הסיפור הזה הגיע אליי לפני כשנה, כחלק מתלונה ששלחה האישה לגורמים המעורבים בפרשה. איני יודעת אם קיבלה מכתב התייחסות, התנצלות או תגובה כלשהיא מקופת החולים שלה או מבית החולים בו קיבלה את הטיפול, אך היא אישרה לי לפרסם אותו. זה אחד מהסיפורים שגרמו לי לחפש סיפורים מהועדות להפסקת הריון. אתן מוזמנות לקרוא את פרטיי הקול הקוראת בהמשך הטור ולשלוח אליי את הסיפורים שלכן.

----------

בגיל 26 גיליתי בעזרת בדיקת הריון ביתית כי הריתי בטעות, לאחר ששמתי לב שוווסת שלי מאחרת ביומיים. כמה שבועות לפני כן קיימתי יחסי מין לא מוגנים עם בן זוגי, וכיוון שהבנתי את ההשלכות, תוך 24 שעות צרכתי כדור פוסטינור, אך זה ככל הנראה כשל מלעשות את התהליך שלשמו הוא מיועד. עוד באותו הלילה בו גיליתי אודות ההריון קבעתי תור לרופא נשים, קבעתי התור המוקדם ביותר שהופיע במערכת.

ידעתי שאני מעוניינת בהפסקת הריון

עם הגעתי לפגישה ציינתי כי אני מעוניינת בהפסקת הריון, שכן עודי רווקה, מצבי הכלכלי אינו מבוסס ואני נמצאת בתחילת דרכי התעסוקתית והבאת ילד לעולם עשויה לעצור את התפתחותי, דבר שעשוי להוות השלכה פסיכולוגית על ילד שיגדל בתחושה שהוא מעשה טעות. הרופא שלח אותי לבדיקת אולטרה סאונד, שממצאיה אישרו כי הריתי, והנני נמצאת בשבוע חמישי להריון, בו הודגם שק הריון, אך טרם הודגם שק חלמון.

לאחר האולטרה סאונד הראשונה קבעתי תור נוסף לרופא, בו הוא הפנה אותי לעשות בדיקת אולטרה סאונד נוספת, שהתבצעה עשרה ימים לאחר הגילוי הראשוני שאני בהריון. בבדיקה זו כבר הודגם שק חלמון, אך טרם הודגם הד עוברי, והופניתי ע"י הטכנאית, לבצע בדיקת אולטרה סאונד נוספת בתחילת השבוע שלאחר מכן.

הובהר לי שכדי לפנות לוועדה להפסקת הריון יש לזהות דופק בעובר עם תחילת השבוע השישי, ובמידה ולא קיים, סיכוי סביר שאעבור הפסקת הריון טבעית, כפי שקורה ב-20% מההריונות הראשונים. הרופא הפנה אותי לאולטרה סאונד נוסף, בו הודגם הד עוברי ונקבע כי קיים דופק, וכי מדובר בשבוע שישי ויומיים להריון.

ניסו לשכנע אותי: "תחשבי שוב על ההחלטה"

האולטרה סאונד התבצע ע"י טכנאית האולטרה סאונד, שבמהלכו הטכנאית ניסתה להפציר בי שלא לעבור הפסקת הריון, לאור העובדה שהוא תקין. “את צריכה לבוא לכאן בבקרים ולראות את כמויות הנשים שלא מצליחות להרות ולהבין כמה בת מזל את", היה אחד מהמשפטים המפצירים, ובין השאר התעקשה להראות לי מקרוב במסך את פעימות הלב וכמו כן הדפיסה לי תמונה ל"מזכרת", כדי ש"אחשוב שנית על החלטתי".

מהפצרותיה התעלמתי, כי הייתי בטוחה בהחלטתי מהרגע הראשון, אך היה לי מובן שמדובר בהתנהלות לא תקינה. למרות זאת, לא הערתי לה על כך. חזרתי לרופא שכתב לי הפניה לביה"ח, כדי לתאם תור לוועדה.

כבר באותו ערב ובבוקר למחרת התקשרתי למרפאת הנשים בביה"ח כדי לוודא שהעובדת הסוציאלית עובדת. במרפאת הנשים אישרו בפני כי זו צפויה לעבוד באופן רגיל, ואם אני מעוניינת, עלי להגיע מהשעה 14:00 כדי להיפגש עם הוועדה. למחלקה הגעתי בשעה 15:30, שכן ממה שהבנתי בטלפון העו"ס זמינה החל מ-14:00.

עם הגעתי קיבלה את פני מזכירה שהתנהגה בצורה מאד לא אמפתית, בלשון המעטה. זו הסבירה שהייתי אמורה להגיע בשעה 14:00 בדיוק, ולא יאוחר מכך, ואם אני מעוניינת אני יכולה להגיע פעם נוספת ביום ה' ב-14:00 או לפנות לבי"ח אחר. כמו כן ציינה שאת ההליך היה אמור להסביר לי רופא הנשים, בעוד בפגישתי האחרונה עם הרופא ביום הקודם, זה הסביר לי כי את הפרטים אקבל מהעו"ס בבית החולים.

בשלב זה ניסיתי לתאם תורים במרפאות נשים בבי"ח אחרים. בחלקם התורים המוקדמים ביותר לועדה היו ביום ו' או ביום א', ובחלקם לא קיבלתי מענה.

המזכירה התעקשה: "זו לא בעיה שלי"

זמני קצר, חלון ההזדמנויות לטיפול בכדורי מיפג'ן ומיזופרוסטול עומד על 4 ימים מרגע דגימת ההד העוברי. כשניסיתי להסביר את המצב לפקידה, זו ניערה את האחריות מביה"ח במלים "זו לא בעיה שלי" והסבירה כי אין סיכוי שאקבל את הטיפול בכדורים ביום ה', שכן חלוקת הכדורים מתבצעת רק בימי א', ב' וג'.

בשיחה עם הפקידה ובשיחה טלפונית עם הרופא שלי, שגם זה אמר כי חוסר האחריות שלי אינו הבעיה שלו, שכן לא הקשבתי לעצתו להגיע ב-08:00 לביה"ח אלא "הבעיה אצלכם הצעירים, זה שאתם חושבים שאתם יכולים לפתור הכול בטלפון", וכי אין דבר שביכולתו לעשות. חשוב לי להדגיש כי איני מעוניינת לעבור גרידה.

בית החולים מערים עלי קשיים בכוונה?

הרגשתי שאני נופלת בין הכיסאות – כל צד מנער את אחריותו מהדבר על אף שאני צפויה לשלם על הליך הפסקת ההיריון מכספי האישי לאנשי מקצוע. תחושה נוספת שמקננת בי היא שלא ניתנו לי כל הפרטים כדי לעבור את התהליך בצורה המהירה ביותר, ללא סבל, עוול ועוגמת נפש, וחשד נוסף שעולה בי היא שקופ"ח וביה"ח מערימים עלי קשיים לעבור את הטיפול "הזול יותר" בכך שמותירים לי חלון הזדמנויות מצומצם.

למה הרופא לא המליץ לקבוע מראש תור לוועדה, טרם התפתח העובר, כדי שהתהליך יעבור בצורה חלקה, ובמידה ומתפתח הריון לא תקין לבטלו? מדוע מרפאת הנשים בבי"ח מחפשת כל דרך אפשרית "לנפנף" אותי? אני לא יכולה שלא להעלות בראשי חשדות שהמטרה היא להכניס יותר כסף לקופת ביה"ח, בכך שאפספס את חלון ההזדמנויות ליטול כדורים, ואאלץ לעבור גרידה. האם יתכן שקיימת במדינת ישראל מדיניות שמעודדת לייאש אישה מרצונה לעבור הפסקת הריון?

-----

החלטתי לפצוח בפרויקט חדש: תיעוד סיפורים מהועדות להפסקת הריון. מי שמכירה אותי יודעת שבין יתר עיסוקיי, אני מלווה נערות ונשים לועדות להפסקות הריון בבתי החולים השונים, ושאני שותפה לקו הסיוע להפסקות הריון של נשים בוגרות של אישה לאישה מרכז פמיניסטי חיפה. במסגרת הליווים שלי נתקלתי בכל סוגי הועדות, כל סוגי הרופאים/ות, וכל סוגי העובדות הסוציאליות. נתקלתי בקשיים בירוקרטיים, בביקורת ושיפוטיות, בחוסר אמון אך גם בהבנה פמיניסטית של הסיטואציה.

הניצול הציני, המכוער והעלוב של נערות מבולבלות

המדינה מכירה בעובדה שאת רוב ההחלטות שמתבגרים מקבלים - כדאי לאפשר להם למחוק. למה איש לא מגן על מתבגרות מפני שטיפת מוח שתביא אותן להחלטה בלתי הפיכה?

לכתבה המלאה

לאחרונה התחלתי מהלך שאני מקווה שיוביל לחקיקה שתבטל את חוק ההפלות, שתבטל את ועדות הפסקת ההריון ותכניס הפסקות הריון מסיבות של אי שימוש או שימוש כושל באמצעי מניעה, לסל התרופות (אלה ההפלות היחידות שאינן כלולות בסל). כהכנה לחקיקה, אני מבקשת להוציא כמה שיותר חוויות של נשים מהועדות להפסקת הריון אל האור. לדפי הרשת, אתרי חדשות, לצוותים רפואיים, למקבלי/ות ההחלטות.

אני קוראת לכן, שלחו אליי סיפורים שלכן על הועדות להפסקת הריון ואני אפסרם אותם, בעילום שם, בבלוג. אני יודעת שזה נושא קשה של מבוכה ופחד שמא ישפטו אתכן. אני מבטיחה לכן שזהותכן לא תיחשף. פרטיותכן תישמר. תגובות שיפוטיות תימחקנה. הבלוג שלי מקבל תגובות מאוד אמפטיות.

ההבנה שזה חלק מהמציאות שלנו כנשים, יכולה לעזור לנשים רבות ואף לשנות מציאות שתוביל לביטול הועדות.הסיפורים יתפרסמו בעילום שם, ללא שמות הרופאים/ות או בתי החולים. כל מה שיפורסם יהיה הגיל בו ניגשתן לועדה והסיפור .את הסיפורים אתן מוזמנות לשלוח למייל שלי: sharon.orsh@gmail.com