בשבועות האחרונות אנו עדים לדיווחים שוטפים בתקשורת בארץ ובעולם על נגיף הקורונה. הציבור מודאג, וממשלות בכל העולם מפעילות מדיניות לבלימת התפשטות הוירוס המסוכן. החשש מחלחל גם לילדינו ורבים מהילדים נמצאים בחרדה, במרפאה אותה אני מנהל אנו שמים לב לעליה משמעותית בשבועות האחרונים בפניות של הורים, כיצד לטפל בחרדה ממחלות של ילדים ומתבגרים בעקבות המגפה העולמית. אין בכוונתי לספק מידע רפואי ובריאותי -שכן איני מחזיק בהכשרה המתאימה- אלא להציע לכם, הורים ומורים, כלים כיצד ואיך לתווך לילדים את ההתמודדות עם קורונה.

תעברו עם הילדים שלכם על העובדות הידועות לכל אשר מתפרסמות ע"י גופים רשמיים כמו משרד הבריאות או קופות החולים.  (מצ"ב לינק למילון הקורונה של משרד הבריאות )כיום אנו יודעים כי מדובר בוירוס המועבר במגע עם אדם חולה הנושא את הנגיף, קורונה מייצגת קבוצת נגיפים שבהתבוננות בזכוכית מגדלת היא נראית כמו כתר, ומכאן שמה. מאפייני הנגיף שיש לה שרידות גבוה באוויר, ולכן כושר ההדבקה שלו גבוה. תסמיני המחלה של קורונה דומים מאוד לשפעת בתסמיני המחלה. כמו כל מחלה, התמודדות הגוף תלויה בפעילות מערכת החיסונית. ככל שהיא חזקה יותר, כך ההתמודדות טובה יותר. מנגד, אנשים שלהם מערכת חיסונית חלשה, בגלל מחלות רקע וכדומה, עוברים את המחלה בצורה קשה יותר. שימו לב להיזהר מלצרוך או להפיץ פייק-ניוז סביב המחלה או כל מידע שלא נמסר ע"י גורמים רשמיים.

מילון הקורונה לילדים של משרד הבריאות

מילון הקורונה לילדים של משרד הבריאות

שמירה על הרגלי חיים פשוטים ובריאים מסוגלים להפחית את ההסתברות לחלות במחלה. נצלו את המצב להקנות ולתרגל הרגלי היגיינה אישית בסיסית. רחיצת ידיים עם מים וסבון אחרי שירותים, לפני אוכל או אחרי משחק עם בעל חיים. רבים מהילדים לא יודעים כיצד לרחוץ ידיים בצורה טובה ורק מרטיבים אותם – וזו הזדמנות טובה להעשיר אותם ולחזק את הביטחון שלהם. באופן דומה אפשר לשוחח על הרגלי חיים שמחזקים את מערכת החיסון של הגוף, אכילה נבונה, הרגלי שינה, פעילות גופנית ועוד. הורים, זה דורש מכם להוות דוגמה ולא לצרוך חומרים לא בריאים ליד הילדים כדוגמת שתייה קלה, סיגריות או אלכוהול.

תסבירו לילדים על ההבחנה בין בידוד לצורך מניעת הדבקה ובין התמודדות עם אנשים חולים. אנשים בבידוד אינם חולים, מטרת הבידוד הוא לצמצם את ההדבקות  של כלל הציבור במחלה עד למציאת נוגדן. נכון להיום מבין עשרות אלפים בבידוד ביתי, רק כמאה אנשים אובחנו כחולי קורונה באופן ודאי. אם הודיעו לחבריכם שחזרו מחו"ל להישאר בבית, זה לא אומר שהם חולים אלא רק מבודדים. 

הסרטון המעודכן של משרד הבריאות נכון ליום 11.03.20 

לסיכום, המציאות היא שישנה התפשטות של נגיף חדש ולא מוכר במיוחד בעל כושר ההדבקה גבוה. כדי להגן על אנשים להם יש מערכת חיסונים חלשה -קשישים, חולי סכרת ומחלות לב או בעלי רקע של מחלות כרוניות - הנמצאים בסיכון גבוה יותר לחוות את המחלה בכל העוצמה. חשוב להקשיב לפחד של הילדים ולתת להם תשובות. הפחד הוא טבעי ורצוי לתת לו ביטוי, עם זאת ניתן להפיג את הפחד באמצעות ידע והרגלי חיים בריאים.

בריאות לכולנו.