רופא שצועק על צעירה בת 20 "למה את לא לוקחת גלולות?!", כשהיא כן לקחה גלולות. אם חד הורית לשלושה ילדים, בת 27, שחיה מאבטחת הכנסה של 3500 ? בחודש ועוד 1000 ? בעבודה עם קשישים, שצריכה עכשיו לגייס 3400 ? להפסקת הריון בשבוע 14.

גם צעירה בת 26 שנאנסה ונכנסה להריון כתוצאה מהאונס והוועדה להפסקת הריון שלא מאמינה לה ודורשת ממנה אישור תלונה במשטרה, למרות שהנוהל של משרד הבריאות מבהיר שאין לדרוש תלונה - אלו הן רק חלק ממנת חלקן של נשים ונערות העומדות בפני הוועדות להפסקת הריון ברחבי הארץ.

בסוף השבוע האחרון פורסמה בעיתון ידיעות אחרונות כתבה נרחבת על שוק ההפלות השחורות שקיים בארץ. בכתבה צויין כי בארץ נערכות כ- 20,000 הפלות חוקיות ומספר כמעט זהה של הפלות לא חוקיות. הכתבת שוחחה עם רופאי נשים (הכתבה התייחסה לרופאי נשים גברים בלבד) שמבצעים הפלות פרטיות, ועם מנהלי מחלקות נשים בבתי חולים, וחשפה מקרים בהם ההפלה הסתבכה ונגרם נזק בלתי הפיך למטופלת.

שערורייה: הפלה במדינת ישראל אינה חוקית

בעיית החוקיות בהפלות שמבוצעות באופן פרטי אינו בעובדה שהרופא אינו מומחה או מנוסה בהפלות כפי שהכתבה ניסתה לצייר. בעיית החוקיות היא שהאישה לא עברה וועדה להפסקת הריון.

חשוב להבהיר: הפלה במדינת ישראל אינה חוקית, אלא אם כן האישה עוברת וועדה להפסקת הריון שמאשרת את ההפלה, על פי אחד מארבעה סעיפים: הפונה היא מתחת לגיל 17 או מעל גיל 40; ההריון אינו במסגרת הנישואין או כתוצאה מיחסים אסורים על פי החוק הפלילי; ישנה בעיה רפואית בהריון; המשך ההריון יפגע במצבה הרפואי או הנפשי של האישה. ולכן, כל רופא המבצע הפסקת הריון ללא ועדה, עובר על החוק והאחריות הפלילית היא עליו ולא על המטופלת.

היחס למפסיקות הריון: מבזה ומשפיל

בכל מה שקשור להפסקות הריון עולות שתי בעיות עיקריות: השיפוטיות המוסרית בוועדה, והעלות הכלכלית של הפסקת הריון. כפי שכתבתי למעלה, היחס לו זוכות נשים בחלק מהוועדות להפסקות הריון הוא יחס מבזה ומשפיל, שמאשים את האישה בלבד במצבה, כאילו אין שם גבר שנושא גם הוא בחלק מהאחריות למצב (אגב, אם תבקרו פעם בחדר המתנה של ועדה להפסקת הריון בקושי תראו שם גברים. תהיינה שם בעיקר נשים).

פעמים רבות מתייחסים לנשים בוועדה כאל ילדות, התייחסות שמקטינה אותן ויוצרת היררכיה ברורה בין הרופאים שיודעים הכל ומוסמכים לחרוץ דינים, לבין נשים קטנות, טיפשות ולא אחראיות.

מבט פמיניסטי על נשים הפונות לוועדה, היה לוקח בחשבון את הנסיבות בהן אותן נשים נכנסו להריון לא מתוכנן, את המבנה הפטריארכאלי שהביא נשים למצב הזה, ובודק את הזכות והיכולת של נשים להגיד 'לא' ליחסי מין של חדירה. קל מאד להגיד "בפעם הבאה גלולות, זה הרבה יותר זול" (אמירה שאמרה רופאה לצעירה נוספת בת 20 שיצאה מטיפול מקדים להפסקת הריון).

למה נשים לא משתמשות באמצעי מניעה?

כל כך הרבה סיבות לא מאפשרות לנשים להשתמש באמצעי מניעה, כל כך הרבה סיפורי חיים משפיעים על ההחלטה של נשים אם להשתמש באמצעי מניעה או לא, ביניהם: חוסר בטחון עצמי ודימוי נמוך, חוסר תחושת זכאות לבטחון אישי ולשלמות הגוף, חוסר נגישות לידע על אמצעי מניעה ושימור מיתוסים שליליים על אמצעי מניעה, כובד תרבותי-דתי-היסטורי של חברה מסוימת על פריון וילודה, וכמובן, חוסר נגישות כלכלית לאמצעי מניעה.

הסתכלות מבנית מגדרית על הריון לא מתוכנן יביא ליחס הולם הרבה יותר בוועדות להפסקת הריון ואף יכול לבטלן כליל.

ועכשיו לעיקר הבעיה: העלות הכלכלית. פרט לנערות עד גיל 19 (מימון של קופות החולים), חיילות (מימון של הצבא, למעט בנות שירות לאומי מעל גיל 19), נשים שנאנסו או שיש פגם רפואי או נפשי בעובר או בהן - כל שאר הנשים אינן נכללות בסל הבריאות. בואו ננסה לדמיין יחד את הנשים הפונות לוועדה להפסקת הריון בבית חולים ציבורי.

הנשים מהשכבות הכי מוחלשות בחברה

בדרך כלל מדובר בנשים מהשכבות המוחלשות יותר בחברה בישראל: חד הוריות, נשות פריפריה, צעירות חסרות משאבים חומריים, משפחתיים ורגשיים, נשים ללא קהילה תומכת, נשים מחברות מסורתיות ודתיות. נשים ממעמד בינוני גבוה, שמשתכרות שכר מעל הממוצע במשק, ויש להן נגישות למשאבים וידע, בדרך כלל תפננה לוועדה בבית חולים פרטי מוסמך על ידי משרד הבריאות. הן לא תגענה לבית חולים ציבורי. היא תזכה ליחס יותר אישי ומכבד, ולא תצטרך לשבור את הראש על השגת הכסף להפסקת ההריון.

הבעיה היא שדווקא הנשים האלה, שזקוקות יותר מכולן לשירותים האלה, נאלצות להוציא מכיסן סכומים שעבורן - הם סכומי עתק. פנייה לוועדה להפסקת הריון מותנית בתשלום שנע בין 350 ? ל- 370 ?, תלוי בסוג בית החולים ובקופת החולים. גם המחיר של הפסקות הריון משתנה בין בתי החולים, אך אלו עלויות משרד הבריאות מגיעות עד למעלה מ-4,000 שקלים.

דרישה: לבטל את הוועדות להפסקת הריון

המצב לא כזה גרוע, אבל הוא יכול להיות הרבה יותר טוב, ואין שום סיבה בעולם שהוא לא יהיה. אנחנו דורשות לבטל את הועדות להפסקת הריון ולהכללת הפסקות הריון שלא מטעמים רפואיים או נפשיים, בסל הבריאות, עם השתתפות עצמית מינימלית, כמו כל הליך רפואי אחר במסגרת ביטוח הבריאות הממלכתי.

הכנסת הפסקות הריון לסל הבריאות, לא רק שתיטיב עם נשים הנקלעות למצוקה בעומדן בפני הריון לא מתוכנן, היא גם תשרת את עקרון השוויון בפני החוק ואיסור האפליה על בסיס כלכלי שנשים העומדות בפני הפסקת הריון מופלות על פיו. נשים עניות מופלות רפואית באופן חד משמעי, במדינה בה לכאורה יש ביטוח בריאות ממלכתי לכל. המאבק מתחיל עכשיו.

להצטרפות לקבוצת הפייסבוק "מסרבות לחוק ההפלות"