שורת הפרשיות שנחשפו בתקשורת בחודשים האחרונים כנגד רופאים בכירים בשלל בתי חולים בארץ, גורמות עכשיו לרופאות לשבור את קשר השתיקה. 'יש קשר ישיר בין הפגיעה בנו לפגיעה במטופלות' הן אומרות.

בשבועיים האחרונים התמלאו קבוצות סגורות של רופאות בעדויות אישיות של רופאות - מסטודנטיות ועד רופאות בכירות, ששיתפו בהטרדות המיניות והניצול המיני שנאלצו ונאלצות עדיין לעבור מרופאים בכירים במערכת הבריאות הישראלית. המעמד ההיררכי של מסדרונות בתי החולים נשבר בקבוצות האלה, והן בחרו לשתף ולחזק אחת את השנייה.

הפרסומים האחרונים הביאו את מה שהיה בגדר שיחה פנימית לנקודת רתיחה - פרסום התחקיר בחדשות 13 שחשף תלונה של סטודנטית לרפואה נגד רופא בכיר בסורוקה שלטענתה פגע בה (סטודנטית נוספת פנתה לאיגוד מרכזי הסיוע עם תלונה דומה), פרשת פרופ' אריה לוין, רופא גסטרואנטרולוג בכיר מבית החולים וולפסון, שאחד עשר מטופלות התלוננו נגדו על עבירות מין חמורות, ושני התחקירים של נינה פוקס בידיעות אחרונות, האחד נגד פרופ' מנחם אלקלעי, גניקולוג מבית החולים שיבא, שבעניינו נאספו עד כה 32 עדויות של נשים שסיפרו כי פגע בהן מינית . הרופא השני אף הוא גניקולוג, ד"ר גיא רופא שעבד באיכילוב עד שפרש בשקט ונגדו נאספו בכלי התקשורת עד כה 15 עדויות שונות, 4 תלונות הוגשו למשרד הבריאות אחת מהן על אונס. 

בשלב הזה כאמור התחילו הרופאות לומר כי יש קו ישיר שעובר בין הניצול המיני של הרופאות בתוך המערכת לבין הניצול של המטופלות. דף פייסבוק ששמו 'אפס סובלנות להטרדה מינית במערכת הבריאות נפתח לפני כשבועיים. רופאות ורופאים צילמו את עצמם נושאים שלטים עם הכיתוב Med Too והתמיכה הזו משמעותית אבל אינה מספיקה כדי לגבות באמת את הרופאות שנפגעו.

באינסטגרם שלנו ביקרת? בואי לכאן 

ד"ר דפנה שוחט, מומחית באנדוקרינולוגיה בבית החולים וולפסון ובמכבי שירותי בריאות שנחשפה לסיפורים אומרת היום. "כמה שקשה למטופלות להתלונן, אחת כמה וכמה לרופאות כי הקריירה שעבדנו עליה כל כך קשה עלולה להיחרב עקב תלונה ורופאות לא ממהרות להתלונן ולכן החלטתנו כמה מהרופאות לצאת למאבק ציבורי ולדבר בקול שהן לא מעיזות להשמיע."

 

ד"ר דפנה שוחט, אנדוקרינולוגית בית החולים וולפסון ומכבי שירותי בריאות, 

המקרה המדווח בסורוקה, של החשד לפגיעת רופא בסטודנטית לרפואה,  הוא לא מקרה יחיד בכלל. בקבוצות הסגורות הגיעו תלונות רבות שמתייחסות למרבית בתי החולים בישראל. בעקבות פניית און לייף הגיע מבול של תגובות בקבוצות אלו. 

ב' רופאה בכירה בבית חולים במרכז הארץ סיפרה לנו כיצד בזמן ההתמחות העמיד בפניה מנהל המחלקה ברירה אכזרית. "זה התחיל בכך שהוא פלירטט איתי, והזמין אותי לקפה.  כשהסכמתי מצאתי את עצמי בצימר לפי שעה שם הוא דרש שאשכב אותו. זה המשיך ככה כמה חודשים ורק כשהרגשתי קצת יותר בטוחה בעצמי, ניסיתי להתנתק ממנו מספר פעמים ובכל פעם הוא  סרב לענות לי ולדבר איתי גם כשהיה מדובר בסוגיות רפואיות. כשניסיתי לעזוב את ההתמחות סרב לכתוב לי המלצה בגלל ש'אני לא טובה'. ניסיתי להשלים אותו ומיד הוא החל להחמיא לי. זה היה תהליך ממושך שבמהלכו הרגשתי שאין לי ברירה. הוא כינה אותי 'שרמוטה ופלרטטנית' ונתן לי להבין שבלעדיו אין לי סיכוי. רק אחרי ששמעתי את הסיפורים האלה חוזרים על עצמם עם התיאורים של הסטודנטיות בסורוקה, הבנתי לראשונה מה עברתי. רומן זה לא היה ולא הייתה פה שום בחירה. בגלל שאנחנו לא מדברות בינינו, אנחנו לא מבינות שזה קורה לרבות מאיתנו. חבר במחלקה שראה אותי יוצאת בוכה מהחדר שלו, אמר שהוא יודע מה קורה שם אבל 'אל תדברי על זה לעולם כי תהרסי לעצמך את הקריירה'. כשרציתי להתלונן נגדו, אף אחד או אחת לא הסכימו להעיד כנגדו."

"שתקתי הרבה שנים אבל אני עושה את זה בשביל החברות שלי," אומרת ל' רופאה בבית חולים. "לפני שמונה שנים עבדתי במחלקה כירורגית שבעיקרה גברית בגלל סוג ההתמחות. הייתי האישה המתמחה היחידה, ידעתי את זה מראש אבל הנחתי שזה לא אמור להשפיע על יחסי עם הקולגות. מנהל המחלקה מאוד אהב אותי אבל זה לא מנע ממנו להתבטא בהתבטאויות סקסיסטיות חלק בכללי וחלק כלפי באופן אישי. לעשות ביקור בוקר ולשמוע ש'לנשים יש רק תפקיד אחד ואם הן לא עושות זאת אז אין בהן שימוש'. לשמוע בחדר ניתוח במהלך הליך 'לטפטף אבל לא מדי כי כשיבש זה כואב, רטוב מדי אתה לא נהנה"', לדבר איתי עם יד על הכתף שרומסת, להסתכל בעיניים ושיאמר לי 'מותק שלי, תקשיבי לי ותסתכלי לי בעיניים' תוך שהוא מצמיד אותי לרצפה. כל הזמן להסתובב בתחושת אי נוחות. כשסיפרתי למישהו אז נאמר לי שכבר בעבר עזבה מתמחה בגלל זה." עד היום גם אחרי שעברה בית חולים והיא רופאה מומחית היא עדיין חוששת מפניו ומהכוח שלו. גם אז מנהל בית החולים עמד לצידו ואמר לה חד משמעית 'אם תתלונני או תפרסמי, אני אכחיש ואעמוד לצד הרופא שלי. איפה המוסר שלו? אתה יודע מה קורה ואתה שותק?"  

רופאה שנפגעת מינית יכולה לבחור להתלונן במשטרה או להתלונן בתוך המערכת לממונה על הטרדות מיניות בתוך בית החולים או קופת החולים בא היא עובדת. "המשמעות היא שלא מעט מהתלונות מתמסמסות, והתוצאה של ההליך היא כמעט תמיד שהעונש על הרופא הפוגע הוא מינימלי אם בכלל, בעוד שהמתלוננת נחשבת לטראבל מייקרית ומשלמת מחיר אישי ומקצועי שלא אחת מסתיים בפיטוריה או בהרחקתה בדרכים אחרות ממקום העבודה שלה," מסבירה שוחט.

ש' רופאה מתמחה שהותקפה מינית על ידי רופא בכיר ממנה, מספרת שההליך בתוך בית החולים הוא זה שפגע בה יותר מכל. "מדברים על אונס שני של מתלוננות במשטרה? אני מרגישה תקיפה שנייה בתוך בית החולים. הכפישו אותי, פגעו בשמי הטוב, הכל בשביל להגן על הרופא הפוגע וניסו בכל דרך לגרום לי לעזוב." בשלב זה בוחרת ש' שלא לפרסם את שם בית החולים בו התרחש האירוע (שמות כל בתי החולים שמורים במערכת ה.ר.כ) . "בסיוטים שלי לא חשבתי שכך יתנהגו אליי. עד שיש למישהי אומץ  להתלונן אז המערכת מגינה על הפוגע ולא עליי?"  

באינסטגרם שלנו ביקרת? בואי לכאן 

"אין מישהי שזה לא קרה לה במערכת. השאלה היחידה זה אם מדובר בפגיעה כביכול קלה של הטרדה מילולית, דרך ניצול יחסי מרות ועד למקרי תקיפה ואונס," אומרת ש'.  "רופא שעושה את זה לקולגה או למתמחה, מה יעצור אותו מפגיעה במטופלות?"

גם המקרים הקלים יותר מרתיחים את הדם. י',  סטודנטית שנה שישית, סיפרה שאחד הפרופסורים העיר לה ביום הצגת הסמינר שלה "מה זה, למה לא התלבשת יותר כוסית? כדי שיתרכזו במה שאת אומרת?", רופא שהיה סטאז'ר בבית חולים בשרון סיפר על התנהגות מחפירה כלפי צוות הרופאות וצוות הסיעוד. "היה שם רופא מומחה שהטריד כל מי שיכל, מטפולות, סטאז'ריות, בנות שירות, אחיות, רופאות. יום אחד הוא תפס את כל הסטאז'רים הגברים כדי להסביר לנו איך לזיין אחיות בתורנויות. הבטן התהפכה לי." 

א' סיפרה על הערות שקיבלה כשהייתה בהריון, כשכבר הייתה רופאה מומחית העיר לה פרופ' אחר "דוקטור, תפתחי את החלוק כדי שכולנו נהנה."

ק' רופאה ומנהלת באחת מקופות החולים פנתה אלינו כדי להסביר קצת מאחורי הקלעים. "זה כמעט בלתי אפשרי לנקוט באמצעים או לפטר רופאים שהתלוננו נגדם. "גם במקרים שנמצאו כהטרדה מינית בתוך המערכת, היכולת לפעול נגד רופא או עובד כלשהו עם קביעות היא אפסית," היא מסבירה. "לגבי רופאים זה תהליך ארוך בכמה ערכאות והרבה פעמים כשאין תלונה רשמית למשטרה או תלונה שבה מתלוננת מוכנה להזדהות בשמה, אין ברירה אלא להסתפק בשיחת נזיפה או התראה אבל לא לסיים העסקה." ק' בוחרת לספר כדוגמא את סיפורו של רופא שהתקבלו כנגדו כמה תלונות של נשות צוות על הטרדה מינית ונמצאו נכונות על ידי הממונה על הטרדה מינית, אבל כיוון שהן סירבו להתלונן בשמן, האיש נותר בתפקידו.. "זה מסלול התשה ממש טיפול בגברים מטרידים בתוך המערכת הרפואית." 

היא עצמה עובדת כיום עם רופאים שהטרידו אותה שנים קודם לכן. "לפני עשר שנים לא חשבתי להתלונן פשוט כי לא היה למי. היה את הרופא שנהג להצמיד אותנו לגב המעלית ולעמוד מולנו עם ידיים על המותניים, היו את המחבקים, היו את המעירים. מעטות לא חוו את זה."

מה הפתרון?

"לחייב מסגרות ציבוריות לדווח על תלונות על בעלי תפקידים רגישים כמו רופאים, פסיכולוגים ומורים, גם אם אין תלונה רשמית במשטרה או תלונה עם שם מתלוננת כדי ליצור מאגר של תלונות לגבי נילונים ואז אפשר יהיה לחייב אותם לעבור הכשרה או לעמוד בפני וועדה. זו עבירה על החוק לא לדווח אז איך זה שאין מנגנון דיווח?. כבר קרה לי שניהלתי שיחת נזיפה שלישית במספר עם רופא שהטריד סטודנטיות לרפואה אבל לא יכולתי לעשות מעבר לזה." צריך להדגיש נוהל חדש מלפני חודש מסדיר את חלק מהמצב בכל הנוגע לתלונות של מטופלים אבל לא מתייחס כלל למצב של הטרדה או פגיעה ברופאות או נשות צוות רפואי. 

"אין דרך נכונה להתלונן על רופאים," מחזקת את דבריה ד"ר שוחט. "אם תגישי תלונה במשטרה אז בתוך המערכת יגידו שבשל התלונה אין אפשרות להליך משמעתי ועל כן הרופא ימשיך לעבוד במשך כל השנים שבהם חקירת התלונה והמשפט יימשכו בלי שאפילו יושהה. אם התלוננת בתוך המערכת, אז יגידו שאין אפשרות לנקוט אמצעים נגדו כל עוד אין הרשעה פלילית. לא ייתכן שהתלונות לא נאספות בשום מקום ולא מועברות ממקום עבודה אחד לאחר כך שרופאים שפגעו יכולים להמשיך ולפגוע. חייבים לעצור את זה.

כאמור לפני כחודש פרסם העיתונאי עמרי מניב בחדשות 13 כי רופא בכיר בסורוקה, כך על פי החשד, תקף מינית סטודנטית לרפואה שעבדה לצידו. חקירת משטרה נפתחה והיא מתנהלת גם בימים אלה. בוועדת המשמעת של קופת חולים כללית הוחלט להפסיק במיידי את עבודתו באוניברסיטת בן גוריון ולמנוע ממנו כל מגע עם סטודנטיות. 

הפרשה הזו הובילה לעצומה לא שגרתית בתוך מערכת הבריאות וחתמו עליה מעל 1700 רופאות ורופאים בדרישה להשהות את הרופא המטריד ששמו עד לרגע זה חוסה תחת צו איסור פרסום. "שומרים על שמו הטוב של האיש, ולא על הבריאות שלנו." מוחה ד"ר שוחט. האיש עצמו לא מכחיש את הקשר המיני בין השניים אבל טוען שמדובר ברומן. נזכיר כי קיום יחסי מין במסגרת יחסי מרות הם עבירה על החוק. הרופא כאמור ממשיך לעבוד בתפקיד בכיר בסורוקה. גם לעצומה והמכתב שנלווה אליו לא טרח לענות דר' בועז לב, נציב קבילות הציבור במשרד הבריאות.

הסטודנטית נגד הבכיר בסורוקה. הוא ממשיך בתפקידו, היא נאלצה לעבור בית חולים. מתוך חדשות 13

רק בשלישי האחרון עברה הצעת חוק בוועדת השרים לענייני חקיקה שקובעת שרישיונו של רופא שהורשע בעבירות מין, יותלה מבלי לחכות לוועדה אבל הרשעה כזו יכולה לקחת שנים והפגיעות המיניות יכולות להימשך באין מפריע. דיון אחר שהתנהל אתמול בכנסת דיבר על הצורך הדחוף במציאת פתרון לכך שרופא פוגע ימשיך לעסוק ברפואה. ד"ר כרמית קלר-חלמיש מאיגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית שנכחה בדיון כועסת: "הרופאים האלה הופכים ל'רופא הנודד', זה שעובר מבית חולים לקופת חולים או קליניקה פרטית וממשיך לטפל במטופלות. אזלת היד של המערכת בדיון הזה הייתה ברורה - כל אחד האשים גורם אחר בחוסר היכולת שלו לטפל בפגיעות מיניות של אנשי מקצועות הרפואה, רופאים מבתי חולים ממשלתיים מועברים לטיפול בנציבות, קופות החולים לא יכולות לטפל אלא במה שקורה אצלן ואם רופא מחליט לפרוש 'פרישה שקטה' אז הוא יוצא מהמערכת ואין שום דרך לפעול נגדו. הידיים של כולם כבולות חוץ מאלו של הרופא הפוגע ועכשיו מתברר שגם הרופאות נפגעות. צריך מערכת מתכללת לטיפול בפגיעות מיניות מרגע הדיווח כולל בירור מהיר והערכה של המצב ואז החלטה האם להשהות אותו באופן מיידי או לעשות פעולות אחרות ועד להמשך בירור. זה דורש סמכויות וזה תפקיד המחוקק אבל צריך להבין שדרוש פה שינוי מערכתי ולא נקודתי."    

עד היום נושא ההטרדות המיניות של רופאות לא דוברו בכלל, אפילו לא בין הרופאות, עכשיו קשר השתיקה הזה מבקש להישבר. "רופאות שמבקשות להתקדם בתוך מערכת צריכות להוכיח שהן חזקות, שאי אפשר לשבור אותן עם קשיים פיזיים של תורנויות של 26 שעות ובטח שהן לא רוצות לקבל ייחוד כנשים שמוטרדות מינית אז לא דיברו על זה, אבל עכשיו הבושה עוברת צד," אומרת ד"ר שוחט. "להיות קרבן להטרדה מינית זה לא סימן של חולשה ולהיות חזקה זה לדבר כדי לשמור על אחיותינו הרופאות ועל המטופלות שלנו."

**

תגובת בית החולים סורוקה ושירותי בריאות כללית: בהתאם למצפן הערכי, המוסרי והחברתי אשר מנחה את אורחותינו, אנו פועלים למען קידום סביבת עבודה בטוחה ושוויונית לכל עובדינו, כמו גם לכל הבאים בשערינו. במסגרת זאת, אנו מתייחסים בחומרה רבה ובאפס סובלנות לנושא כבד המשקל של ההטרדות המיניות, מוקיעים כל חריגה מנורמות התנהגות מקובלות ומטפלים בכל תלונה שמתקבלת בנחישות, ברגישות ובמקצועיות המתבקשת, והכל במסגרת הוראות הדין ותוך שמירה על זכויות הנוגעים בדבר .
כך בדיוק נעשה גם לצורך בירור התלונה הנזכרת כאן. כל זאת, עד אשר משטרת ישראל פנתה בכתב לכללית, נוכח פתיחתה של חקירה משטרתית בנושא זה, והנחתה את כללית להקפיא כל המשך בירור התלונה עד להשלמת החקירה. בנסיבות אלה, על מנת שלא לחטוא חלילה בשיבוש הליכי חקירה וכדי שלא להפריע לחקר האמת, אנו מנועים כרגע מלהמשיך ולפעול בעניין זה. בשל צנעת הפרט, לא נוכל להרחיב מעבר לאמור. עוד חשוב לציין בהקשר זה, כי הסוגיה מצויה בהליך משפטי תלוי ועומד אשר מתנהל בין כתלי בית המשפט הנכבד. כמו כן, בית משפט השלום בבאר שבע האריך את צו המניעה האוסר על פרסום שמו של הרופא, בשל ראיות שהונחו בפניו.

ממשרד הבריאות לא נמסרה תגובה. 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Onlife (@onlifeil)