כולנו היינו שם, או לפחות כמעט כולנו – הווסת החודשית, שפוקדת אותך כבר שנים מדי חמישי לחודש טרם הופיעה, וכבר העשירי, או שמא היא לרוב מאחרת אבל הפעם נסחפה לגמרי, ועכשיו את שוברת את הראש מה בדיוק גרם לה לדפוק נפקדות. גם אם אין ממש סיבה באופק לחשש, הדאגה הראשונית של רובנו תהיה הריון – אבל אל דאגה, גם אם המחזור מאחר בשבועיים, אל תמהרי להכריז על עצמך כאמו של המשיח הבא. רוח הקודש (או סתם קונדום קרוע) הם לא הסיבה היחידה לכך שהמחזור שלך מאחר או מדלג על חודש בנונשלנט כאילו כלום.

חשוב לציין – אמנם, ישנן כל מיני סיבות לאיחור בווסת, אך כשיש חשש להריון, אל תהססי לבדוק, בבדיקה ביתית פשוטה. הסיבות הבאות עשויות לגרום לפספוס של וסת גם אם את בריאה לחלוטין, אך הן מצביעות על מצב שהוא בגדר תקין רק במידה והן גורמות לך לפספס וסת במשך חודש אחד או חודשיים. אם עברו כבר שלושה חודשים מאז הווסת האחרונה שלך, חשוב שתבדקי עם רופא מה בדיוק גורם למצב – כדי לוודא שלא מדובר במחלה שמשבשת את המחזור החודשי, כמו שחלות פוליציסטיות למשל.

אבל בכל זאת, באנו להרגיע. אם את יושבת ומחכה לרגע בו הווסת תואיל בטובה להגיע והיא דופקת לך ברז בלי שום התראה, הנה 7 גורמים אפשריים שלא כלול בהם עובר בהתהוות:

לחץ

זה כנראה לא מפתיע אתכן, אבל סטרס הוא אחד הגורמים העיקריים לשיבושים במחזור החודשי. אם אתן בתקופה לחוצה במיוחד, מלאה בלחץ או במעמסות רגשיות ואחרות, יש סיכוי טוב שהווסת תאחר. האחראי לכך הוא הורמון הקורטיזול, שבשעת סטרס מיוצר בגוף באופן מוגבר – דבר שלפי רופאים עלול לדחות את הביוץ או אפילו לגרום לך לפספס אותו לגמרי.

תרופות

אם תסתכלו בפתק הקטן שמצורף לתרופות שלכן, תבחינו שתרופות מסוימות, ובעיקר תרופות פסיכיאטריות, מציינות עיכובים במחזור החודשי כאחת מהתופעות הנלוות לנטילתן. במקרה של תרופות פסיכיאטריות רבות, זה נובע מרמות גבוהות של הורמון הפרולקטין – אשר מיוצר ברמה מוגברת בזמן ההריון ומיד לאחריו ומסייע לייצר חלב אם, ובין השאר אחראי גם לכך שאימהות שמיניקות באופן תדיר ורצוף לרוב לא מקבלות מחזור במהלך תקופת ההנקה (עוד סיבה אפשרית לכך שהווסת שלך נעלמה, דרך אגב).

גלולות למניעת הריון

הן אמורות לגרום למחזור החודשי שלנו להיות מסודר ויציב יותר, ולווסת שלנו להיות קלה יותר, אך לעיתים הגלולות גורמות לכך שלא נקבל וסת בכלל. בימינו, הגלולות מכילות רמות נמוכות ביותר של הורמונים, בשאיפה לגרום לרקמה שגדלה על דפנות הרחם להיות דקה ביותר וכך לגרום לדימום קל ולתופעות לוואי מצומצמות. עם זאת, לפעמים הגלולה גורמת לווסת להיות קלה מדי, עד כדי כך שלרחם אין רקמת דם להיפטר ממנה בשעת הווסת. אין בכך חשש בריאותי, ועדיין, אם המצב נמשך כך מעל לחודשיים שלושה, מומלץ להיוועץ ברופא.

גלולת היום שאחרי

לעומת הגלולות השגרתיות, בגלולות הנלקחות כאמצעי חירום למניעת הריון יש מנה גבוהה בהרבה של הורמונים מהסוג שמונע ביוץ – או בשמו המקצועי, פרוגסטרון. במידה ונטלתן את הגלולה זמן קצר לפני שהווסת שלכן אמורה להגיע, היא עלולה להתעכב בכמה ימים עד שבוע שלם. עם זאת, במידה ונדרשתן לפנות לגלולה כזו מלכתחילה, לא מומלץ להתמהמה – אחרי שבוע ימים כדאי שתפנו לבדיקת הריון כדי לבדוק האם הניסיון למנוע הריון צלח.

שינויים בפעילות בלוטת התריס

חלק מההורמונים שמשפיעים על התהליכים הגופניים שלנו, ביניהם המחזור החודשי, נובעים דווקא מאזור הצוואר שלנו, היכן שמשתכנת בלוטת התריס. אם הבלוטה הזו מפגינה פעילות יתר, סביר להניח שתהני ממחזורים קלים יותר, ואם הבלוטה פועלת מתחת לממוצע, ככל הנראה תסבלי ממחזורים כבדים יותר. ואמנם, שני המצבים הללו עלולים לגרום לשיבושים במחזור החודשי. בעיות נוספות הנגרמות משינויים ובעיות בבלוטת התריס הם עייפות ומצבי רוח משתנים, אפילו שיבושים בקצב הלב שלך – כך שאם את מזהה גם תסמינים כאלו, רצוי להתייעץ עם הרופא ולשאול ספציפית על תפקודה של בלוטת התריס שלך.

שינויים פיזיים משמעותיים

סטרס אינו הגורם היחיד שקשור בנסיבות חייך ועלול להשפיע על הווסת שלך. גם אם את נמצאת בנסיבות יוצאות דופן וקיצוניות מבלי לחוש בלחץ ועומס רב, המחזור עדיין עלול להתעכב ולו בגלל השינוי שגופך עובר – בין אם מדובר בדיאטה חדשה, בירידה חדה במשקל, ניתוח רציני או שינויים אחרים. גם תקיפה מינית, תאונה או מוות של אדם אהוב עלולים לגרום לגופך להיכנס לטראומה ולהגיב בהתאם, בין השאר דרך המחזור שלך. אז אם אתן עוברות משבר כזה או אחר, קחו בחשבון שהמחזור שמאחר הוא לאו דווקא עוד סימן רע. אולי זו פשוט הדרך של הגוף שלכן להתמודד ולהגיב למצב.

טיולים

זה לא סתם שהרבה נשים מספרות איך הן היו אמורות לקבל מחזור בדיוק באמצע הנסיעה לחו"ל, ואיכשהו הווסת חיכתה כמה ימים לטיימינג יותר נוח (כאילו שלחזור לארץ מחופשה זה לא קשה גם ככה). סביר להניח שאם יצאתן לטיול ואתן בסביבה חדשה, שדורשת מכן התאקלמות מכל מיני סוגים, הגוף שלכן נכנס לרמה מסוימת של סטרס גם אם הכי כיף לכן בעולם. אל תתנו לזה להרוס לכן את התענוג, לפחות בינתיים – שהרי בסך הכל הוא עשה לכן טובה, לא?