והגב שנחלשים בגלל השתלים וכמובן לאחר הניתוח יש לבצע עיסוי עדין לעזור לזרימת הדם והלימפה.

האם יש אופציות חלופיות במקום שתלים?

יש אפשרות להשתמש בשומן עצמי, אבל ככלל חשוב לזכור שקבלה וערך עצמי לא שווים הרבה יותר מגודל החזה.

הכנס יערך היום שני 17.2 בין השעות 17:45-21:45 במרכז דוהל ת"א. מספר המקומות מוגבל. ההרשמה מראש דרך הטופס או בטלפון: 0506551135.