בגיל 41, כשהיא מחזיקה בתואר הטניסאית הטובה בהיסטוריה, שיחקה אמש סרינה וויליאמס את מה שנראה כמשחק האחרון בקריירה המפוארת שלה באליפות ארה"ב הפתוחה. וויליאמס, שהודיעה כבר לפני כחודש שאחרי הטורניר היא תפרוש מטניס, הייתה לאגדה עוד בחייה כשהיא אוחזת ב-23 תארי גראנד סלאם, 4 מדליות זהב אולימפיות, ועוד עשרות רבות של תארים נוספים, כבוד, תהילה וכסף רב. היא מסיימת עם יותר תארי גראנד סלאם מכל מקביליה בגזרה הגברית - ג׳וקוביץ׳, פדרר ונדאל, כשכל אחד מהם נחשב, ובצדק, לטוב ביותר בכל הזמנים. הם אולי עשירים ממנה, אבל ההשראה של ויליאמס חצתה מזמן את הספורט הלבן, ומגיעה למחוזות שמעבר לספורט בכלל.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Serena Williams (@serenawilliams)

הרבה לפני שסיימה את הקריירה שלה וויליאמס היא השראה למיליוני נשים נערות וילדות ברחבי העולם כולו, אם תרצו היא ממשיכת דרכן של רוזה פארקס ויותר ממנה של אריתה פרנקלין - נשים שהציגו פמיניזם שחור, לא מתנצל, עם חולשות ופגמים, הרבה רגש, אמוציות ועבודה קשה כדי להגיע למקום אליו הגיעו. יגידו לכן שהיא בחמישייה אחת עם מוחמד עלי, מייקל ג׳ורדן, ג׳סי אוונס ומייקל פלפס או תבחרו כל גבר ספורטאי אחר שהשפיע עליכם משמעותית, אבל האמת היא שוויליאמס נמצאת כבר מזמן בליגה אחרת, משלה. וויליאמס היא השראה לא רק לילדה שחורה שמבקשת לפלס דרכה בטניס או בענף ספורטיבי כזה או אחר אלא לכל אחת שמבקשת לפלס דרכה בעולם הזה, עולם של גברים שבמשך שנים הותאם רק להם וכל אישה שמזיזה את הגבינה שלהם היא בגדר איום.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by US Open (@usopen)

באינסטגרם שלנו כבר ביקרתם? לחצו כאן לעמוד שלנו!

נחזור להתחלה, לטניס - אביה של סרינה ואחותה ונוס, ריצ׳רד, איש אובססיבי וגאה החליט שהבנות שלו ישחקו טניס עוד בטרם נולדו. כן, כשאומרים לכן תכננו את החזון שלכן קדימה צריך כנראה לקחת דוגמא מהאיש הזה שיצר תכנית עבודה לבנותיו שתוציא אותן מהפרבר האלים של לוס אנג'לס בו נולדו ותהפוך את המשפחה כולה לעשירה ומפורסמת. הספורט הלבן היה הכינוי לטניס משך עשרות שנים על שום מה שהיה בגדר מדים בצבע לבן אך בזכות וויליאמס הפך צבעוני מתמיד. לא רק בגלל צבע עורה, אלא גם בגלל העובדה שהייתה מהטניסאיות הראשונות שלא התביישו להכניס את הטעם האישי שלהן אל מדי הטניס שלבשו, והשאירה מאחורה מלתחה שלמה של תלבושות אייקוניות שלבשה במשחקים שונים.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Nike (@nike)

אך הטניס נחשב לספורט הלבן בעיקר כי רק עשירים לבנים יכלו להרשות לעצמם לשחק בו והאחיות וויליאמס אמנם לא היו השחורות הראשונות בו אבל הן הראשונות שהטביעו חותם כל כך משמעותי על הספורט ושינו אותו לעד. ונוס הבכורה ניצחה בשנים הראשונות לא מעט פעמים את אחותה סרינה על המגרש, וצברה בעצמה אליפויות גראנד סלאם אבל הייתה לה פחות תשוקה יוקדת. סרינה הייתה חזקה יותר, אתלטית יותר ונחושה יותר, ואחרי שנים ששלטו שתיהן בפסגת טניס הנשים, ונוס פרשה והותירה את הבמה לסרינה הגרנדיוזית. "לא הייתה סרינה אם לא הייתה ונוס" אמרה אמש סרינה בעת שמחתה דמעות התרגשות, והקהל כולו הריע לה, דקות אחדות לפני שירדה ממנו לתמיד.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by US Open (@usopen)

הגזענות כלפי השתיים האלה והבודי שיימינג שחטפה סרינה לאורך השנים בלתי נתפסים. כילדה צעקו לה מהקהל ׳קוף׳, כבוגרת העירו לה הפרשנים והצופים על המראה שלה, על השרירים הנפוחים וצבע השיער המשתנה תדיר. אף טניסאי אחר או ספורטאי גבר אחר לא עמד במרכזן של כל כך הרבה שיחות שנסובו סביב המראה שלו. קשה להגיד שלא היה אכפת לה, אבל התגובה שלה הייתה להתאמן יותר, להוסיף עוד חרוזים לשיער או עגילים רחבים יותר. אפילו הנעליים שלבשה עם החסויות עליהן עוצבו במיוחד בשבילה והיא הייתה לאייקון אופנה לא רק על המגרש אלא בכל מקום תוך שהיא חורכת שטיחים אדומים בטקסים ואירועים ברחבי העולם כולו.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Serena Williams (@serenawilliams)

במקביל לאש שספגה מהתקשורת וויליאמס התמודדה עם קשיים פיזיים ובריאותיים, כמעט מתה כשהתפתח אצלה קריש דם ברגל כשנפגעה מאימון יתר אבל יותר מהכל היא צלחה את המשימה הקשה מכל לספורטאית- היא הפכה לאמא. את תואר הגראנד סלאם האחרון שלה בשנת 2017 וויליאמס לקחה כשהיא בשבוע התשיעי להריונה, הריון שהיה מאתגר עבורה ועבור הגוף שלה אבל היא לא וויתרה וחזרה לשחק. אולימפיה בת החמש, המיני-מי של סרינה, הגיעה לכל מגרש כמעט שאמא שלה שיחקה עליו, הייתה המעודדת הראשית שלה, אך גם שמחה מאוד שאמא שלה הודיעה שהיא פורשת. במאמר הפרישה שהעניקה למגזין העולמי "ווג" כתבה בכנות "אף פעם לא רציתי לבחור בין טניס לחיי משפחה. אם הייתי גבר לא הייתי כותבת את זה כי הייתי משחקת ומנצחת בטניס בזמן שאשתי הייתה עובדת בלהרחיב את המשפחה שלנו".

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by WIF (@womeninfilmla)

גם פה, וויליאמס לא הסתירה את האמת ממיליוני מעריציה ועוקביה- כפי ששאגה את חבטותיה על המגרש, ככה דיברה את הפחדים, הכאבים והמציאות האמתית, ולא היססה לשתף ברשתות ובראיונות שנתנה. לא פעם היא ספגה ביקורת בטענה שההתבטאויות הפומביות שלה בנושאי חברה ופוליטיקה שמורים לסלבריטאים, ולא לספורטאים, אך וויליאמס הוכיחה שוב ושוב שהיא לוחמת מחוץ למגרש בדיוק כפי שהיא עליו, ואף אמרה באחד הראיונות שלה "ביום שאפסיק להילחם לשוויון יהיה היום שאהיה בקבר שלי"

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by The Female Quotient® (@femalequotient)

בגיל 41 האישה האדירה הזו שמיום שעמדה על דעתה מול אביה לא נתנה לאף אחד ואף אחת לקבוע את עתידה, אלא לה עצמה, פורשת, והיא עושה את זה בחן ששמור רק לה, עטופה עכשיו באמת באהבת הקהל כולו שהריע לה הלילה ויש לשער יריע לה עוד הרבה שנים קדימה. סרינה וויליאמס שינתה מציאות ואנחנו, והילדות והילדים שלנו, זכינו לראות את זה קורה בזמן אמת.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Roland-Garros (@rolandgarros)