יום שלישי 15 ביוני 2010. יום שטוף שמש חמים ונעים בסטנדרטים של הולנד בה התגוררתי באותה תקופה. בתי בת ה-16 בבית, מתכוננת למבחן בגרות, ולי יש תור לבדיקת שד בבית חולים. כמה ימים קודם לכן גיליתי גוש בשד שמאל שלא ייחסתי לו יותר מידי חשיבות, אז קבעתי תור לבדיקה.

עליתי על האופניים כפי שנהוג בהולנד ודיוושתי לבית החולים שהיה קרוב לביתי באותה תקופה. עשיתי בדיקות דם, ממוגרפיה ואולטרה סאונד ונפגשתי עם הכירורג האונקולוגי שפענח את התוצאות. באותו יום זכיתי ואובחנתי בסרטן שד אלים דרגה 3 ששלח גרורה לבלוטת הזקיף בבית השחי. זה יישמע מוזר, אבל היום הזה נחרט בזיכרוני כמתנה וזכות ליישם את הדברים שאנחנו שוכחים כל הזמן.

עברתי סידרה של טיפולים אינטנסיביים, כריתה דו צדדית, הוצאה של 6 בלוטות בבית השחי, והקרנות וכימותרפיה אגרסיביים. את ראשי עיטרה קרחת שהתאימה לי מאוד. ביליתי 25 שעות תחת הרדמה כללית בידיהם של מנתחים אונקולוגים ופלסטיים על מנת לשחזר את מה שהיו פעם שדיי. קיבלתי מתיחת בטן כבונוס אבל לצערי צד אחד פשוט סירב לחיות.

אודליה. צילום ביתי

אודליה. צילום ביתי

למרות הקושי הרופאים המשיכו לטפל בי ולא הפסיקו שם. הם העבירו חלק משריר הגב קדימה, הוסיפו כמה הזרקות של שומן כדי לנפח אותו, והנה קיבלתי עוד שד. דבר שמאוד תרם לבטני השטוחה. על מנת להשלים את הלוק, שיחזרו פיטמות מהעור והוסיפו קעקוע של עטרה. בנוסף זכיתי לבלות בתא לחץ עם חמצן במשך 120 יום, מה שבהחלט טרם ללוק של עור פנים צעיר.

הניתוח האחרון שעברתי היה באוקטובר 2017. היום אני אישה שלמה, לא מושלמת, סקסית עם צלקות, שלכל צלקת יש את הסיפור שלה. השיער עבר טראומה ורחוק ממה שהיה פעם. מה שהחזיק אותי ועזר לי לשרוד את התקופה הקשה הזאת היה חוש ההומור שלי, והיכולת לקבל ולהכיל שמה שקורה זה לטובה.  

אודליה מרבן

אודליה מרבן

קיבלתי מתנה, למדתי שאין לנו שום דבר חוץ מכאן ועכשיו. מלבד הדברים הפחות נעימים שעברתי במשך השנים, קיבלתי הזדמנות לתפוס את החיים בצורה קצת שונה. עבורי, לקום כל בוקר זה לא דבר מובן מאליו, וגם להיות מוקפת בבני משפחה וחברים אוהבים ותומכים זה לא דבר שמובן מאליו. החיים הם כוח יפה, דינאמי ולא צפוי, ומה שבאמת נשאר לנו זה לחיות אותם במלוא מובן המילה - באהבה ובזכות לנתינה, שמבחינתי היא יותר גדולה מצריכה, ובאותנטיות. זה אולי יישמע מוזר לחלק מהאנשים, אבל גם כשיש ביופי הזה כאב, צער עצב וכעס - הם חלק מהחיים היפים שלנו. 

ואחרי שכל זה נאמר, יש דבר אחד נוסף שחשוב שייאמר - בנות, נשים יקרות, גילוי מוקדם מציל חיים. תיבדקו את עצמכן. תמצאו חבר/ חברה שיזכירו לכם לבדוק ולהיבדק פעם בחודש. אל תשכחו את עצמכן.

 

**אודליה מרבן תצעד יחד עם 15 צועדות נוספות באירוע 'שלמות לא מושלמות' של און לייף ובשיתוף מכבי שירותי בריאות שתתקיים ב 27.10 בטוקהאוס בתל אביב משעה 18:30 ואילך. הכניסה חינם, המקומות מוגבלים. לינק להרשמה